Atelierele harniciei...

De la bustean la arc cu pasi mici, in poze.
(pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Atelierele harniciei...

Post by Dediu00ro » 03 Apr 2014, 23:38

lemnul negru ce esent@ este?

V@d c@ to@te sunt bil@m. Cred c@ in timp, to@te vor @ve@ o problem@ in zon@ f@de-urilor. D@c@ se v@ tr@ge mult cu ele, se v@ desprinde m@nerul - trebui@ m@nerul cu f@de mult mi lungi si pierdute pe br@te.

Oricum, @r@t@ bine, d@r cum st@i cu @rcul scurt de 50bs?
Lemnul negru este wenge, am tras cu ele dry shoturi de placere nu sa desprins nimic, si nici nu cred ca se vor desprinde am facut prea multe teste pe ele si nici unu nu a cedat. Cum stau cu arcu scurt de 50 lbs adica ala pe care vreau sa il fac mai puternic, stau rau pentru ca am alte treburi. Domide doar ma stii, daca era ceva sa stric il stricam pana acuma, eu testez arcurile, si dau garantie pe ele chiar si inpotriva dry shotului.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Atelierele harniciei...

Post by domide » 04 Apr 2014, 12:24

nu are nici o legatura cu dryshoot.... in timp, din cauza flexarilor repetate, se va desprinde la fade.... cede-ma, sunt patit :(
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Atelierele harniciei...

Post by Dediu00ro » 04 Apr 2014, 13:24

In timp vom vedea, daca nu ma insel cel mai vechi arc a meu cu modelul asta are peste 3000 de sageti trase, 5 dryshoturi, si nu a patit nimic. Si e arc de peste 65# cu maner doar de salcam nu cu zebrano care e mai dur decat salcamu si mai poros se lipeste mai bine si absoarbe mai bine epoxy. Daca nu ma insel am vazut un arc facut de Lukas Novtony de la Saluki bows cu acelas tip de maner si lipitura. Si era lemn-fibra lipitura, mai slaba decat lemn pe lemn.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Atelierele harniciei...

Post by Sharpshooter » 04 Apr 2014, 13:40

Salut , imi place ca Sorin isi vede de treaba si ca lucreaza si incerca si experimenteaza . Unele progrese se fac prin incercari repetate invatand din greseli deci este normal sa mai apara si semne de intrebare . Offtopic , haideti sa punem cate un leu fiecare care citeste acest topic si il deranjaza "gaura din tastatura lu Domide " sa ii luam o tastatura noua .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Atelierele harniciei...

Post by oroborusgeorge » 04 Apr 2014, 17:58

dupa parerea mea sunt doua care vor arata bestial , bambus masaraduba si zebrano pe maner si cel cu wenghe si bsmbus , nuantele sunt fantastice nu cred ca intalnesti prea des asa ceva , sa le vedem si la teste.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Atelierele harniciei...

Post by domide » 04 Apr 2014, 22:20

Sharpshooter wrote:Offtopic , haideti sa punem cate un leu fiecare care citeste acest topic si il deranjaza "gaura din tastatura lu Domide " sa ii luam o tastatura noua .

Este tastatura de la laptop. am dat comanda dar mai dureaza..... asa ca va rog sa ma mai suportati... Oricum vad ca nici cei cu tastaturi bune nu se inghesuie sa comenteze ceva :(
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Atelierele harniciei...

Post by Dediu00ro » 07 Apr 2014, 21:29

Image
Image
Image
Image
Image

Am terminat un arc , wenge fibra de sticla cu maner laminat din osage cu wenge, si intarituri de osage la capete. Singuru lucru care ma dezamageste la arcu asta e fibra de sticla de la bearpaw, transparenta lasa de dorit, calitatea extrudarii lasa de dorit, si cred ca e singurul material de pe arcu asta care nu isi face treaba cum trebuie.

Wenge e unu din cele mai extraordinare lemne de pe planeta pentru cine poate sa il cucereasca, pentru mine a fost o incercare sa il prelucrez, e unu din cele mai dure lemne.

Viteza 175 fps la 10 grains per pound, 195-200 fps la 8 grains per pound, 45# la 28" 2 inch reflex. Cu bambus in loc de fibra o sa adaug lejer 10 fps la aceste cifre.

Si cred ca asta e unu si din ultimile posturi a mele, pentru mine cred ca a venit timpu sa ma retrag din activitatea mea in forumurile publice. Fac o pauza de cativa ani :). Va urez numai bine, si spor la toate intalniri, proiecte si concursuri.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Atelierele harniciei...

Post by domide » 07 Apr 2014, 22:48

Sorine, nu am decat doua comentarii (sper sa fie fara suparare):

1) normal era sa postezi la rubrica "arcuri construite de membrii" poate rezolva admin-ul ...
2) nu ar trebui sa comentez decizia ta, este de neinteles... este dreptul tau ("ale tineretii valuri"), dar sa stii ca orice comunitate te tine "in viata". Sau ai ajuns si tu mare mester, si nu mai vrei sa-ti destainui secretele, decat pe facebook???

Toate cele bune, si sper sa ne mai vedem. De auzit, cu siguranta ;)

P.S. Hai sa fie si al treilea comenatriu: Frumos arcul de wenghe, dar totusi nu se poate compara fibra de sticla (de orice fel) cu bambusul (mai ales cel pe care il folosim noi). Poate cu bambus iese un arc mai puternic (cu siguranta si mai greu) dar nu si mai rapid.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply