Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Unde, cand si cum se vedem
Locked
User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:
Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by philip » 12 Jul 2011, 09:46

Sal'tare la toata lumea ! Foarte reusita si relaxanta iesire! Au fost doua zile cat un concediu de doua saptamani. Locuri frumoase, soare generos(poate putin prea, inca il simt pe umeri), si cel mai important, oameni-prieteni. Cel putin asa ii simt eu. Starea asta de "oameni-prieteni" se reflecta si in felul in care se desfasoara concursul. Careva'zica intre concurenti e o stare de concurs sanatos, nu o competitivitate idioata(stiti voi, ca in Moiritza), gen ba io's mai tare, si arcu' meu mai puternic iar sagetile mai drepte, ushoare, pictate si carbonate :P , carbo...gazeificate:)),care poate duce la certuri si/sau neintelegeri care sa degenereze si sa umbreasca atmosfera prieteneasca si tovarasheasca. Totul decurge smooth, relaxativ! hihihi! Cum spunea un inspirat,a fost "o intalnire de arcasi combinata cu un mic festival al berii". =))

Multumiri si salutari organizatorilor in frunte cu Mitru si Nicu( dar fara a considera ca ceilalti din echipa au avut un rol mai putin important).

PS: MAAAAAAAAMA CE BUNE AU FOST PLACINTELE!!!!! =p~ =p~ =p~ Culmea organizarii: trageam si printre noi apar doamnele cu platoul aburind!!!!! Zici ca era in pragul luptei si aveam nevoie de forte proaspete.(cand colo noi ne lafaiam de placere si distractie) B-) Deci(si e un "deci" care concluzioneaza), cine vrea sa surclaseze intalnirea asta trebuie sa vina cu idei nu gluma!
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by gabizi » 12 Jul 2011, 10:19

Multumiri si FELICITARI organizatorilor!(si celor care i-au ajutat)
A fost o intalnire foarte reusita, un nou etalon pt viitoarele intalniri, cu un nou record de participare.
Cei care nu au reusit sa participe au pierdut foarte mult (mai si invart cutitul in rana >:) )
Vad ca si recordul "Most users ever online" (anteriorul fiind setat dupa intalnirea din Targu Mures)a fost depasit.
M-am simtit excelent. Am avut aceeasi impresie ca si philip: parca am fost intr-un concediu.
Traseul in padure a fost super. Si tocmai cand eram la mistret si era mai cald, apare Florin cu apa rece- sincronizare perfecta!
Probele au fost variate si foarte distractive.
Multumim si bucatarilor si bucatareselor pt mancare si placinte.

O singura sugestie pt urmatoarele intalniri: tipariti mai multe diplome sa primesca toti copii diplome de participare. Pt ei inseamna mult asa ceva.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by florinarnaut » 12 Jul 2011, 21:12

Salut!
Nu am facut poze si am vrut prin cuvinte sa descriu aceasta reusita dar de fiecare data(si ieri si azi) cind tastam "trimite"aflam ca nu mai sint conectat pe forum(e drept ca scriu incet si o fac din retele diferite)...
..asa ca echipa si toti cei care s-au ocupat de organizare merita calificativul maxim! felicitari si multa sanatate, sa reusiti si de acum inainte cind va propuneti acest lucru!

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by Dediu00ro » 12 Jul 2011, 23:32

Daca voua va place de mine mie imi place mai mult de voi, eu vin neaparat la Greaca si sper sa vina si mai multa lume sa radem sa spunem glume bancuri si sa ne cunoastem. Mie imi place sa cred ca am mereu la mine o doza micuta de voie buna de 500 de litri. Deja mie dor de toti si de atmosfera de la intalnire.

Greuceanu o placere sa te cunosc si pe multi altii care de abia iam cunoscut, ce am ramas impresionat e ca la aceste intalniri nu inveti doar despre arcaserie, arcuri, sageti, inveti mult mai multe si chiar este un loc unde se poate face schimb de experiente si de cunoastere in general, despre cutite, despre metalurgie, tehnica de ascutit, unelte, muncit in piele, constructii......de toate absolut de toate se poate discuta si invata la aceste intalniri.
Despre mancare retete......Kurtos kalacs de abia astept sa pap unu imi plac la nebunie. Sven si acuma imi spune ca ii este dor de clatitele care intr-un mod miraculos au aparut pe terenu de tragere si au reprospatat fortele.......super misto au fost!

Si acuma tin minte cum mi-a dat Nicu 4 sageti medievale care au mers ca niste sageti de carbon , ce cutite frumoase am vazut create de membri acestui forum si ce sfaturi am primit de la Vali(Iceman) si Marian (Anasazy) in privinta pietrelor de ascutit nu oriunde inveti treburile astea. Maine primim filmarile si sper sa ca tot maine sa pun filme si altele pe forum sa vedeti.
Maine o sa pun poze cu cutitoaie promisa de Florin(FastArrow) o bijuterie...., maine sunt gata manerele si sper sa adaug si eu un arc la sectia Arcuri facut de membri cat mai curand. Atata de multe lucruri asa de greu de exprimat in cuvinte.....
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Ioana
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:104
Joined:27 Feb 2009, 11:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:30
Location:Cluj-Napoca

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by Ioana » 13 Jul 2011, 09:13

:) :) :) foarte frumos a fost. Maestro & company ;) s-au ocupat de organizarea intalnirii pana la cel mai mic detaliu, mii de multumiri, o sa revenim cu drag data viitoare.
La aceste linkuri sunt cateva poze, sper sa le puteti vedea

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Mai multe poze:
http://www.tircuarculnapoca.ro/2011/07/ ... umbraveni/ si http://www.facebook.com/groups/13112969 ... iew=photos
Silence is golden unless you have children then silence is suspicious.

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by morometeb » 13 Jul 2011, 12:12

Casspius wrote:Sunt vanat de invidie
Suntem doi. Nimic nu va putea sterge regretul ca n-am reusit sa ajung. Nimic!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

parlog
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:164
Joined:26 Feb 2009, 08:04
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::campia turzii
Location:campia turzii

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by parlog » 13 Jul 2011, 18:56

No,... ce sa mai zic si io, ca o fost superrrfain ? ca am avut traseu meserias? ca le-o placut la toti,ca m-am simtit extraordinar?ca am mancat placinte cu urda?? ca am ranjit cu arcasii pana m-o durut burta? :d :)) ce sa mai zic ca-s prezent si la anul? n-are rost.... a fost o experienta pe cinste si sa nu uitam ca s-a cantat si la chitaraaa ,a latrat cainele au ciripit pasarelele am tras trasoare,capitoiul de fan a ars....la-s, ca o sa vedeti la anul ce fain e. No, toate cele bune organizatorilor si multa sanatate (pentru la anu) (%)

adrianpantazi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:0
Joined:19 Dec 2010, 09:48
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:39

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by adrianpantazi » 13 Jul 2011, 19:50

Dragi arcasi, in calitate de incepator absolut ( participant pentru prima data la o intalnire organizata de arcasi.ro), nefiind inca posesor de arc, ma simt obligat sa va transmit cateva impresii; poate va era dor sa va vedeti prin ochii unui arcas incepator.
Am sa incep cu copii mei - toti trei : 4, 8 si 12 ani, s-au simtit excelent, si-au facut prieteni, au tras cu arcuri adevarate, s-au bucurat de natura, iarba verde, padure, excursie la Biertan, biserici evanghelice fortificate.
S-au jucat cu cainii - nu ai in fiecare zi ocazia sa mangai un Cane Corso (daca nu ne-ar fi invitat proprietarul eu nu as fi avut curaj sa ma apropii de el) - multumim; au admirat sagetile incendiare trase in noapte catre cerul instelat, focul de tabara urias, baghetele luminiscente au fost o surpriza foarte placuta - geniala idee - mutumim Mitu.
M-am bucurat foarte tare ca cei mici s-au simtit bine, sincer imi era teama de modul in care vor reactiona in contact cu atatea persoane straine, dar nu am fost primiti ca niste straini - Mitu ne-a intampinat cu 200 de metri inainte de cabana, ne-a salutat ca pe niste vechi prieteni, ne-a ajutat sa ne instalam si sa facem cunostinta cu ceilalti. Nici nu am coborat bine din masina ca m-am si trezit cu o bere in mana - rrreeceee - mare performanta organizatorica - sa nu uitam ca eram pe coasta unui deal la mare distanta de electricitate. Am fost incantat sa-i cunosc pe Bela, Florin, Nicu - fratele lui Mitu, Sorin Dediu, Sven, George, Vali, Marian, Mihai si multi altii cu care am schimbat doar doua vorbe, si, spre rusinea mea nu le-am retinut numele, dar le-am retinut chipurile, si mi-au ramas in suflet - de exemplu echipa senzationala care s-a ocupat de pregatirea meselor, barabati adevarati care s-au luptat cu cantitati impresionante de ingrediente gatite la foc de lemne, in ceaune uriase de 50 kg, in soarele torid de 30 de grade. Spirit de sacrificiu pur - nu e suficient sa-ti placa sa gatesti - trebuie sa-i si iubesti pe cei pentru care faci asta - domnilor va multumim. De asemenea multumiri si doamnelor care au muncit din greu la pregatirea meselor. (Mi-ar place sa vad din partea organizatorilor o postare cu date oficiale de genul : nr de participanti, cantitati de legume,cartofi, orez, carne, bere, apa, consumate, numarul de oameni implicati direct in efortul organizatoric, s.a.m.d.).
Am venit la intalnire cu un singur scop : sa ne dam seama daca ne place cu adevarat subiectul ARCURI. Acum avem si raspunsul, clar, ne place sa tragem cu arcul, ne place sa construim arcuri si echipament aferent, ne plac arcasii - concluzie : pe viitor nu veti mai scapa de noi.
Inca o data va multumim, am fi onorati daca pe lista de prieteni ati mai adauga un nume: kraftmotors - Constanta (Adrian Pantazi).
Cu respect va salutam pe toti pana la viitoarea intalnire.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by Mugurbb » 13 Jul 2011, 20:33

Salutare.
Eu am apreciat cel mai mult atmosfera familiala si deja familiara (ca va stiu aproape pe toti destul de bine) de la intalnirea asta. Nu voi putea uita cum "poşteam" o ultima tigara cu Marian, cum imi facea Nelu teaca la cutit si eu ii ziceam bancuri sau cum il agasam in gluma pe fastarrow.
Un pic imi pare rau ca nu am particiapt la concurs dar era prea cald si eu prea lenes.
Organizarea a fost "jos palaria" si va transmit felicitari si multumiri celor care au pus osul la treaba pentru a ne simti atat de bine.
Va salut cu drag pe toti care ati fost prezenti (si pe cei care nu au putut participa desi au vrut) si sa ne vedem sanatosi la urmatoarea intalnire.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Intalnire Dumbraveni 8-10 iulie 2011

Post by oroborusgeorge » 13 Jul 2011, 22:00

SALUT DRAGI ARCASI , DE CAND AM VENIT ACASA AM POVESTIT LA TOATA LUMEA PE UNDE AM FOST , CE LOCURI MINUNATE AM DESCOPERIT, CAT DE FRUMOS A FOST SI BINEINTELES CAT DE FANTASTICI SUNTETI VOI , OAMENI CU INIMA SI SUFLET IN EA. M-AM SIMTIT ATAT DE BINE INCAT NU MAI AM CUVINE TOT ASA CUM NU AVEAM TIMP SA SPUN VREUN BANC CACI ERA O ADEVARATA COMPETITIE LA UN MOMENT DAT . DAR VA PRIVEAM SI MA INTREBAM DE CE NU V-AM CUNOSCUT MAI DEMULT? CU SIGURANTA VOI FACE TOT POSIBILUL SA VIN CAT MAI DES LA ACESTE INTALNIRI , AM MULT DE INVATAT DE LA VOI . VA RESPECT SI VA MULTUMESC DIN SUFLET.

Locked