Arc din ramasite

Munca mea.......
User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia
Re: Arc din ramasite

Post by carcalete » 26 Feb 2012, 07:48

Ai dreptate Sorine, unghiul ar mai putea fi putin modificat. Am facut manerul mai scurt decat originalul cu cativa centimetri si nu stiam cum afecteaza asta tensionarea lamelor, asa ca l-am modificat putin. Astazi o sa trag cu el si cu Deer Master si vad cat am pierdut, iar daca e cazul refac unghiul. Multumesc!

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc din ramasite

Post by florinarnaut » 26 Feb 2012, 11:31

Salut!
Unghiul optim de asezare a bratelor este dictat de design-ul bratelor, de cum lucreaza si pe ce portiune.Parerea mea e ca forma bratelor (si nu numai!) dicteaza unghiul de asezare, adica manerul il fac in functie de brate si nu invers.
In cazul de fata unghiul nu e cel optim, bratele nu se curbeaza de loc,nici macar nu trec de punctul critic.Acest lucru dauneaza stabilitatii si performantei arcului.Curbarea optima a bratelor pune in valoare capetele recurve si invers desigur.
Acum e greu sa modifici unghiul, eu zic sa-ll lasi asa, mai cresti bracehand-ul si asta e.Urmatorul va fi altfel!
Oricum felicitari si la mai multe!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Arc din ramasite

Post by carcalete » 26 Feb 2012, 22:39

Am tras cateva serii de sageti, cu ambele arcuri, intr-adevar a scazut puterea, asa ca maine o sa-i refac unghiul!

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc din ramasite

Post by Dediu00ro » 26 Feb 2012, 23:38

Eu nu cred ca ai nevoie de alt rizer, ai putea sa laminezi cate o pana de lemn ca o talpa unde sunt inbinarile care sa creasca unghiul. Nu ar fi prea greu de facut si ai avea avantajul ca si cu o lipire mai slaba tot o sa tina, din cauza fortei de insurubare si incordarea arcului ajuta.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: Arc din ramasite

Post by carcalete » 01 Mar 2012, 07:44

Am modificat unghiul manerului, acum e la fel cu originalul. Arcul a castigat putere, e mult mai nervos, mi-a rupt doua sageti si una a trimis-o pe sub iarba asa bine de nu am mai gasit-o! :)) :))

Post Reply