Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Munca mea.......
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Dediu00ro » 16 Dec 2012, 17:58

http://www.youtube.com/watch?v=rQP-exm3Cso
http://www.youtube.com/watch?v=vl7QDghF ... e=youtu.be
Image Arcul la full draw la @29" in jur de 190#. Se vede cum bratul de sus e mai tare.
Image Echilibrat bine, dar capetele inca grele, cind trageam cu el parca batea clopotu de la biserica linga mine. Intre timp tot lucrand la el, posibil si de la faptu ca a tras apa dupa asta a fost mutat linga calorifer, a inceput sa apara o mica crapatura linga maner, si de la forta lui sa extins am mai lucrat arcu scazind inca vreo 20-30 de livre si rezolvat problema manerului.

Cind se usuca niste lemn mai bun, voi face altu ceva mai bun. Arcul asta a suferit din lipsa spatiului uscat de prelucrare, si nu cred ca am ajuns la potentialul maxim de performanta la puterea lui. Nu am folosit nici o scula electrica pentru crearea lui, totu manual.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Mugurbb » 17 Dec 2012, 06:31

Grozava revenire Sorin!

Am auzit ca la Arad ai facut furori si ai speriat cativa arcasi cu monstrul asta. Eu iti doresc sanatate sa poti sa-l incorzi si la varsta de 80 ani.

PS: Arcul asta se incoarda ca o arbaleta? :d (foto 2)
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by florinarnaut » 03 Jan 2013, 17:28

hunterbow wrote:Salutare..sunt nou pe forum si as vrea sa imi fac si eu un arc ...voi ce spuneti??
Salut si bun venit!
Primul lucru la care trebuie sa fi atent este urmatorul:
cand postezi ceva, trebuie sa alegi in primul rand sectiunea care are legatura cu subiectul care te intereseaza...dupa cum vezi, aici, un membru prezinta un arc ;)
cu alte cuvinte ai gresit sectiunea!

Cred ca era mai potrivit sa ai nelamuriri la "intrebarile incepatorului" :)

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Arthelad » 04 Jan 2013, 22:37

felicitari!
si eu zic ca unul din aia care au comentat pe youtube, arata-ne ceva teste de penetrare si tras afara, cand poti.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Dediu00ro » 11 Jan 2013, 15:52

http://www.youtube.com/watch?v=96YVy9c_94g
Un test cu sageti prea usoare pt asa ceva, dar asta e asta am cu asta lucrez. Dupa ce voi achizitiona niste varfuri de genul asta Image Si voi face niste sageti duble ca greutate o sa vedem niste rezultate ceva diferite.


Am incredere ca arcul are suficienta putere sa strapunga placa de 2-3 mm cu un varf si o sageata de duritate si forma adecvata, din nou testul asta nu e clar din cauza ca sagetile au fost prea usoare si varfurile din metal prea moale. Si din cate stiu nimeni nu a incerca sa strapunga placa de otel de 2 mm otel carbon laminat.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Arthelad » 11 Jan 2013, 21:06

Tocmai am vazut un filmulet al unui tip, generalitati, dar sagetile pe care le arata is faine, si pe la minutul 5 arata niste varfuri mai patratoase care cica ar fi bune pentru penetrat armura.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Dediu00ro » 21 Jan 2013, 19:49

Da! Foarte misto sagetile alea as vrea sa fi avut si eu la test....cred ca penetrau sigur.
Oricum arcul il voi modifica complet ca forma, am sa fac un arc de flight. Dupa ceva teste cu sageti usoare nocurile de la arc sau crapat nu e foarte grav, deja am reparat cu o intaritura de bambus. Voi reduce din lungimea lui putin si din greutatea capetelor iar dupa asta urmeaza ceva teste de fligth cu el.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Dediu00ro » 26 Feb 2013, 22:38

Image
Image
Image

Din cauza ca eram nemultumit de performantele lui, am decis sa il mai tunez ici colo pentru o proba de flight. Arcul are acuma 800 de grame, si in jur la 160# la @28".
Voi folosi o coarda de 10 fire astro flight, si sageti de lemn fusiforme de 150-200 de grains. Cica ar fi 339.65 metri recordu la warbow cu sageata de flight, cu coarda de fast flight. O sa fie interesant.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Sharpshooter » 27 Feb 2013, 11:16

Ai sa-l rupi , eu nu-ti doresc asta dar asa se va intampla ca nu te astamperi si incerci mai mult decat este posibil (probabil) sa obti din acest arc. Sfatul meu lasa-l asa si trage cu el ...daca nu il lasi asa o sa ajunga la lemne de gratar
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow Salcam 176# @28" Asimetric

Post by Dediu00ro » 27 Feb 2013, 12:26

Si eu mam gandit la asta, e posibil sa il rup chiar foarte mari sanse. Ori se rupe coarda, ori se rupe nock'u ori ii zboara maneru. Sau poate se rupe sageata, daca nu o fac bine....dar asta e treaba Oltene' trebuie sa mai si risti sa tragi flight sa mai visezi la un record.
Sau e posibil sa nu se rupa si sa traga ok, fara daune prea mari la un arc si daca face ce cred eu ca poate face atunci consider ca munca mea nu a fost in zadar :).

De tras cu el e interesant, dar putin peste puterile mele actuale. Dupa 40 de sageti cu el, nu prea iti mai simti degetele, iar pe urma peste vreo 2-3 zile nici nu ai sa mai poti trage cu arc slab de la intinderea la tendoanele de la mana. Aia e singura problema care o am cu el.....
Show without showing what u know without knowing

Post Reply