Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Unde, cand si cum se vedem
Locked

Ati dori sa se organizeze o intalnire a membrilor forumului?

da
19
100%
nu
0
No votes
 
Total votes: 19

ender
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by ender » 15 Apr 2008, 08:48

Buna diminata, tuturor!

Parerea mea este ca, scopul acestei intalniri este:
- in primul rand sa ne cunoastem, sa ne simtim bine impreuna.
- apoi unul profesional arcisian ( nu am zis sahaidacaresc ca sa nu introduc confuzie ;) ); sa discutam tehnici si sa le punem in practica mai ales daca Florin se straduieste sa puna la dispozitie partea materiale, ceea ce nu e putin lucru.
- sa tragem cu arcurile noastre in locurile special amenajate (nu e asa Florin?),
- in final, gastronomic, turistic & stuff ...

Cum s-ar putea obtine mai bine asta decat stand impreuna, mancand impreuna. Cele mai frumoase discutii au loc in jurul unei mese (stiu, unii ar zice in jurul unei cani de vin fiert ... n-as indrazni sa-i contrazic), se zice ca "dragostea trece prin stomac", am sa parafrazez expresia si as zice "relatiile se strang la masa". Eu zic ca o masa calda impreuna este "obligatorie" ca sa ne atingem scopul, fie ea la amiaza sau seara, concretizata in ceva gatit pe gratar, ceaun sau oala.
Da, de asemenea cred ca este necesara o perioada de "libera voie" pentru program personal, in care fiecare este liber sa-si digere mancarea ;)
Nu, nu este obligatoriu ca toti care vin sa construiasca ceva (arc, sageata, coarda) dar cred ca nu vor rezista tentatie sa incerce sentimentul de "uite, eu am facut asta!"

Program [dez]orientativ:
08:00 - 09:30 - micul dejun
09:30 - 14:00 - sa facem arcuri
14:00 - 17:30 - pranz + program de voie
17:30 - 19:30 - tir cu arcul ( + sa facem arcuri continuare ...)
19:30 - cina, discutii, arcuri la lumina reflectoarelor

Cum vi se pare?

O zi minunata,
sergiu

petru
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by petru » 15 Apr 2008, 12:49

Va multumesc pentru invitatie. Eu si Valentina o sa ne retragem insa.
Distractie placuta! Sper sa va cunosc cu alta ocazie.

Diego
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by Diego » 15 Apr 2008, 15:56

io teoretic vin ( da doamne sa nu mai apara nimic cu scoala asta ) , dar nu prea is cu construitul arcurilor da mai vedem noi. atata numa sper sa fie vremea cu noi ...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by akila » 15 Apr 2008, 16:26

salutare arcasi.....programul propus de Florin mi se pare super fain.....cred ca trebuie inteles aici ceva....acest program nu inseamna ca e o restrictie sau ceva... nu cred ca o sa stea nimeni cu batul sa te certe ca nu ai lucrat la arcuri saumai stiu eu ceva de genul asta....dar chestia e ca trebuie cumva organizata toata treaba asta....ca pe urma daca ne imprastiem toti care incotro, nu mai iese nimic....cine o sa vrea sa faca arcuri o sa o faca cine nu , nu....sau eventual poate vrea sa se uite doar sa invete cate ceva,,.. deci nu cred ca e vorba de restrictii aici....doar ca trebuie putin organizat....iar chestia cu trasul cu arcul in traseu este super faina....va garantez...acest lucru l-am facut si la sucevita si e super fain....asa ca....ne vedem pa Tg, Mures....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by akila » 04 May 2008, 20:16

Salut la toata lumea.....intalnirea a fost foarte faina....atmosfera super....ii salut pe toti cei care care au fost prezenti....imi pare rau ca nu am stat mai mult...dar vremea a fost aiurea total...m-am bucurat foarte mult ca am facut cunostinta cu cativa din membrii forumului nostru, am si lucrat putin la arcuri, am tras ceva mai mult la tinta...organizarea a fost super...Florin a fost la inaltime...ii multumesc cu aceasta ocazie pentru efortul depus, si pentru ospitalitate....in rest ce sa zic...ma bucur ca arcul lui Andrei a fost un succes...nu stiu Sergiu ce face la ora asta cu arcul ala.... :lol: cel mai rau imi pare ca am uitat aparatul foto acasa si nu am facut nici o poza, ca au fost cateva momente care meritau pozate.....poate o sa puna Marian ce a pozat el cu telefonul...ca sunt niste poze super faine...pe viitor ar fi fain daca ne-am aduna mai multi la astfel de intalniri,, nu a fost nici o restrictie, fiecare a facut ce a vrut, iar atmosfera a fost superba.....am tras in prima zi cand a fost frumos de la 22 pana pe la 2 noaptea...cred ca am tras vreo 500-600 de bucati lejer...va dati seama 4 ore incontinuu.....am tras si in cutii de bere, si in cerbul ala saracu, desenat pe tinta....a fost super...a doua zi a inceput as ploua, s-a lucrat mai mult la arcuri, pe urma a mai iesit putin soarele, s-a tras la tinta iarasi vreo 2 ore asa, pe urma iar ploaie, si eu intr-un final am plecat spre casa...si dupa un drum de 6 ore , noaptea prin cheile Bicazului, si prin gropile romaniei am fost acasa si am jurat ca nu mai am ce cauta pe acolo in viata mea....m-am gandit ca o fi drumul mai bun si cand colo...numai serpentine, gropi, ploaie, si a fost de parca eram in zona crepusculara...cam atat de la intalirea de 1Mai,,,,,eu deja m-am abonat la Florin....cum o sa am ceva timp liber ma duc pe capul lui....Florine nu mai scapi de noi :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by eduardbilanin » 04 May 2008, 21:18

Frumos,foarte frumos.Astept mai multe fotografii,macar de astea sa ma bucur,cind vad pe cineva tragind cu arcul......ca io........sunt cam pe tusa pentru luni de zile bune.Felicitari organizatorilor.

ender
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by ender » 06 May 2008, 09:34

Buna dimineata, oameni buni!

Sa spun si eu cateva cuvinte:
- o perspectiva asupra orasului minunata,
- care trebuie [re]vizitat,
- ospitalitate,
- acumulare de informatii,
- aplicare practica a lor,
- rani la degete (ba da, am avut protectia pusa doar ca, cu cateva zile inainte de cate ori am avut ocazia am tras la mine la tara si aveam deja basici cand am ajuns in Mures),
- colesterol gustos la gratar,
- acorduri de ploaie in somn,
- slalom printre rafale de ploaie: daca ploua cioplesti in atelier, daca nu tragi cu arcul in curte,
- un caine, Negrut cu personalitate in [de]formare care a bagat uneori "spaima" in noi,
- conspiratie impotriva aparatelor foto care au lipsit din pacate aproape cu desarvasire.

Vreau sa multumesc in mod deosebit domnului Avram pentru lectiile de viata pe care a stiut sa le strecore in timp ce eram acolo si pentru grija de a pastra atelierul utilizabil, aruncand un foc aschiile si rumegusul nostru. Daca nu era el, cred ca ne ingropam in rumegus (Florin, te rog sa transmiti asta domnului Avram).

+ as mai vrea sa apreciez disponibilitatea pe care a avut-o Florin de a imprumuta sculele, uneltele & materialele, asa ceva nu se gaseste pe toate gardurile: sa primesti cam tot ce ai nevoie ca sa construiesti ceva. La cine i se pare un lucru banal & usor sa incerce sa se apuce de ceva nou, un domeniu nou si sa isi adune scule, materiale, informatii, locatie ... si o sa constate ca de multe ori nu munca efectiva e cea care consuma timp si resurse cat crearea conditiilor de munca.

+ Cipri, multumesc pentru povetele tale, am sa mai apelez la ele pentru finalizarea proiectului :)

+ Ma bucur de fiecare pe care l-am intalnit acolo,
+ Domnul sa fie cu noi pe cararile pe care umblam,
+ Sa ne [re]vedem cu bine,

cu bucurie,
Sergiu

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by akila » 06 May 2008, 09:48

Astept arcul ala Sergiu.....sa il vad terminat...ce-ai facut l-ai luat cu tine ??? ... :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by akila » 06 May 2008, 20:12

poze...poze..poze..poze...Mariannnnnnnn...pozeeeeeeeeeeeeeeeee.... :mrgreen:

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Adunare generala, Tg. Mures 1 Mai 2008

Post by andreih » 07 May 2008, 10:19

Salutare de la Cluj!
In primul rand tin sa multumesc lui Florin pentru gazduire si sprijin si in ale arcurilor si nu numai!!!! Florin iti multumesc!!!!
Multumesc si lui Akila si tuturor pentru sfaturi si indrumari in ce am cioplit acolo. Pot sa zic ca am invatat enorm de multe lucruri si despre constructia unui arc si despre folosirea lui (nu am vazut sa fi scris cineva, a fost sambata un domn din Tg. Mures care avea o experienta de peste 25 de ani in tirul cu arcul si care ne-a spus si aratat o multime de lucruri interesante!!!!).
In sfarsit am reusit sa-mi fac si eu cateva minute sa scriu, deh s-a terminat cu relaxarea, m-am intors in valtoarea zilelor cu toate preocuparile care ma tin departe de arcuri.
De aceea am apreciat si apreciez zilele care au fost la Tg. Mures unde am avut timp sa lucrez la un arc pe care probabil il voi finisa cam in 2 saptamani cel mult, asa sper... Sa-mi fac un pic de timp in vreo sambata dupa-masa macar....
O sa incerc diseara sa fac si sa postez ceva poze cu arcul facut la Tg. Mures, arc pe care il voi numi arc "pagaie" (vasla) dupa cum glumeam cu Dl. Avram :)
O mica precizare la Tg. Mures au fost 2 Andrei : Fiul Dlui Avram - Andrei "de mures" si eu Andrei H - Andrei "de cluj".
Sunt fericit da, ca v-am cunoscut si ne-am simtit bine, ca am avut ocazia sa cioplim impreuna, sa invat de la fiecare cate ceva, ca mi-a iesit un arc destul de bun (asta o zic asa ca sa nu ma laud singur). Arcul acela e de fapt un produs comun, am lucrat mai multi la el, Akila m-a ajutat foarte mult la aducerea la un inel de crestere bun pt. "back", si Florin la partea de tillering de care mi-a fost cel mai frica si care mi se pare intr-adevar cea mai grea parte... Eu mai mult munca bruta de trasat si cioplit grosier am facut. Dar diseara il pozez si il postez sa vedeti ce-a iesit pana acum!!!!
Va salut pe toti si sper sa mai avem ocazia sa ne intalnim din nou intr-o zi, undeva, candva si sa fie la fel de frumos!!!!

andrei h (cluj)

Locked