Flat bow

Munca mea.......
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Flat bow

Post by akila » 16 Jul 2008, 01:46

Salut Mihai....arata bine arcul....cateva chestii vreau sa zic....ar mai fi mers sa lucrezi bratele de la jumatate inspre varf... ai la ambele brate o portiune rigida care e cam mare...la bratul de sus pare mai mare....la ala de jos parca e mai mica....de asta a si luat set dupa parerea mea....si iarasi capetele is cam masive dupa parerea mea....la nok ar trebui sa ai cam 12mm...in poza pare mult mai lat la capete....ai mai putea sa-l lucrezi putin chiar daca l-ai adus deja la full draw.....fa-l sa se indoaie si de la jumatate spre capete....lasa doar vreo 15 cm rigizi....parerea mea....hai bafta...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flat bow

Post by akila » 16 Jul 2008, 11:02

Cred ca ti se pare numai tie.... :mrgreen: ...bratele se indoaie mai mult in partea din mijloc....dar nu chiar 100% la mijloc..un pic mai jos de mijloc....langa maner nu se indoaie mai deloc....dar acolo lasa-l asa....ca e mai riscant....daca apuca sa ia set acolo, atunci e chiar nasol....stiu ca in scriptura zice de capete sa fie rigide....dar nu chiar asa cum e la arcul asta al tau....tu ai o portiune mare care e rigida...aproape are un tillering de holmegaard...ultimii 12-15 cm trebuie sa fie rigizi....nu 30cm ....acuma tu faci cum crezi....eu zic ca mai merge lucrat de la jumatate spre capete....oricum la jumatatea bratelor sa nu insisti prea mult....

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Flat bow

Post by cristiflorin » 01 Aug 2008, 00:00

Hai noroc.Arcul asta are frumusete a simplitatii, asa grasut cum pare la brate. Oare care brat e indicat sa fie sus, cel mai slab sau cel mai puternic, am uitat? Gradina ta e minunata, eu zic ca daca punem v'o 50 de lei adunam de/o cositoare. Da la anu tre' sa faca singurica treaba, ca daca nu o transformam in tinta mobila motorizata. ;)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flat bow

Post by akila » 01 Aug 2008, 04:14

cristiflorin wrote:Hai noroc.Arcul asta are frumusete a simplitatii, asa grasut cum pare la brate. Oare care brat e indicat sa fie sus, cel mai slab sau cel mai puternic, am uitat? Gradina ta e minunata, eu zic ca daca punem v'o 50 de lei adunam de/o cositoare. Da la anu tre' sa faca singurica treaba, ca daca nu o transformam in tinta mobila motorizata. ;)
bratul cel mai slab sus.....felicitari pentru arc Mihai....locatia e super faina....

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flat bow

Post by viezure » 01 Aug 2008, 10:00

panze diamantate cu diverse grosimi se gasesc in toate hipermarketurile de constructii :brico,mrbricolaj,praktiker... sunt putin mai scumpe dar isi fac treaba excelent si nu numai la lemn ;)

numai bine,

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Flat bow

Post by Sharpshooter » 01 Aug 2008, 12:37

Tribunule, felicitari chiar imi place arcul , iar in poza cu arcul la full draw si cu basca esti spectacol... Da-i cu un bait ceva deasupra si pune-l la colectie ....felicitari foarte frumos , si se si indoaie frumos .... BRAVO
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flat bow

Post by Greenarrow » 01 Aug 2008, 14:26

Foarte reusit arcu,felicitari!....un singur lucru as putea spune despre maner...mi se pare putin cam mare.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flat bow

Post by andreih » 02 Aug 2008, 07:54

Foarte bine Tribunule!!! Felicitari!
Din pct. meu de vedere daca arunca sagetile cu forta si viteza e super!!!
Te-ai gandit la un warbow din ulm? poate ca ai putea obtine cu acel design forta si viteza mai mari... ce zici?

khelu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Flat bow

Post by khelu » 02 Aug 2008, 10:52

Felicitari pt arc! arata bine si daca zici ca esti multumit de cum trage....Super! fainutza "tarlaua" ta...am putea face o sedinta pe acolo!

Post Reply