"Legea" Vanatorii

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii
"Legea" Vanatorii

Post by parlog » 08 Dec 2015, 11:00

Salutare arcasi.Am gasit de interes general sa readuc in prim plan,"cazurile medicale"care cu buna stiinta "fac legi" nedemocratice ,in masura sa aduca atingere libertatilor noastre. Ca si platitori de taxe, altfel spus CETATEAN roman ,consider ca orice lege prin care mi se ingradeste libertatea trebuie reglementata, abrogata sau rescrisa pana cand aceasta respecta drepturile tuturor cetatenilor.
Cum credeti ca ar trebui sa actionam asupra acestor "cazuri medicale"?
Poate cei care aveti facebook,puteti readuce in prm plan aceste socoteli.
http://www.ziare.com/politica/lege/noua ... si-1351129.
In textul legii:
w) deranjarea exemplarelor de faună de interes cinegetic în scopul fotografierii sau filmării, în afara traseelor turistice sau a căilor de comunicaţie."
ţ) producerea sau reproducerea, procurarea, deţinerea, comercializarea şi utilizarea, după caz, a capcanelor, arcurilor de vânătoare, păsărilor de pradă sau câinilor de vânătoare, fără respectarea reglementărilor administratorului;
j) circulaţia persoanelor însoţite de câini fără a fi purtaţi în lesă, în afara căilor de circulaţie publice din fondurile cinegetice, cu excepţia vânătorilor, poliţiştilor, jandarmilor şi îngrijitorilor de animale;
k) permiterea însoţirii turmelor şi cirezilor de către câini însoţitori al căror număr este mai mare de 3 în zona de munte, de 2 în zona de deal şi de 1 la câmpie; în acest număr se includ şi câinii care asigură paza stânei;
b) lăsarea animalelor domestice libere sau păşunatul cu acestea în fondul forestier;

c) păşunatul animalelor domestice în terenul agricol între 6 decembrie şi 24 aprilie;
p) neanunţarea celei mai apropiate primării despre existenţa în fondurile cinegetice a unor cadavre de animale din speciile de faună de interes cinegetic;

w) stânjenirea voită ori împiedicarea practicării vânătorii;

Lista poate continua.Textul legii se pare ca da dovada de maxima "impartialitate" ca atare consider ca aceasta impartialitate ar trebui restabilita.

http://lege5.ro/Gratuit/g4ydqobvgu/lege ... r-407-2006

Art. 42.

(1) Constituie infracţiune de braconaj şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă, următoarele fapte:

q) accesul în fondurile cinegetice sau practicarea vânătorii cu capcane neautorizate, păsări de pradă şi arcuri;

Sa auzim numai de bine! ro==

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: "Legea" Vanatorii

Post by parlog » 08 Dec 2015, 11:32

Responsabili:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dulgherul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:7
Joined:22 Apr 2015, 23:47
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::cisnadie
judet:sibiu
Varsta:31

Re: "Legea" Vanatorii

Post by Dulgherul » 14 Dec 2015, 21:14

Degeaba domne,daca na-i cu cine..........minti iluminate cu lanterna
O data ce ai intrat cu arcu in padure clar ca esti braconier...

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: "Legea" Vanatorii

Post by parlog » 16 Dec 2015, 20:53

Inca o subtilitate in "legea vanatorii":http://jurnalista.net/miza-uriasa-a-inc ... ieritului/
Nici ipotetic si nici practic nu poti fi considerat braconier avand un arc in mana ,in padure, decat in baza unor probe incriminatorii si, in fata unui juriu al unei instante.
Spre exemplu, in Canada(va puteti documenta) in textul legii vanatorii este specificat clar ce nu trebuie sa contina, respectiv sa contina sageata si nu arcul.
Poate facem putin "lobby" pe facebook. ro==

Jon111255
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:15
Joined:17 Nov 2013, 21:44
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:BUCURESTI

Re: "Legea" Vanatorii

Post by Jon111255 » 16 Dec 2015, 22:30

O lege facuta de vanatori pentru vanatori. Macar daca aveau putina minte sa evite tampeniile ca aia cu impiedicarea vanatorii, sau cea cu pascutul interzis in perioada strict determinata. La interdictii au uitat sa mentioneze prastia si ciomagul...

aurelian
Vizitator
Vizitator
Posts:1
Joined:22 Nov 2015, 12:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Campulung
judet:Arges
Varsta:39

Re: "Legea" Vanatorii

Post by aurelian » 16 Dec 2015, 23:41

Poate ar trebui sa facem un protest legat de accesul cu arcul in fondul lor de vanatoare ! ....dar cine ? care? unde ?

ssemp00
Vizitator
Vizitator
Posts:1
Joined:07 Oct 2015, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::caransebes
judet:caras
Varsta:48

Re: "Legea" Vanatorii

Post by ssemp00 » 17 Dec 2015, 00:11

Deci, daca eu merg in padure (a se citi ... in aer liber, la iarba verde (altceva decat zonele impanzite de masini, manelisti si altele)) si vreau sa ma bucur de o plimbare in natura,vreau sa practic ... stumping-ul, sunt automat, conform acestei legi, braconier, nu?
Si, mai am o intrebare: cum anume se departajeaza arcurile de vanatoare fata de cele de agrement? (sunt nou in domeniu, si chiar nu stiu).
multumesc pentru intelegere...

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: "Legea" Vanatorii

Post by rotariu nicolae » 17 Dec 2015, 20:49

Salut! Niste handicapati mintali alesii nostri ! Fac legi dupa bunul lor plac ! Sau voteaza asa la intimplare fara sa citeasca macar citeva rinduri din legea ce urmeaza a fi adoptata ! De fapt daca ma gindesc bine nu sunt ei de vina ci noi ! Fiindca -i mai suportam ! Dupa mine asi face cum a facut Vlad Tepes cu hoti si tilhari pe care I-a ademenit intr-un han si le-a dat foc ! Sau cum a scris Eminescu in una din poieziile sale " sa-i imparti in doua cete ,in zmintiti si in misei sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni !!! In cazul nostru ,casa poporului !!! Restul comentariilor sunt de prisos !!!

phonexro
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:10 Jan 2015, 17:00
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:45

Re: "Legea" Vanatorii

Post by phonexro » 18 Dec 2015, 19:59

Sa intoarcem legea pe dos: cine poarta arma de foc - lisa, glont, sau care poate lansa un proiectil sau mai multe proiectile, simultan, sau alternativ, folosind o incarcatura cu ardere interna sau folosind presiunea hidraulica sau pneumatica, este considerat braconier, indiferent de locatie sau perioada. Ce ziceti? Sa moara mama daca nu se legalizeaza vanatoarea cu arcu'... Incercam?

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: "Legea" Vanatorii

Post by parlog » 18 Dec 2015, 20:28

Asa e Nicule,dar cum trebuie procedat in acest caz?
Eu nu zic ca nu or fi cazuri de braconaj cu arcul poate 0,01% ,dar de aici pana la a incalca drepturile de cetatean este foarte mult.Si sa nu uitam ca in media toate cazurile de braconaj au fost facute de vanatori si in special oameni sus-pusi. ro==

Post Reply