Incercare de constructie 4 arcuri de salcam

Munca mea.......
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Re: Incercare de constructie 4 arcuri de salcam

Post by Sharpshooter » 08 Jan 2014, 12:27

Sorine , te-am injurat asa printre dinti cand mi-am dat cu toporul in deget si cand mi-au intrat aschiile , am stiut ca sunt blestemele tale (dupa aia am folosit manusi , nu m-am ranit rau dar destul sa-mi aduc aminte de Sorin). Probabil sunt primul care a construit un arc cu flexul , lenea e mare si flexul e bun deci mai jos aveti filmuletul in care decupez manerul cu flexul . Sa nu intelegeti gresit ....spatele arcului dezvelirea inelului de crestere s-a facut cu cutitoaia cu foarte multa grija , am lucrat cu scraperul raspa dar flexul este nepretuit dupa parerea mea cand vine vorba de degrosat material , pe burta arcurui la maner la capete . Am folosit un disc care are straturi de smirgher suprapuse de tip Merox (cred ca e fabricantul) iti trebuie totusi mana sigura si cineva sa-ti tina obiectul pe care il lucrezi . Dupa ce am ajuns cu bratele la o grosime rezonabila am renuntat la flex si am lucrat cu raspa si cu scraperul si pe burta arcului . Fereastra de tragere , pistol grip-ul si manerul l-am lucrat tot cu flexul , am finisat cu raspa si cu smirgher. Arcul nu este gata mai am sa il finisez cu smirgher fin si poate sa-l mai scurtez ca sa-l intaresc nitel , am de unde sa scurtez arcul are 190cm nock to nock , mi-a fost frica sa il fac mai scurt fiind primul arc si muncind atata la el il vroiam macar de panoplie daca nu si sa trag cu el . Estimez ca are in jur de 40 de livre la full draw . Tillerul , echilibrarea bratelor nu mi-a iesit perfect fiind primul arc dar eu sunt multumit . Nu am indraznit sa-l intind la full draw pentru ca era firg si multa umezeala in atmosfera . Multumesc din suflet amicului meu Nicu Popa care cu generozitate ne-a pus la dispozitie curtea lui si materialul lemnos din care am lucrat arcurile , precum si cunostintele necesare pentru a duce la bun sfarsit acest proiect. Sub indrumarea lui Nicu Popa , si ajutati de sfaturile lui Sorin Dediu , eu zic ca am facut treaba buna pentru primul arc construit . Din cele 4 stave , 4 arcuri 2 sunt in stadiul de 90% adica la finisaj si ultimele ajustari doua arcuri sunt lucrate in proportie de 70% , vor fi si ele terminate si postate aici la momentul potrivit. Micul nostru workshop de construit arcuri a durat 4 zile in care am baut citez " cateo o galeata de bere pe zi " (sa nu mai calculam vin si tuica ) . Mai departe un filmulet cu flexul , cateva poze cu arcurile care sunt aproape gata . Urmeaza poze cu arcurile finisate si intinse la full draw.
http://s216.photobucket.com/user/Gonzal ... 6.mp4.html
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Incercare de constructie 4 arcuri de salcam

Post by obe22 » 09 Jan 2014, 08:59

Bravos !! Cumva dupa asta nu te-ai indragostit umpic si de selfbowuri ? Io cred ca de fapt blestemu’ lui Sorin era sa-ti intre o aschie in suflet.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Incercare de constructie 4 arcuri de salcam

Post by florinarnaut » 09 Jan 2014, 22:09

Salut,
Eu nu am cunostinta ca tu sa mai fi construit vreun arc...asa ca toata admiratia!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Incercare de constructie 4 arcuri de salcam

Post by Sharpshooter » 09 Jan 2014, 22:20

Este primul meu arc , nu credeam vreodata ca este atat de munca la un arc (de asta si incerc sa imi usurez munca cu flexul ) . Si eu sunt multumit desi arcul nu este gata. Momentan m-am oprit cu munca la arc ca am mai multe tolbe in lucru care au prioritate . Vreau sa-l mai scurtez si eventula sa-l fac sa lucreze mai mult la fade-uri langa maner.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Incercare de constructie 4 arcuri de salcam

Post by oroborusgeorge » 10 Jan 2014, 19:43

Salut baieti, foarte frumos ca va-ti apucat de treaba, pentru prima incercare se pare ca au iesit niste arcuri minunate. Sharpy, sper ca o data cu aschia in deget a intrat si spiritul constructorului de arcuri. >:d< >:d<

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Incercare de constructie 4 arcuri de salcam

Post by Sharpshooter » 10 Jan 2014, 21:11

Daca mai fac alt arc o sa fie din osage , cand am sa gasesc materialul .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply