Intalnire Cheile Turzii 2013

Unde, cand si cum se vedem
Post Reply
User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:
Re: Intalnire Cheile Turzii 2013

Post by morometeb » 20 Jun 2013, 11:23

Salutare frati arcasi!
Aseara am avut sedinta de analiza si concluzia pe care am tras-o la sfarsit este ca intalnirea a fost una reusita. Acuma, cine a mai organizat macar un revelion restrans sau o farsa la o zi de nastere stie ca mereu apar "neprevazuturi". Si cu cat organizatorii capata experienta cu atat sunt tot mai constienti ca vor fi si scapari. Scapari am avut si noi, chiar daca nu au razbatut dincolo de perdea. Nota finala o vom primi anul viitor pe vremea asta, cand vom vedea cati dintre voi se vor fi intors.
S-ar fi cuvenit la festivitatea de premiere niste cuvinte in plus. Asta e una din scapari si o dregem chiar acum:
Multumiri din suflet tuturor celor care au venit. Multumiri un pic mai rasarite celor care ne-au si ajutat sa mearga treaba rotund - multumiri tiktak pentru ajutor la fabricarea tintelor, multumiri Roxana, Alexandra, Philip, Horica si ceilalti pentru ajutorul la bucatarie, multumiri Mugur (recte ATTOAN) pentru plasa de protectie (pe care am uitat s-o folosim), multumim Codruta si Doru pentru tintele date "la tocat", multumiri celor care au repatriat o parte din tintele de pe traseu. Multumiri si plecaciuni lui Liviu care a oferit micii de vineri seara si a dublat stocul de BR. Se cade sa multumim si lui Sebi Rus si mai ales mamei lui pentru sarmalute. Personal multumesc lui Alin Andreica pentru acompaniament si trio-ului Claudia-Cristina-Tudor pentru galerie, backing vocals si alte efecte speciale. Multumim!! ^:)^
Celelalte scapari raman cum au picat. Pentru cele mai multe va cerem iertare iar pentru altele imi exprim EU regretul; nu pot decat sa va asigur de buna mea credinta.
Povestea in imagini suna cam asa: Pastratorii Cheilor au trimis carte sa se adune arcasii. Iata-i!
Image
Venit-au arcasii din cele patru zari, arcasi vechi
Image
Image
arcasi noi
Image
Image
arcasi vechi in straie noi
Image
Image
arcasi tineri
Image
Image
si arcasi de seama
Image
au constituit formatia de lupta
Image
si a inceput....
Image
Image
Image
Image
Image
In vremea asta BucaTare mesteca la bograci
Image
si cand strajerii au inceput sa cada la datorie
Image
licoarea magica era gata
Image
Pe seara Pastratorii Adi, Sebi, Moro, Alexei
Image
Radu
Image
Bogdan
Image
si Florin
Image
dimpreuna cu multimea, au felicitat-o pe Codruta (la varsta majoratului, dupa cum am aflat :P )
Image
si au dat ucazuri arcasilor de straja
Image
Image
Image
Image
Image
Multe au mai fost si multe or mai fi, ca povestea nu se termina aici. Pe scurt, mancare sanatoasa
Image
bunataturi dichisite
Image
liniste si zambet
Image
viitorul e frumos
Image
Va salut voios de pe metereze!
Image
>:d<
PS: Toate pozele noastre vor fi puse pe WeTransfer. Linkurile sunt valabile 2 saptamani din momentul publicarii!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
florinvulturar
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:20 Jan 2009, 23:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu

Re: Intalnire Cheile Turzii 2013

Post by florinvulturar » 20 Jun 2013, 14:26

Buna,
acesta e linkul de pe Wetransfer, de unde se pot descarca pozele facute de Radu si Diana. Spor!
Numai bine,
Florin.

http://we.tl/Xpi3s75yQx

User avatar
Andra
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:27
Joined:18 Mar 2012, 21:26
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:27

Re: Intalnire Cheile Turzii 2013

Post by Andra » 20 Jun 2013, 22:09

M-am gandit si rasgandit de multe ori pana ce m-am hotarat sa scriu acest mesaj. Dar cred ca se impune!
Dupa neintelegerile si discutiile toamnei trecute, am fost prezenta la Turda pe 18 noiembrie cand s-a hotarat de catre o parte dintre noi ca aceasta comunitate de arcasi sa se transforme in “arcasii Romaniei”. Cu greu, cu vorbe grele aruncate (sunt convinsa ca eu stiu doar 10% dintre ele), am crezut ca am incheiat un capitol. Dar se pare ca nu a fost asa.
Nu cred ca am vazut pe forum un topic cu tema “I se permite lui Rotariu Dumitru sa participe la intalnirea de arcasi X?”, o persoana care…de fapt…nu e membru al forumului, si care are o anumita istorie. Ce-i drept, fiecare avem dreptul la o a doua sansa. In acest caz, dupa parerea mea, limita a fost depasita demult! Un mar stricat il arunci afara din cos! Nu ii dai sansa sa isi vindece mucegaiul!
Trebuie sa fim realisti... nu orice ramura de maslin sau steag alb chiar inseamna pace!
Sper ca in urma acestei experiente am devenit mai intelepti si am inteles cu totii motivatia si adevaratele intentii din spatele acestei “infiltrari”,....sa ii spun oare?
As dori sa propun ca, pe viitor, hotararile care influenteaza sanatatea acestui forum sa fie discutate PUBLIC si INAINTE de a se desfasura evenimetele.

Va rog sa nu luati afirmatiile mele personal, ci incercati sa le ganditi din punctul de vedere al integritatii grupului nostru. Prea multe discutii se desfasoara la telefon sau prin mesaje private. Daca o afirmatie e cu rost, atunci poate fi postata sa o vada toata lumea. Daca nu, merita uitata.
Va rog frumos, orice comentarii la adresa mesajului meu sa le postati pe forum! Nu voi raspunde apelurilor telefonice sau mesajelor private!
Fiecare are dreptul la o opinie, buna sau rea!

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Intalnire Cheile Turzii 2013

Post by morometeb » 20 Jun 2013, 22:26

Multumesc Andrei pentru mesaj dar, in calitate de initiator al topicului si de organizator al intalnirii din Chei, va rog sa continuati discutia in directia asta intr-un topic nou, eventual la "libere si deschise".
Cele bune!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Intalnire Cheile Turzii 2013

Post by philip » 21 Jun 2013, 11:33

Salut prieteni arcasi! Inca nu mi s-a sters zambetul lasat de intalnirea noastra de acum o saptamana.( jur ca n-am mai ras atat cat in week-wnd-ul trecut de cel putin un an).O bucurie de fiecare data sa va vad si sa va vad bacurandu-va unii de altii. Desi de data asta n-a fost chiar asa veselie general si inteleg parerile Andrei, ale lui Iceman si ale altora care s-au abtinut. O sa initiez eu topicul la "libere si deschise" si detaliem. Revenind, multumesc din suflet Pastratorilor si Pastratoarelor Cheilor pentru felul in care ne-au primit! Oameni de bizuiala de mai mare dragu'!
Sa ne vedem sanatosi, indiferent de raotatile si pizmasiile nutrite de unii sau altii! Uniti pana la unu frati arcasi! S-apoi la unu merem acasa =))
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

User avatar
Andra
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:27
Joined:18 Mar 2012, 21:26
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:27

Re: Intalnire Cheile Turzii 2013

Post by Andra » 21 Jun 2013, 18:13

"Cine are urechi de auzit sa auda!"

Eu am spus ce am avut de spus. Discutii suplimentare acum mi se par fara rost. Faptele sunt infaptuite!

...sa invatam ce e de invatat, sa uitam partile neplacute si sa ne uitam spre viitor!

User avatar
Traianj
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:34
Joined:10 Dec 2012, 06:36
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita
Varsta:34

Re: Intalnire Cheile Turzii 2013

Post by Traianj » 25 Jun 2013, 07:00

M am simtit excelent la Cheile Turzii, motiv pentru care am hotarat, ca in randurile urmatoare sa va cert , numai un pic .

N am intrat chiar foarte rar pe forum, dar de fiecare data cand am intrat , l-am regasit mereu in alta configuratie; si asta din pricina zguduirilor politice :)
Nu va mai certati, faceti pace. N aveti decat de pierdut.
Argumentele pro_dusmanie, pe care le am auzit intreband arcasii implicati , nu stau in picioare; zic asa, ca sa fiu in ton cu raspunsurile lor . Ce am auzit eu de la suparaciosi, suna cam asa: Tipul a intins coarda, a sarit gardul, fapte bune depasite de cele rele, n are caracter , etc...
Eu am povestit cu Mitu si pentru ca nu stiam de ce conflicte a avut el, << am simtit >> ca opozitia lui m a clasat. Asta am realizat abia dupa o vreme ,dupa ce am ajuns acasa si am citit ca era indezirabil la intrunire din Chei... Sa fie sanatosi , eu tot am vorbit cu el , la Poiana Brasov! . Orice s ar spune, Mitu este un arcas si arcar foarte talentat , pentru care merita trecute cu vederea unele defecte ,( in cazul in care acestea exista. ) In plus de asta , chiar nu inteleg, cand gasiti timp pentru certuri , de vreme ce ne vedem numai cateva ore pe an.
Sfatuiesc deci , pe cei care nu sunt implicati direct in aceste neintelegeri , sa nu se faca partizani de partea nimanui. Cred, ca acestia mai bine ar incerca sa impace partile.
Nu ne vom face hipioti , pt ca totusi avem o chemare razboinica in noi , ( nu degeaba am auzit chemarea arcului ;) ), dar macar in interesul grupului , fiti mai intelepti si iertatori. Orgolii si invidii apar in orice mediu competitiv si creativ , asa ca trebuie sa le gestionam cu atentie.
Sper, sa ne revedem sanatosi la Cioclovina !

P. S.

( 1)a trecut mai bine de un an, de cand n am mai scris asa mult )
2) Da mi accept la prietenie pe FB, nu tine manie >:P . ( persoana se stie, ca ma refer le ea)

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: Intalnire Cheile Turzii 2013

Post by iceman » 26 Jun 2013, 08:39

nimeni domnule draga nu vrea dusmanie , cearta si nervi incordati..... mai ales la intalniri
esti nou pe forum, nu sti nimik din ce a fost inainte, de scindarea lui etc se pare , de tot ce el si alti cativa au vrut sa ne impuna
fortat fara a avea dreptul la parerea noastra a fiecaruia. daca ai fi fost tinta injuriilor lor nu ai fi spus asa ceva... destul ca, prezenta lui a privat venirea a cel putin unui membru vechi al forumului la turda.
de ce sa sau eu si altii care am fost tinta atacurilor lor incordati si nervosi , iar iei sa se plimbe nep[asatori printre noi si sa se poarte ca si cand nu
ar fi facut nimik rau?
Traianj wrote: Ce am auzit eu de la suparaciosi, suna cam asa: Tipul a intins coarda, a sarit gardul, fapte bune depasite de cele rele, n are caracter , etc... <BR sab="805">Eu am povestit cu Mitu si pentru ca nu stiam de ce conflicte a avut el, << am simtit >> ca opozitia lui m a clasat. Asta am realizat abia dupa o vreme ,dupa ce am ajuns acasa si am citit ca era indezirabil la intrunire din Chei... Sa fie sanatosi , eu tot am vorbit cu el , la Poiana Brasov! . Orice s ar spune, Mitu este un arcas si arcar foarte talentat , pentru care merita trecute cu vederea unele defecte ,( in cazul in care acestea exista. )
cu ceea ce spui tu draga domnule eu unul ma simt jignit, pentru ca, nu am cautat cearta niciodata din contra am vrut sa ajungem la un compromis.... de care ei nici nu au vrut sa auda..... si nici o fapta buna, merit sau talent nu poate sa stearga ce a spus el la adresa noastra.
a avut sansa sa isi ceara scuze in fata noastra a tuturor dupa premiere, ...... nu a facut nimik in acest sens, asa ca din partea mea nu are ce sa caute la aceste intruniri.
a fost o greseala ca, i s-a permis sa vina, sper sa nu mai se repete aceasta, ... eu vin la aceste intalniri sa imi revad prietenii dragi, alaturi de care vreau sa trag o sageata si sa ma simt bn.
in cazul in care este mai importanta prezenta personajului principal al acestei povestiri la aceste intalniri, rog organizatorii sa ne anunte pe mine si pe cei vizati de el, (cei vechi stiu despre cine este vorba) nu are rost sa ii insir aici, sa putem sa ne facem alte planuri pentru perioadele respective.
multumesc!

Post Reply