Longbow tisa - Incercarea #2

Munca mea.......
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by domide » 27 Nov 2011, 18:43

@Dediu, Oauu

" http://sporting-goodsonline.com/images/ ... b-50s-.jpg
Ceva de genu asta?"

asta arata ciudat, cred ca vrea sa-l vanda pentru ca nu are instructiuni de folosire :)) :)) :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 27 Nov 2011, 19:40

Imi cer scuze ca v-am indus in eroare. Link-ul acela l-am pus doar ca sa explic ce fel de fereastra de tragere as dori, nu ce fel de arc. Arcul, din bucata de tisa din prima imagine, vreau sa fie un longbow simplu, fara backing. Inteleg de la tine, maestro, ca imi recomanzi profilul D. Am retinut si mi-am insusit. Ar fi o problema faptul ca nu ma dau in vant dupa modelele fara fereastra de tragere, dar, pana la urma o sa incerc asa, ca e mai putin complicat si pentru mine.
Nu am spus nimic de laminat din tisa, laminatul acela din poza era osage cu bambus, dar am renuntat la el astazi, deoarece este doar o alta nereusita.
Punctele negre, intr-adevar, mi s-au parut si mie niste spinisori, dar erau prea multe si mici si raspandite la intamplare, de aceea am fost derutat.

Multumesc pentru informatii, Domide, o sa tin cont de ele cand o sa fac primul maner laminat, dar deocamdata se pare ca nu sunt pregatit nici macar pentru un bat indoit, darmite pentru un arc asa cum imi doresc eu :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by domide » 27 Nov 2011, 21:06

Ma gandeam ca poate nu ai facut inca gratarele cu lemnul de la prima incercare, si daca inca mai ai chef de incercari, era o varianta. Din incercari inveti...

@Maestro, toate arcurile au o poveste, cel mai bine este cand o pot face auzita ;)
Pana acum eu din tisa am vazut doar doua tipuri de arcuri: arcuri foarte bune si arcuri stricate inainte de a se naste. Imi doresc sa vad doar arcuri bune din acesl lemn nobil.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 18 Dec 2011, 23:46

Pana la urma nu am mai avut rabdare sa il las sa se usuce si probabil ca pretul o sa fie o gramada de set. De asemenea, mi-a fost teama sa incerc sa il indrept mai mult, sa nu cedeze, asa ca nu prea a iesit un tillering multumitor. De fapt, am facut mai multe greseli, insa, pana la urma, obiectivul meu tocmai acesta era: sa vad ce greseli se pot face, in asteptarea bucatii de tisa... "minune" :)

Dupa ce trag cateva sageti o sa mai inmoi un pic bratul de sus si o sa trec la finisat. Daca o sa mai am ce, fireste!

Stie cineva o regula dupa care calculezi lungimea corzii? Ca aia cu 4 inch mai scurta e... prea lunga! :)

Deocamdata are 1.80 NTN si 48 lbs la 28 inch.

Image

Image

Image

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by Arthelad » 19 Dec 2011, 00:14

nu-i un pic jos fereastra? vreo cativa cm, adica ai loc sa pui mana pe manerul ala?

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 19 Dec 2011, 00:27

Da, e loc suficient, de la fereastra pana unde incepe bratul sunt cam 13 cm, dar probabil pare asa din cauza faptului ca nu e facut manerul, ci am cioplit din el doar cat sa il pot tine, iar poza e facuta de jos in sus si bratul de jos pare mai scurt.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 19 Dec 2011, 14:12

Multumesc pentru incurajare, maestro!
Da, stiu ca am facut o corcitura, dar inca nu am reusit sa ma obisnuiesc cu ideea de arc fara fereastra, iar pentru flatbow nu imi dadea voie bucata pe care o aveam: creanga fiind de diametru mic si cu suprafata neregulata, nu aveam cum sa scot niste brate cu o proportie rezonabila de sapwood/heartwood. Sau cel putin EU nu aveam cum. Din pacate nu prea am alt lem decat salcamul sa exersez un longbow veritabil, iar acesta am inteles ca nu e nemaipomenit in compresie, deci nu prea e indicat pentru profil D.
Pentru varfuri mi-am adus deja niste nuc uscat de la tara, dar nu l-am folosit inca, deoarece nu stiam daca o sa reusesc sa-l finalizez.
Coarda am facut-o chiar cu 10 cm mai scurta, insa nu stiam ca dacronul trebuie lasat la intins cu greutate agatata de el cel putin cateva ore.

Oricum, eu sunt optimist! Indiferent cat o sa treaca pana atunci, tot o sa construiesc odata arcul ACELA! :)

Image

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 19 Dec 2011, 18:16

Multumesc inca o data pentru aprecieri!
Cand o sa gasesc o alta bucata de tisa, chiar o sa incerc un longbow adevarat :)
Dupa ce ajung la tara si il testez (eventual ajustat nocking point-ul ) o sa pun si ceva poze sau un clip cu gruparea.
Viteza nu am cum sa o determin, dar forta este de 48 lbs la 28#.
Cat despre coarda, am descoperit ca daca o rasucesti, se scurteaza cat ai nevoie :) :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 19 Dec 2011, 23:41

fast_arrow wrote:Salut!

Ei uite ca perseverenta a dat roade. Felicitari!
Multumesc, Florin!
Stiind ca tu nu prea arunci cu laude... chiar ma simt mandru :)

Sa stii ca daca mai ai cumva bucata aceea de ipe, sunt interesat, indiferent cat costa transportul prin curier, deoarece vad ca putem cumpara si fibra acum si chiar visez la un laminat... bineinteles, cand o sa mai castig experienta.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Ipe

Post by ArrowsMaker » 20 Dec 2011, 10:25

Florin, da-mi, te rog, un mesaj si spune-mi daca poti sa imi trimiti o bucata, daca s-a modificat pretul, iar eu iti dau adresa.
Maestro, poti detalia, te rog, de ce se pot face doar arcuri pentru copii cu fibra? Ca eu, sincer, chiar vroiam sa cumpar 2 bucati, ca am zis ca nu-i chiar exagerat 11 euro pentru un arc. Nu este din cea originala, buna pentru laminate, sau din alt motiv? Sa stiu daca ma mai agit, ca de ipe tocmai am vorbit, salcam pentru miez am tone in curte numai bun de facut arcuri, cu vechime intre 1 an si 7 ani, dar... asteptam ocazia sa gasesc fibra.

Post Reply