M-am apucat de înc'-un vreasc...

Munca mea.......
User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi
Re: M-am apucat de înc'-un vreasc...

Post by Vreascu » 17 Oct 2008, 12:31

Mulţumesc de sfaturi...azi, mâine încerc să mai rectific pe ici pe colo...Voi reveni cu poze...

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: M-am apucat de înc'-un vreasc...

Post by Vreascu » 20 Oct 2008, 08:39

Zilele trecute am mai scărpinat arcu' pe burtă cu gându să il fac să arate cât mi-a ok...deja ne-mai-având pretenţii la o anumită tărie. Cam aşa arată arcul acum la HalfDraw şi FullDraw...
Image
şi cam aşa cu şi fără coardă...
Image
După cum se vede hinge-ul acela accentuat l-am peticit cu o "surcică" lipită cu epoxi 5 min.
Image

Dar lemnul a şi îmceput să ia set...ieri seara i-am încălzit un pic braţele şi l-am legat de o scândură să se îndrepte. Acum arcul are 30LBS la 28 inch draw...Ce am mai citit pe ici pe colo nu prea se recomandă un spate de bambus că cică îl va "overpower" şi riscă să distrugă burta arcului...Aşa că la arculeţul acesta am să îi pun doar un backing de piele şi să îmi încerc mâna cu cleiu de oase...să vedem ce o să iasă...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: M-am apucat de înc'-un vreasc...

Post by akila » 20 Oct 2008, 09:26

Salut....deja e alta mancare de peste....ca si idee iti zic....ar mai merge putin lucrat langa maner, sa se mai indoaie putin si de qacolo....dar de-acum lasa-l asa....e foarte bine si asa.....cu treaba aia cu heat-gun-ul....sa nu o mai faci....risti sa strici tot....odata ce arcul a luat set, nu prea mai ai ce sa-i faci sa-l repari....metoda asta cu heat-gun-ul nu e buna....se fisureaza burta arcului si atunci chiar ca nu mai ai ce sa faci cu el.......mai bine un arc functionabil, decat deloc...crede-ma ...am simtit-o pe pielea mea din plin......mai mult decat atat....de obicei daca nu se fisureaza, set-ul va reveni ....cu toate ca tu ai tratat burta arcului.....felicitari pentru arc.....arata muuuult mai bine tillering-ul....succes cu pusul pielii pe spatele arcului...asteptam poze...

Post Reply