Sageti bambus

Munca mea...
Post Reply
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Sageti bambus

Post by basty » 30 Dec 2013, 21:25

Salut,
am facut azi sagetile de bambus. Eu cred ca au iesit bine, mai ramane sa le testez. Au intre 35-36 g, penele au 4 inch si toate sunt de o culoare. Le-am pus cu un off set de 3 grade. Mie imi plac, acu sa vad si cum zboara. Am o intrebare: nu sunt prea grele pentru un arc de 54 livre? Image Image Image Image Image Image

Numai bine !
Basty

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Sageti bambus

Post by anasazzy » 31 Dec 2013, 12:31

mi se pare mie sau ofsetul este pe stinga??????daca da ai gresit . din poze tu esti dreptaci asa ca sar putea sa nu zboare chiar cum trebuie. ofsetul trebuie sa fie pe dreapta sa continuie rotatia sagetii pe care o imprima coarda .pe stinga sar putea sa frinze un pic, ca greutate este ok
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Sageti bambus

Post by basty » 31 Dec 2013, 13:01

Salut,
am testat sagetile si zboara chiar bine, zboara ca cele cumparate de pe un site cu asa ceva. Asa am pus penele de obicei si au zburat bine sagetile, astea zboara si mai bine :d
La multi ani !!!
Basty

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Sageti bambus

Post by Sharpshooter » 31 Dec 2013, 20:05

Marian nu conteaza in ce directie este offsetul nu are legatura cu mana arcasului daca este dreptaci sau stangaci . Important este ca toate penele sa fie inclinate in aceeasi directie . Offsetul accentueaza miscarea de rootatie a sagetii stabilizand-o mai repede . Daca e spre stanga sageata se va roti spre stanga si invers nu conteaza mana cu care trage arcasul. Offesetul scade putin viteza sagetii pierzi viteza castigi stabilitate la distanta medie . Pentru distanta scurta penele se pun helical sa stabilizeze si mai repede sageata (daca e nevoie ) pierderea de viteza e mai accentuata . Basty bravo pentru sageti ! La multi ani !
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Sageti bambus

Post by basty » 31 Dec 2013, 22:05

Multumesc de sfaturi, am tras cu sagetile vreo 2-3 ore azi la distante de 10-80 m si zboara bine, zboara ca cele cumparate gata facute. Eu sunt multumit de ele. La multi ani si multa sanatate tuturor !
Basty

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Sageti bambus

Post by domide » 01 Jan 2014, 18:05

Sharpshooter wrote:Marian nu conteaza in ce directie este offsetul nu are legatura cu mana arcasului daca este dreptaci sau stangaci . Important este ca toate penele sa fie inclinate in aceeasi directie . Offsetul accentueaza miscarea de rootatie a sagetii stabilizand-o mai repede . Daca e spre stanga sageata se va roti spre stanga si invers nu conteaza mana cu care trage arcasul. Offesetul scade putin viteza sagetii pierzi viteza castigi stabilitate la distanta medie . Pentru distanta scurta penele se pun helical sa stabilizeze si mai repede sageata (daca e nevoie ) pierderea de viteza e mai accentuata . Basty bravo pentru sageti ! La multi ani !

La Multi Ani!

trebuie sa fac o completare, conteaza directia, in sensul ca trebuie aleasa in functie de pene - daca sunt "de dreapta" sau "de stanga" (nu in sens politic :) ) Si daca montezi penele cu un aparat, nu prea ai cum sa nu le pui "in aceeasi directie".
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Sageti bambus

Post by florinarnaut » 02 Jan 2014, 10:27

Salut,
un set de sageti e un lucru bun pt arcas,nu conteaza prea mult cat sunt de precis executate, are cu ce sa se antreneze,sa se distraze ...
Poate e iluzie dar distanta de la nock la pene e cam mare, uzual e 1/2inch(12-13mm).Cu cat se lipesc mai in spatele sagetii creste stabilizarea(bineinteles fara a exagera) .Offset-ul e perfect...dar pe dos :) ...Lasa ca nu-i o tragedie...
Sa le folosesti sanatos si sa te tina cat mai mult - La anu si la multi ani!
..................
completare la cele de mai sus:
Penele care se preteaza cel mai bine sunt cele din aripa pasarii, din aripa stanga sau aripa dreapta.In primul rand penele au o forma care sa ajute pasarea sa zboare,au o portanta, un offset de la natura(pe stanga sau pe dreapta).Este contra indicat sa le lipesti perfect drept pe shaft , sau mai rau cu offset-ul pe dos,e impotriva naturii,se forteaza cotorul penei si se va aseza ondulat pe shaft (va zbura defectuos si cu zgomot) .Cat de mare sa fie offset-ul ? pana(setul de pene) este cea care-l cere.Daca nu se doreste o rezistenta la inaintarea sagetii, se pun pene mai scurte de 2 - 3inch, dar nu fara offset.Nu exista diferenta calitativa sau optionala in functie de dreptaci sau stangaci intre penele de aripa dreapta si cele de aripa stanga, important este sa nu le amesteci pe shaft si offset-ul sa fie corespunzator,pe dreapta sau pe stanga in functie de pene.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Sageti bambus

Post by basty » 02 Jan 2014, 18:34

La multi ani colegi arcasi !!! Va multumesc mult pentru sfaturi dl Florin :D , am priceput cum sa le fac pe urmatoatele. Am sa las distanta nock-pene de 15 mm si penele, daca sunt de aripa dreapta le pun offsetul pe dreapta si vice versa. Multumesc mult inca odata, la multi ani si sanatate !!!
Basty

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Sageti bambus

Post by obe22 » 03 Jan 2014, 12:16

Pana are din nastere un bord de fuga si unul de atac (curbura cotorului si a firelor, textura mai aspra ). Ea trebuie sa "bata aerul" pe partea cu "talpa". In caz contrar se intampla ca unui inotator care bate apa cu dosul palmelor; inainteaza, dar ineficient. Astfel, pene de 4" cu offset invers stabilizeaza poate ca niste pene de 3" puse corect. In rest, poti sa tragi linistit cu ele. Din punctul asta de vedere, o parte din fluflu-urile spiralate (postate pe diverse forumuri sau vazute de mine) sunt facute gresit. Se trage bine-mersi cu ele asa, nimeni nu se plange si suprafata mare a penei franeaza suficient. Insa puse corect, cu bordul de atac in fata, franeaza mai eficient si deci mai repede (scopul de baza al penajului fluflu). Directia de rotatie conteaza mai putin, cel mult iti desfileteaza in tinta varfurile cu insert, dar aici nu e cazul. Felicitari si bafta !

Post Reply