INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Unde, cand si cum se vedem
Locked
KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD
Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by KMLeon » 20 Aug 2012, 22:11

Un lucru interesant care m-a izbit la Cioclovina afost deschiderea participantilor la dialog. Desi chinuit de o sinuzita pacatoasa cu dureri cumplite de cap si oculare la lumina intensa, vroiam sa stiu cat mai multe. Despre tot- si despre confectionarea arcurilor, si despre sageti, si despre tolbe.... despre tot ce inseamna traditie in acest nobil mestesug. Cu toate ca n-am avut o contributie foarte constructiva ( in sensul ca n-am participat cu nimic interesant) am pus multe intrebari. Si da! Absolut toate intrebarile mele si-au gasit raspunsuri. Toti arcasii au fost de o amabilitate si politete desavarsite explicandu-mi in detaliu ceea ce vroiam sa stiu. Nu era nimic fortat acolo. Raspunsurile erau naturale, deschise si cu multe detalii. Asta dovedeste un singur lucru- ca atmosfera, oamenii, spiritul arcului traditional e unul viu, natural, fara acele manifestari de superioritate care se fac simtite in alte domenii. Arcasii traditionali sunt... altceva. O spun ca unul care am participat la diverse evenimente sportive , outdoor etc.
Inca odata, multumirile mele tuturor organizatorilor.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by Sharpshooter » 20 Aug 2012, 22:24

Ma oameni buni toate bune si frumoase da pozele ??? unde sunt pozele .... puneti poze sa arat si io la olteni (poate virusez pe vreunul ) e adevarat ca o sa-mi amintesc totdeauna de aceasta intanire da... o poza face cat 1000 de cuvinte deci sariti cu pozele ca ma apuc sa strig " ARDE AMONIACU' " si nu ma mai poresc pana nu apar pozele...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Ioana
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:104
Joined:27 Feb 2009, 11:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:30
Location:Cluj-Napoca

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by Ioana » 20 Aug 2012, 22:50

scuze, imi ia mult timp sa micsorez pozele ca sa pot sa le pun pe forum....le-am postat pe facebook pe grupul Arcasi.ro, in doua albume ;)
cei care aveti rabdare si timp le puteti lua de acolo si sa le puneti si pe forum
cu drag, Ioana >:d<
Silence is golden unless you have children then silence is suspicious.

User avatar
Andra
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:27
Joined:18 Mar 2012, 21:26
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:27

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by Andra » 20 Aug 2012, 23:02

prima data la Cioclovina! m-am asteptat (din reclame) la ceva exceptional, si am primit mult mai mult!!! multumesc din suflet organizatorilor ca ne-au primit cu sufletul deschis si ne-au facut sa ne simtim ca si acasa. am fost izolati de lume (har Domnului nu suna nici un telefon mobil) dar culmea k m-am simtit mai intre oameni ca in buricul orasului! eu simt ca la fiecare intalnire invat ceva nou despre arcasie...si despre mine. va multumesc tuturor pentru ca ma primiti intre voi!
abia astept urmatoarea intalnire! abia astept urmatoarea Cioclovina!

P.S. La multi ani cu multa lumina lui Tedi!!!

P.S.S. uite aici si multele (si sper nu plictisitoare) poze facute de mine pana am avut baterie la aparatul foto (incarcator lasat la Cluj) - de joi seara, vineri decernarea cadourilor lui Tedi, vineri seara langa foc, un pic de sambata.
Image
Image
Image
Image
Image

restul pe link-ul http://s1257.photobucket.com/albums/ii5 ... 1QQtppZZ20

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by iceman » 20 Aug 2012, 23:05

as putea scrie un roman despre aceasta intalnire... dar esenta s-a spus mai sus si ar fi de prisos sa repet si eu
a fost o intalnire frumoasa dar scurta :(
mi-a facut placere sa va revad prieteni dragi si va astept cu bratele deschise impreuna cu marian si liviu la greaca >:d<
numai bine !
PS: pozele ... unde sant pozele :d

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by Arthelad » 21 Aug 2012, 06:43

ioana, daca nu te superi, pune un link de wetransfer ceva pt poze, unii nu au facebook (eu cel putin)
cu multumiri anticipate

User avatar
Parascythe
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:60
Joined:01 Aug 2011, 13:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Orastie
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:Orastie, jud Hunedoara
Contact:

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by Parascythe » 21 Aug 2012, 09:25

Prima mea intalnire!!! Extraordinar asa cum ma asteptam! Si nu spun asta pentru ca sunt hunedorean ci pentru ca reflecta in opinia mea realitatea (sunt convins ca nu sunt singurul).
In primul rand imi cer scuze, nu am avut aparat foto, deci nu am poze... remediem pe viitor!
M-am simtit extraordinar, am invatat foarte multe lucruri - nu are rost sa insir aici de la cine deoarece lista cu participantii este postata cu cateva pagini inainte - am cunoscut oameni minunati si am vazut lucruri uimitoare...
Multumiri speciale as dori sa adresez in primul rand gazdelor nu numai pentru eforturile ce le-au depus pentru asigurarea conditiilor, mancarea excelenta, si organizarea concursului ci si pentru ca m-au primit cu atata caldura (si fast) in mijlocul lor, ii multumesc lui KMLeon pentru lucrurile pe care le-am vazut (chiar primit) si invatat de la el, ii multumesc lui Arthelad pentru vioara magica cu ajutorul careia a raspandit vraja unor sunete de mult apuse, ii multumesc lui Nomad pentru participare - face enorm sa fi din nou impreuna cu un prieten deosebit, ii multumesc lui danours pentru arcurile minunate pe care nu numai ca ne-a lasat sa le admiram dar chiar si sa le folosim, ii multumesc lui domide pentru ca m-a lasat sa fur meserie la facut arcuri si corzi si pentru modul deosebit in care schimba numele unora dintre noi, si ii multumesc in mod special lui Greuceanu, nu pentru prestatia impecabila din bucatarie, ci pentru tragerea de noapte, eveniment deosebit unde am invatat lucruri surprinzatoare (participantii stiu ce si cum).
Ca sa nu mai lungesc un mesaj si asa cam stufos, inchei cu multumirea in suflet ca ratacind pe drumuri de destul de multa vreme, simt ca ma intorc acasa, printre cei in mijlocul carora doream sa fiu...

PS.
pentru liviuh9:
- … (aici mai urma ceva dar din motive greu de explicat in scris, nu-mi mai aduc aminte)
probail doreai sa (NU) ceri un pix de la cineva...
"Between love and fantasy lies instinctive archery!"

Rodica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:1
Joined:04 May 2010, 11:58
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bistrita
judet:Bistrita N
Varsta:39

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by Rodica » 21 Aug 2012, 10:04

Am mai bifat inca o intalnire in premiera pt. mine ( din pacate, ultima din acest an) si ma bucur ca nu am ratat-o. Chiar daca am petrecut doua zile jumate pe drum, atmosfera din mijlocul arcasilor, a meritat efortul. Serile petrecute in jurul focului acompaniati de chitari, vioara, acordeon, muzicuta, revederea cu prietenii a facut ca timpul sa treaca pe nesimtite si sa ne para extrem de scurt. Sper, ca la anul , intalnirea sa fie organizata in aceeasi perioada pt. a coincide cu ziua lui Tedi , deoarece tortul a fost excelent. :) Probele au fost la inaltime si la propriu si la figurat. Multumiri gazdelor.
Pt. ca am ajuns in zona dacilor, nu am plecat de acolo fara sa vizitam si Sarmisegetuza Regia, ceea ce ne-a bucurat ca am reusit, avand in vedere drumul forestier pe care a trebuit sa-l parcurgem. Sper ca Bogdan nu si-a deteriorat masina prea tare din acest motiv.
Sper ca in zilele urmatoare sa rezlov problema pozelor. Marea majoritate a pozelor sunt facute sambata, in special cu grupa 1. Deci, Alex, exista suficiente poze si cu tine. O sa postez pe facebook pe numele Rodica Szasz si, ulterior sa ajunga si pe forum.

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by gabizi » 22 Aug 2012, 14:49

NU stiu daca intr-adevar este ceva mistic la Cioclovina sau doar faptul ca stiam ca pentru mine este ultima intalnire la care particip in acest an, insa cert este ca si anul acesta am simtit ceva deosebit la acesta intalnire, exact ca si anul trecut!
Multumesc gazdelor pentru tot; mancarea deosebita, probele inedite (mi-au placut probele noi si m-am bucurat si de cateva probe deja cu "traditie"). Mi-a placut si faptul ca nu a fost exagerat de mare numarul de probe, si ne-am regrupat destul de repede in "tabara".
Multumesc tuturor prietenilor pentru atmosfera creata in aceste cateva zile care mi-au reincarcat bateriile, mai mult decat un concediu.

P.S. Nici eu nu am cont pe cartea fetelor asa ca va rog gasiti o alta modalitate de a arata pozele.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: INTALNIRE CIOCLOVINA 16-19 AUGUST 2012

Post by cipm66 » 22 Aug 2012, 16:35

gabizi wrote: P.S. Nici eu nu am cont pe cartea fetelor asa ca va rog gasiti o alta modalitate de a arata pozele.
@offtopic
Am creat cu ocazia intalnirii de la Dumbraveni un cont pe PhotoBucket (http://s1172.photobucket.com/albums/r56 ... intalniri/ - acesta poate fi vizualizat free). Nu am imagini de la Cioclovina :( insa cine are si doreste sa le puna aici (m-am gandit sa fie un loc comun pentru imaginile de la intalnirile noastre) sa-mi dea un mesaj privat si o sa-i dau datele de logare pentru a face upload.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Locked