Week-end la Tg.Mures (5-6) septembrie

Unde, cand si cum se vedem
Locked
andreih
Membru al forumului
Membru al forumului
Week-end la Tg.Mures (5-6) septembrie

Post by andreih » 15 Sep 2009, 10:22

Cu o intarziere de o saptamana si mai bine (mea culpa dar si multe motive inclusiv febra, job, oboseala acumulata) postez. in sfarsit.
Sper ca nu te-ai suparat Florin (prea tare) :)
Povestea pe scurt, e ca in acel week-end am fi vrut sa iesim la Cluj la Hoia dar nu prea ne-a iesit si in plus nici vremea nu se arata sa tina cu noi; vorbind cu Florin zice "hai la mures".
Zis si facut, am purces cu gandul ca daca nu putem trage cu arcul la cluj sa mesterim ceva pe la mures....
Mi-am dus cateva bucati de lemn ce le aveam in constructie si fiica mea Andreea bucata de frasin inceputa in Bulgaria.
Fiica mea are un aparat de fotografiat nou (cel vechi e lipit cu scoci si mai merge mai nu) cu declansare la senzor de... zambet :)
Image
ei, la treaba zi de toamna pana-n seara...
Image
Image
Image
Image
Image

andreea a muncit cat zece... dupa cele 2 saptamani in bulgaria si 2 zile la tg. mures a reusit sa il termine, cu bine!!!!
ce e de apreciat e ca nu a vrut sub nici o forma ca nimeni sa ciopleasca nici macar un mm din bucata aia de lemn, l-a facut singura (ca executie macar), ca sfaturi a beneficiat in bulgaria de indrumarea lui Ken (toxophileken) si la tg. mures de a lui Florin, da l-a lasat sa traseze la un moment dat niste linii la subtierea capetelor.. am fost "gelos" un pic... adica pe mine nu ma lasa sa o ajut.. dar se pare ca trebuie sa mai exersez la capitolul asta
Image
Image
Image
arcul pe tillering-tree:
Image
nock-ul comparat cu cel de la padlle-bow de anul trecut (musai sa-l subtiez ca acum cand il vad mi se face rau) :D
Image
nock-uk comparat cu un creion (dar nu era gata inca, am mai subtiat) :)
Image
comparat cu un surub, masurat, etc,
Image
Image
Image
Image
comparat cu o pana
Image

andreea testand noul ei arc:
Image
florin
Image
si eu
Image
asta a fost arcul andreei... cu ajutorul lui florin i-a pus si un maner frumos de piele... o sa revin cu un post ref. la ce am facut eu.. hehehe
si florin a lucrat la un "asirian", care i-a si iesit, am si tras cu el, sunt si poze ups... pot sa zic?
si un mic workshop despre aplicarea tendonului, practic, alt post va fi...


andrei

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Week-end la Tg.Mures (5-6) septembrie

Post by akila » 25 Sep 2009, 00:09

Arcurile astea englezesti au ceva special...nu pot sa zic decat ca arcul e superb....are o linie asa eleganta...imi place foarte mult...bravo...

Locked