Recurve Take-Down #2

Munca mea.......
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Recurve Take-Down #2

Post by dady » 11 Oct 2008, 21:09

Salutare, lucrez de ceva vreme la el, tot cate putin si e aproape gata, m-am hotarat sa pun cateva poze. Maner din lemn de fag, doua bucati de 4x4cm intre ele o fasie de frasin de 3-4 mm si brate din fibra de sticla, forta cam 14Kgf si cam 43-44m/s, in concluzie sunt multumit pt ca desi are forta mica trage foarte bine. Enjoy!

Manerul dupa raspila:
ImageImage

finisaj grosier cu smirghel:
ImageImage

lacuit:
Image

detaliu arrow rest:
Image

intalnirea cu bratele si montatul sistemului de prindere:
Image

Full draw:
Image
Image

si rezultate de pe la vreo 20m la o tinta de 40cm
Image

PS: mersi florin pt ajutor ;)

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Recurve Take-Down

Post by Vreascu » 13 Oct 2008, 14:37

Salut...foarte fain arcu' ...îmi place foarte mult cum ai lucrat mâneru' ...trebă de estetician...Cu iertăciunea de rigoare îmi permit o părere referitoare la jocul de linii curbe ce dau frumuşaţă mânerului
Image
Ce zici?

În altă ordine de idei...braţele tot tu le-ai făcut? De ce întreb ...că mă bătea şi pe mine un gând la un moment dat...să îmi cumpăr de pe net de pe undeva o pereche de braţe...pentru care să îmi fac un "reiser"...şi să mă capăt aşa cu un target bow personalizat. Iar dacă le-ai făcut tu ... şi braţele...povesteşte oleacă ce şi cum...rogu-te.

Baftă...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Recurve Take-Down #2

Post by dady » 13 Oct 2008, 14:52

Salutare si mersi pt sugestie, acum ideea e sa combini placutul cu utilul, riserul are o linie foarte frumoasa si cat de cat continua, cea de pe spatele arcului ce ai trasat-o e continua doar ca unghiul din care e facuta poza nu permite sa se vada foarte bine iar cea de pe burta e asa pt ca mi se aseaza mana mult mai bine in locasul ala plus cai da si o rezistenta mai mare manerului fiind necesar ca in zona aia sa vie mai lat. Si inca o chestie, toata zona pe care ai desenat e zona de unde ti manerul in mana, designul riserului e inspirat de la un model de pe net, dar zona aia e facuta dupa mana mea, nu m-am uitat la design cat m-am uitat la cum mi se potriveste in mana, in primele poze poti observa ca am facut mici locase pentru degete si sunt putine maini care sa se potriveasca pe el ;) Oricum adevarul e ca la un polizor iese mult mai frumos, eu cam asta am scos cu raspila si shmirghel, poate urmatorul va fi mai frumos si sper ca la fel de util ;)

Acum despre brate, cam toata munca turnarii bratelor i se datoreaza lui Florin, eu l-am ajutat doar la matrita si la tinut firele de fibra. In schimb eu am facut finisajul care inca nu este finalizat, mai trebuie 2 bucati de os in capete pt rezistenta si 2 bucati de piele pt amortizare pe burta arcului unde atinge coarda lamele.

Post Reply