Making a primitive bow

De la bustean la arc cu pasi mici, in poze.
(pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)
Post Reply
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului
Making a primitive bow

Post by supernova » 24 May 2012, 16:25

Salut, am gasit acest tutorial pe youtube, omul face un selfbow din osage si explica foarte bine etapele construirii unui arc. Mie mi se pare destul de ok, calitate video buna si vorbeste si foarte clar.
1.
http://www.youtube.com/watch?v=6eWDgNrL ... ure=g-hist
2.
http://www.youtube.com/watch?v=5e4lVUhB ... ure=relmfu
3.
http://www.youtube.com/watch?v=Ws-6AU8W ... creen&NR=1
4.
http://www.youtube.com/watch?v=y7UMmtSI3vU

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Making a primitive bow

Post by domide » 24 May 2012, 17:30

Un ghid pe cinste. Deja imi frec mainile de nerabdare. Cand vezi asa ceva, uiti de laminate...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
horica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:61
Joined:20 Nov 2011, 14:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::napoca
judet:cluj
Varsta:25

Re: Making a primitive bow

Post by horica » 24 May 2012, 20:08

toate tare tutorialul!! iti da de gandit...cateva ustensile si iti poti face singur arc ;;)
Imi puteti spune va rog ce lemn se poate folosi, din cele prezente pe la noi?? alun, tisa, salcam? ce se poate folosi :-?
ca brad sau ce mai gasesti prin magazine presupun ca nu sunt bune
"Though this be madness, yet there is method in it."
Hamlet, W.Shakespeare

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Making a primitive bow

Post by supernova » 24 May 2012, 21:08

El in video foloseste osage orange, un copac ce nu se prea gaseste la noi. Poti incerca cu alun (pentru arcuri mai slabe), salcam, tisa (se gaseste greu), mesteacan, frasin, ulm, etc... este un topic undeva "Soiuri de lemn pentru arcasul roman" unde sunt puse aproape toate esentele recomandate.

Desi in video nu pune asa mult accentul pe gasitul lemnului potrivit el zice niste consideratii generale, sa fie drept, sa nu aibe noduri si asa mai departe...mie asta mi sa parut cel mai greu, rar gasesti un lemn foarte drept fara noduri problematice. Sa nu mai zic ca prima data cand am fost sa iau lemne am luat tei ;;)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Making a primitive bow

Post by domide » 24 May 2012, 21:24

Nu va apucati de stricat lemne dupa ce ati vazut un tutorial.
Sunt destule informatii pe forum, arcuri construite, si sfaturi utile. Mai cititi inca odata forumul, alegeti lemnele potrivite, puneti poze, si abea apoi, inarmati cu cunostinte va puteti apuca de lucru. Tipul din video, face sa para totul foarte simplu, dar nu este chiar asa.

Se gasestoe si pe la noi osage, o subspecie, pentru inceput recomand frasinul, apoi salcamul - dupa parerea mea - este tata lemnelor de pe la noi (nu-i ca si tisa dar si din tisa, bucata de lemn trebuie sa fie cat mai buna). De mesteacan, poate coaja pentru finisaje, in rest, nici vorba.... Alunul este bun pentru arcuri slabute, pentru a-ti face mana... Cornul foarte bun dar greu de gasit o bucata suficient de groasa... Am mai citit ca si lemnul de dud, cires, par, dar nu am vazut pana acum un arc facut din aceste soiuri (ma refer aici doar la selfbow)

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Making a primitive bow

Post by supernova » 25 May 2012, 13:49

Salut, eu am pus tutorialul pentru ca mi se pare ca explica bine procesul unui selfbow. Bineinteles ca cel mai bine ar fi sa intrebi fata in fata un om care se pricepe si are experienta, dar suntem totusi pe internet si multa lume cauta informatii direct pe youtube, google, etc. Deci ce mi-a placut mie la video este ca omul explica frumos, vorbeste clar si imaginea la video e de calitate, nu a fost niciodata vorba sa fie comparatie cu arcasii romani. Stiu ca sunt multi alti la fel sau chiar mai buni, tot respectul =D> , exista arcuri autohtone muuult mai faine aici pe forum. Materialul a fost postat pentru valoarea lui informativa...daca credeti ca induce in eroare incepatorii, se poate sterge.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Making a primitive bow

Post by domide » 25 May 2012, 21:23

@ Maestro, stii care este diferenta majora, cu cei de-afara, toti se lauda, si de-ai lor si altii. La romani, din pacate, nu prea auzi laude despre arcari...

Oricum ce am remarcat: ca se poate totusi face un arc si din lemn verde. Cu o tehnica foarte buna de uscare se poate. Tipul a folosit un ulei pentru a se incinge mai bine lemnul, eu am folosit "tehnica" asta la primul meu selfbow (inca funtioneaza foarte bine :d ), in ideea de a-l intari pe burta. La Dumbraveni, anul trecut, au fost cateva discutii pe aceasta tema - cum ca uleiul de in ar "distruge" legatura dintre inelele de crestere, si astfel se poate compromite arcul. Eu nu am avut nicio problema, din contra, arcul nu este lacuit, are doar mai multe straturi de ulei de in date pe rand si lustruit dupa fiecare aplicare, si arata mult mai bine decat un arc dat cu un lac slab, care se pateaza de la doi stropi de apa :(

Oricum, este un ajutor bun si pentru incepatori si pentru avansati, este mai la indemana. La o intalnire, este drept ca se pot invata foarte multe, din pacate cu asa multe informatii primite rapid, unele se mai uita :( , asa ca este bun si asta la arhiva...

Eu ii invit pe toti cei care vor sa construiasca arcuri sa vina la intalniri cu o bucata de lemn, scule si sa lucreze, apoi pot sa mearga acasa si sa compare munca lor cu a cui vor, si se vor simti foarte bine dupa aceea.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Making a primitive bow

Post by domide » 25 May 2012, 23:06

Ceea ce am spus, este din propria experienta. Nu pot sa ma gandesc, si sa nu le multumesc de fiecare data, celor care m-au primit in randul lor, si m-au invatat ceea ce stiu.

Si eu am inceput primul arc dupa un tutorial de pe net - arc rupt instantaneu :( . Al doilea dupa o vizita de lucru la prima intalnire de 1Mai la Mures - arcul de care vorbe-am mai sus... :d

Despre bere, o bem cu placere impreuna!

@Supernova, te (va) asteptam si pe tine la o bere... ;)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Making a primitive bow

Post by domide » 26 May 2012, 10:01

@Maestro, noi suntem de moda veche, nu trebuie sa ne suparam, si sa nu fim ingaduitori cu cei care au avut norocul sa se nasca in era informaticii ;)
Daca nu era goagalu' nici eu nu ajungeam sa va cunosc. Acum cui sa-i multumesc mai intai? :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Making a primitive bow

Post by supernova » 26 May 2012, 20:19

Salut, maestro iti inteleg parerea, intr-un fel, dar nu cred ca e cazul in sectiunea asta, adica Ghid de constructie are 2 pagini cu 26 de subiecte, dintre care multe sunt linkuri postate de unii sau altii. Topicul lui fast_arrow cu Flatbow este ( daca nu ma insel) singurul postat cu poze si cu completari. E adevarat ca in descrierea Ghid de constructie scrie asa : "De la bustean la arc cu pasi mici, in poze. (pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)" ... dar sunt chiar putine topicuri care respecta aceasta cerinta. Si eu fara suparare va spun ca daca as avea experienta necesara as face un tutorial video sau foto sa ajut pe ceilalti, insa mai am mult pana la nivelul ala.

Cum am spus mai sus, daca considerati ca materialul induce in eroare topicul poate fi sters. Internaut sau nu, moderatorul este cel care este responsabil de buna organizare si curatenie a forumului. Cat despre intalniri, va multumesc de invitatie si fac tot posibilul sa ajung la vara la Cioclovina pentru ca din pacate nu pot fi prezent la Turda :( Sper sa nu va suparati, doar mi-am argumentat punctul de vedere! Sanatate si toate cele bune!

Post Reply