primele mele sageti (cu faze de constructie)

Munca mea...
metzger
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: primele mele sageti (cu faze de constructie)

Post by metzger » 01 Apr 2009, 17:36

Nu am idee cit de grele sunt dar sunt rezistente si zboara foarte bine cit le-am testat nu sa desfacut nici unul si dupa citeva trageri la tinta au un luciu foarte fain in plus de asta virful care e din fier nu rugineste s-au infipt citea in pamint si dupa o saptamina au acelasi luciu altele s-au infipt in lemn si nu s-a intimplat nimic cu ele, shaftul in schimb ...
Si eu sunt interesat sa facem o intilnire sa mai schimbam cite o parere sa bem o berica sa ne etalam arcurile si nu in ultimul rind sa infingem cite o sageata.

claudiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: primele mele sageti (cu faze de constructie)

Post by claudiu » 09 Jun 2009, 14:36

dar varfuri cand puneti

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: primele mele sageti (cu faze de constructie)

Post by rotariu nicolae » 10 Jun 2009, 07:32

salut si eu am facut virfuri asemanatoare numai ca am folosit otel in loc de inox ca sa le pot si lipi prin cositorire sint mult mai rezistente lipite .incearca asa daca ai posibilitate!apropo virfurile astea au dezavantajul ca sint mai grele cele strunjite sint mai bune.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: primele mele sageti (cu faze de constructie)

Post by akila » 04 Aug 2009, 22:34

salut...varfuri de genu asta am facut acu 2 ani...din pacate au disparut pozele de pe forum..asta e.... ca sa fie usoare, eu am facut altfel...in loc de bara filetata, am folosit fier cu diametru de 8 mm....si faceam asa...taiam intai o bucata de teava de aia de cupru, pe urma o bucatica de fier care nu era mai lunga de 1 cm...atentie...doar 1 cm... pe mijlocul bucatii de fier faceam un sant cu pila, bagam bucatica in teava, si pe urma cu o scula de aia de taiat teava, careia ii schimbasem cutitul ala care taia, cu o saiba boanta, capsulam bucatica aia de fier in teava respectiva...invarteam de scula aia de taiat, pana facea un sant in teava, sant care intra in celalalt sant facut cu pila in bucata de fier...in felul asta, un varf nu era mai greu de 7 grame....imi pare rau ca nu mai sunt pozele...poate o sa fac alte poze si o sa le pun...bafta...
Ps... oricum ar fi, nu merita efortul...sa nu mai zic ca am ajuns si la oftalmolog, ca sa-mi scoata o bucatica de span de cupru din ochi, cu o scula asa ascutita, de-ti venea sa fugi in padure cand o vedeai....de atunci m-am lasat de sportu asta, cu mesteritu la varfuri...

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: primele mele sageti (cu faze de constructie)

Post by metzger » 05 Aug 2009, 21:53

de facut asa ceva am facut doar de dragul de a mesteri(asta e una din placerile mele)virfurile au aspect fain (de glonte) si sun foarte rezistente am nimerit si in piatra cu ele si nici macar nu s-au zgiriat. Pe de alta parte daca vreti performanta ar trebui cumparate nu se compara cu cele facute pe masina , oricit m-am straduit din cite am facut nici unu nu era identic cu altul.

hunjoe
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: primele mele sageti (cu faze de constructie)

Post by hunjoe » 25 Aug 2009, 14:54

Astept cu nerabdare sa se ajunga si pe la pene,cum se aleg, cum se taie, cum se slefuiesc, cum se .....cum se.....
- Hai ca sageata aia nu e gata inca ......Ai inceput-o prin Mai, acum e imediat Septembrie...
Vreau sa ma apuc si eu de asa ceva, pentru prima data, dar astept sa vad finalul aici...... :-ss :-w

Post Reply