Surubel 120# @28" Salcam

Munca mea.......
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Surubel 120# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 09 Jan 2012, 13:04

Un arcus facut asa din principiu sa nu ajunga stavu la foc, au fost ganduri rele asupra lui. "il taiem de aicia sa intre mai bine in soba", am zis eu nooooo din asta fac arc!. Cea mai naspa bucata de pana acuma invartita in ambele parti si cu forma de s la maner.
185 cm de la nock la nock.
Cam naspa tilleru din cauza invartelii masive, dar asta e nu vad o solutie daca mai iau din bratu de sus poate incepe sa se invarta si mai mult. Echilibru e bun e destul de center shot si trage binisor, trage fara handshock considerand cu ce sageti am tras, astept sfaturi si critici la tiller.
http://www.youtube.com/watch?v=b50mH5xiQAg
http://www.youtube.com/watch?v=z1zWIrVJYGI
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Show without showing what u know without knowing

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by basty » 09 Jan 2012, 17:01

Bravo Sorine! Puternic arc, incearca sa tragi in vreo bucata de tabla mai groasa cu vreo sageata medievala. daca toti au zis ca e lemn de foc, n-ai pus vrun pariu cu ei? La mai multe si numai bine!
Basty

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 09 Jan 2012, 19:06

Salut Maestro eu ma gandeam si eu la aceias treaba dupa niste sfaturi dealu Marian, dar daca te uiti el se si invarte cand il intinzi, daca mai iau din el nu o sa se invarta si mai tare? Ma gandesc ca materialu ala in plus il tine locului si forteaza bratu sa lucreze din partile mai drepte.
Daca sar indoi din capete mai mult sare si coarda pe el de la invarteala. El din capete e invartit tare, baza la brate e dreapta dar tot se invarte. Este incredibil ca din setul care la luat nu sa dus in deflex ci mai mult sa indreptat cat de cat, dar capetele e naspa tare cu ele.
Eu l-am testat si la 30 de inch, 0 crysale si nu da nici un semn de cedare. Trage bine fara handshock si cred ca mai pot sa scot ceva viteza din el daca subtiez capetele si mai tare.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by oroborusgeorge » 09 Jan 2012, 19:12

SI BINEINTELES IN LOC DE SAGETI AR MERGE SA TRAGI CU SULITE, VA SPUN SINCER CA ESTE O MARE REUSITA ACEST ARC NU CREDEAM CA SE POATE FACE CEVA DIN ACEA BUCATA CIUDATA DE LEMN AR FI TREBUIT FOTOGRAFIATA , MAESTRO ARE PERFECTA DREPTATE CU SCADEREA PUTERII LA CAT POT EU INCORDA AS PUTEA FOLOSI SAGETI DE 15 " :)) , GARANTAT E PENTRU CINEVA MULT MAI PUTERNIC , SI TOTUSI :-O ....... A IESIT UN ARC , BRAVO SORINE.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by florinarnaut » 09 Jan 2012, 21:00

Salut,
Impresionant,felicitari!
Din pacate nu ma pricep si nu te pot ajuta cu un bun sfat - ce si cum sa procedezi mai departe..
o parere : lemnul nu e "perfect", cred ca o forta mai mica ar ajuta la stabilizarea lui si la ..viata indelungata :)

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 10 Jan 2012, 14:44

Mutat nockul de sus mai spre dreapta si luat din fade de la bratu de sus tot in dreapta, a ajutat PUTIN la dezvartirea bratului dar orice ias face nu cred ca o sa dezvarta complet poate doar in soba. Am sa pun niste poze mai detaliate sa se vada mai clar de ce l-am numit surubel.
Ehh tot e acceptabil si acuma cu varfurile mai subtiate trage misto cu sagetile astea usoare, un test adevarat e cu niste sageti de 77 de grame.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 11 Jan 2012, 06:39

Dupa ce am facut niste sageti inclusiv una de 90 de grame pt testu adevarat al arcului, am observat ca din modificarea anterioara au inceput sa apara probleme ce probabil ar fi fost terminale in viitoru apropiat. Mutand nockul si luand din fade din bratu de sus in dreapta ar fi mers pt un arc cu torsiune mai mica si o putere mai mica dar pt asta nu a mers .
Bratu de sus natural vroia sa se invarta, dar acuma nu mai putea din cauza modificarilor, forta torsiunii sa transferat pe marginea bratului care acuma a preluat in plus. Cu lupa am obs niste crisale semnele unei cedari in viitor. Optiuni nu prea mai erau forta arcului prea mare pt lemnu respectiv, am decis sa mai iau din el sa ii prelungesc viata. Acuma poate are 90# la 28" dar dupa cum se simte parca nu are 90#. Trebuia sa il las cum era la inceput.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by deceneus » 11 Jan 2012, 18:26

"daca ceva merge bine nu incerca sa modifici acel ceva pentru a merge mai bine pentru ca va merge mai prost ca inainte" :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 11 Jan 2012, 18:44

Sau vorba americanilor Vali.
"If It ain't broke, don't fix it" :d
Scrie si in The Bowyers Bible lemnele invartite nu sunt pt arc, probabil de asta. Dar na acu daca tot l-am facut am sa il testez sa vad ce poate cu 10 gpp- si cu 13-14 gpp.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Surubel 120# @28" Salcam

Post by Dediu00ro » 22 Jan 2012, 22:13

Surubel asta stramb stramb dar trage acceptabil. 81.5# La @28" tras cu sageata de 54 grame(833 grains) coarda fast flight.
165 fps la 10.2 grains per pound, tras normal cu 1 secunda sau 2 la full draw ( cum trage tot omu cand trage cu arcu).
178 fps la 10.2 grains per pound, tras snap viteza maxima.
Dar din pacate nu prea se compara cu un laminat de fibra de sticla, mai am de invatat si de lucrat pana am sa ma apropii de falco.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply