La despartire

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Locked
ender
Membru al forumului
Membru al forumului
La despartire

Post by ender » 05 Nov 2012, 00:09

Buna seara,

Am tot amanat acest mesaj pentru ca nu mi-a fost usor sa-l scriu. Cu atat mai mult cu cat, in ultimul an am fost destul de scump la vorba si la privit si am fost mai mult spectator din umbra la conflictele iscate. Ma simt dator, totusi sa imi spun si eu parerea despre recentul curs alt evenimentelor. Dar sa nu lungesc vorba:

Ceea ce s-a intamplat in cadrul acestui forum si mai ales in cadrul comunitatii de oameni care este in spate, este perfect normal si previzibil. A avut loc o divizare, o diviziune, o nastere. Orice comunitate se naste, creste, se maturizeaza iar apoi se divide. Daca nu face asta moare. Este in ADN-ul nostru ca si indivizi, de ce nu ar fi si la nivel de comunitate? Aceasta este singura modalitatea prin care comunitatea arcasilor din Romania va creste! In procesul de maturizare, valorile si viziunea se cristalizeaza. Si e normal si de dorit asta! Iar apoi, in baza valorilor si viziunii proprii, fiecare trebuie sa fie capabil sa discearna si sa isi determine calea pe care vrea sa paseasca. Nu spun ca totul a fost lin si cursiv si frumos, cred ca aceasta noua nastere ar fi putut sa aibe loc cu mai putina durere, (schimbarile prin natura lor genereaza stres, agitatie, anxietate - spun asta din propria mea experienta ;) ) dar cred ca, chiar cezariana fiind, are / va avea un final bun pentru comunitatea arcasilor romani. Zic asta mergand dincolo de valorile si viziuna oricaror subcomunitati prezente si/sau viitoare!

Aleg sa cred ca ceea ce s-a intamplat, chiar daca doare, este spre binele "arcasului roman" indiferent de culoare lui politica, si ca NU este o dovada a incapacitatii noastre ca romani, sa construim ceva care sa dureze, sa ne grupam in jurul unei idei si sa ramanem fideli ei. Orice alegem, sa fim consecventi si atunci se creeaza premisele unei stabilitati care va permite, ca cei vechi si experimentati sa ii poata primi cu bratele deschise pe cei noi si dornici sa deprinda mestesugul. Daca intr-o comunitate este cearta, ea este slaba si incapabila creasca / sa primeasca noi membri. De aceea cautati ca construiti o comunitate cu valori solide in care sa domneasca pacea si echilibrul! Spun asta tuturor, dar mai ales celor cu putere de decizie, capabili sa influetenze pe altii. Ceea ce zic eu, este un ideal spre care sa tindem, iar pentru a-l atinge cativa trebuie sa isi asume anumite responsabilitati si sa ia decizii care ii vor afecta pe toti, iar unii vor aprecia, altii va vor critica. Luam decizii bune si decizii proaste in fiecare zi, ideea e sa mergem mai departe!

In conditiile acestea, eu aleg sa merg mai departe alaturi de copilul proaspat nascut, cu bunele si relele mostenite de la parinti si cu greselile ce le va face in viitor!

Viata e frumoasa, viata e o aventura!

Am spus la inceput, ca am fost scump la vorba si privit, dar va asigur ca pe plan personal, am trait din plin: vedeti poza atasata.

Toate cele bune,
Sergiu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Locked