Fulger 36#@28"pentru Dragos

Munca mea.......
Locked
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by ------ » 20 Aug 2012, 17:11

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre un arc foarte usor si rapid.

Image

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by baloghbela00_HD » 20 Aug 2012, 18:51

Da , domnilor este un arc deosebit ,l-am vazut la Cioclovina .Ce m-ia scapat ca e facut din lemn de nuc .ACUM AFLU .E super fain ,sa il folosesti sanatos Dragos .Felicitari =D> .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by Mugurbb » 20 Aug 2012, 20:41

Frumos si elegant arc. Din pacate nu am apucat sa trag cu el, dar l-am intins de cateva ori si este foarte placut de intins, "ca untul".
Sa-l stapanesti sanatos Dragoş!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
TheWOLF26
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:59
Joined:11 May 2010, 00:26
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::targu mures
judet:mures
Varsta:17
Contact:

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by TheWOLF26 » 21 Aug 2012, 00:27

Arcul merge FULGER , este extraordinar de frumos designul (FLORIN) si finisajul (NELU) ,forma manerului exact dupa mana mea B-) , viteza incredibila , fara handshock si vibratii.
Ne-am apucat de arc la Dumbraveni unde am prelucrat bambusul si nucul impreuna cu Florin si Nelu dupa care ne-am apucat de laminat. A doua zi am desfacut cauciucul si folia de pe arc si am verificat lipitura. Dupa, Nelu a taiat fasiile pentru maner iar eu m-am apucat de slefuit la ele:) (cum terminam de mancat mergeam la atelier). Dupa vreo 50 min - 1 ora eu cu Nelu am laminat manerul si l-am lasat la intarit. Atat am facut la Dumbraveni deoarece nu ne-a mai ramas timp. A treia zi am mers la Florin si am laminat manerul. In a patra zi, am slefuit manerul la unghiul la care venea lipit ipe-ul . In a cincea zi, am adus ipe-ul la grosime si l-am laminat. In a sasea zi, ne-am apucat de subtiat capetele si ipe-ul. In a saptea zi, am facut tiller-ul arcului si inceput finisajul manerului. In a opta zi, am terminat manerul si au inceput finisajele arcului. Finisarea a fost facuta de Nelu pe santier :)) in pauza. Atat de fin a iesit arcul la final ca nu mai trebuia lacuit dar in timp s-ar fi murdarit. Toate aceste procese au fost realizate dupamasa tarziu spre seara cand ajungeam toti de la lucru (8-8:30) si am participat toti 3 in fiecare zi. Sunt extraordinar de multumit de arcul rezultat din toate aceste zile de munca si nu este satisfactie mai mare sa tragi cu un arc facut de tine sau la care ai lucrat si tu. Este destul de mult de munca la un arc stiu dar cand ti-a iesit nu este bucurie mai mare :)

User avatar
TheWOLF26
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:59
Joined:11 May 2010, 00:26
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::targu mures
judet:mures
Varsta:17
Contact:

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by TheWOLF26 » 21 Aug 2012, 00:37

Am uitat sa mentionez ca ipe-ul a fost folosit ca dreptar pentru şapă :))

User avatar
TheWOLF26
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:59
Joined:11 May 2010, 00:26
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::targu mures
judet:mures
Varsta:17
Contact:

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by TheWOLF26 » 22 Aug 2012, 19:49


User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by NIMROD » 22 Aug 2012, 20:07

Frumos arc ,doar din trecere i ti dai seama de ce poate ,finisat,rapid -fata de alte arcuri la puterea lui FLORIN,BRAVO+NELU BRAVO+DRAGOS BRAVOOOOOO ai grija daca nu dai in galben este putin si din vina ta a si sa-l ai ca si emblema

cu spor la tinta >:d<

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by florinarnaut » 22 Aug 2012, 21:54

Frumos dar si performant , poate o sa-l probez la ..Greaca :)
Surprinzator este ca acum 3-4 ani, sa construiesti un astfel era doar un vis, acum "ies ca pe banda rulanta".
Felicitari la mesteri iar posesorului sa-i aduca cat mai multe satisfactii!
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
TheWOLF26
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:59
Joined:11 May 2010, 00:26
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::targu mures
judet:mures
Varsta:17
Contact:

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by TheWOLF26 » 22 Aug 2012, 22:02

Domnule Arnaut , la Greaca veti fi primul care trage cu arcul si cu sagetile cu care a fost testat :d

User avatar
TheWOLF26
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:59
Joined:11 May 2010, 00:26
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::targu mures
judet:mures
Varsta:17
Contact:

Re: Fulger 36#@28"pentru Dragos

Post by TheWOLF26 » 24 Jul 2015, 01:08

Dragi arcasi ai Romaniei

As incepe cam asa: " Imi pare rau sa vad in ce hal ati ajuns " dar as fi ipocrit. Ma limitez doar la a constata ca ati ajuns la vorbele mele " veti fi istorie in 2 ani "mult mai repede .
Vad ca nonvalorile de ieri sunt maestrii de azi dar nici pana acum nu au reusit sa faca un arc ca cel de mai sus. Nici ca design, nici ca viteza. Tineti-o tot asa!

Pentru Cipri Muntean, acum imi dau seama de ce semeni asa de bine cu Dragnea. Reusesti sa invii si mortii pe forumuri... However, pentru tine cuvantul dat nu are nici-o valoare, Cipri. Este cea mai pura ipocrizie sa imi stergi doar numele (fast_arrow) si sa lasi mesajele.
Esti rugat sa repari baza de date de pe forumul ARCASI.ro deoarece esti singurul care ai accesat contul in ultimii doi ani. Ti-am dat parolele de acces si tu ai facut ce ai vrut acolo bazandu-ma pe cinstea si onestitatea ta. Esti rugat sa pui baza de date originala inapoi sau sa mi-o trimiti pe mail, cum doresti tu pentru ca nu va apartine.

Moromete, pe unde mai esti?
Va pun o poza mai jos ca sa stiti ca o duc bine

Arrowsmaker, cel care te-a dat afara a fost prietenul tau, Maestro. Idem si pentru Cipri din Spania. Toate detaliile le are Sorin(dediu)

Greucene, sa stii ca pe piramide nu scrie "made in Dacia" si nici nu exista vreo mentiune ca pentru ridicatea piramidei cineva ar fi luat ciubuc. Nici in ungureste, Bela!

Domide, are Cioclovina o pestera mare, ascunde-te!

Image

Va mai pun cateva poze cu un arculet pe care as fi curios cati dintre voi il reproduceti.

Image
Image
Image

Are numai 120 #@30" si sub 800 g.

Balaceala placuta!

PS. Dom presedinte Mugur, esti multumit de "tradarea" de acum doi ani?

Fastarrow

Locked