Reguli pe la intalniri

Unde, cand si cum se vedem
Post Reply
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Reguli pe la intalniri

Post by ------ » 15 May 2012, 17:31

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre stabilirea unui set de reguli pentru viitoarele intalniri.

User avatar
horica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:61
Joined:20 Nov 2011, 14:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::napoca
judet:cluj
Varsta:25

Re: Reguli pe la intalniri

Post by horica » 15 May 2012, 20:37

Propunerea mea: Fiecare persona care participa la concurs trebuie sa iti poata utiliza neasistata arcul.
"Though this be madness, yet there is method in it."
Hamlet, W.Shakespeare

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Reguli pe la intalniri

Post by cipm66 » 01 Sep 2012, 10:53

Fain ar fi ceea ce am incercat in 2011 dar nu s-a finalizat:

la intalnire mergem in padure taiem in un sanger sau corn si sase vergi pentru sageata.
In doua zile trebuia sa ne incadram cu constructie in asa fel incat sa putem participa la o tragere (nu am zis concurs ;) ). Ar fi o intalnire la care de asemenea ar fi multe de invatat, incluisv gasirea unui echilibru intre viteza si calitate.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Reguli pe la intalniri

Post by cipm66 » 01 Sep 2012, 16:45

Anul acesta la Dumbraveni am participat cu "vreascul" facut (mai putin sagetile). M-am bucurat ca nu am pierdut sagetile lui Alin :P . Pana mi-am facut mana s-a terminat concursul... Dar cine vine chiar numai pentru concurs... pierde farmecul intalnirii.

Sunt convins ca Maestro ne sustine 100% , insa pentru asa ceva trebuie sa ne pregatim "tehnico-tactic".
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Reguli pe la intalniri

Post by AlinAndreica » 01 Sep 2012, 21:22

Si mie imi place ideea.Nu stiu in ce mod se poate si pune in practica.Oricum cred ca e mult mai bine decat sa ne separam in doua tabere,unii cu arcuri de alea altii cu de alea.Mi-a placut si imi place ideea de unitate la intalniri.

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Reguli pe la intalniri

Post by oroborusgeorge » 02 Sep 2012, 07:06

intradevar buna ideea , cine nu vrea sa-si mareasa arsenalul? iata un motiv bun , si asta e doar unul. eu sunt de acord si nu srtica aceasta regula la cel putin un concurs , consider ca este edificatoare si constructiva , asta tehnic vorbind , practic tare as vrea sa existe timpul necesar ca pe viitor sa se construiasca mai mult . invataturile primite si ceea ce reusesti sa aduci acasa facut de mana ta e mai mult decat un premiu (parerea mea :)) )............. >:d< >:d<

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Reguli pe la intalniri

Post by Arthelad » 02 Sep 2012, 09:13

E frumoasa ideea lui Maestro, la urma urmei de ce sa nu existe cate un specific la fiecare concurs, in functie de preferintele si fantezia organizatorilor. La Dumbraveni asa, la cutare asa si pe dincolo, etc.
Din ce am tras cu ce am facut eu personal, Maestro are dreptate, unele din strambaturile mele trag mai precis decat arcul meu modern, mai ales ca is asa de strambe ca au un centershot perfect :))
La genul de tinte si distante la care tragem, arcasul e mai important decat arcul la punctaj.
Singura chestie e ca nu pe toate arcurile le poti baga in geanta, pt mine care nu am masina (ma rog, am, dar e mai complicat) e un impediment, dar cu planificare se poate aranja.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Reguli pe la intalniri

Post by Dediu00ro » 03 Sep 2012, 10:49

E intradevar frumoasa ideea lui Maestro dar are niste probleme, prima ar fi ca majoritatea arcasilor le place sa traga cu arcu si asta in combinatia cu atmosfera excelenta si concursurile competitive de la intalniri ii face sa vina(Pe langa multe alte motive). Asta e realitatea nu toti au o chemare spre a construi un arc, si daca concursul implica constructia arcului propiu la intalnire e clar ca omul trebuie sa vina din timp, si sa vina cu scule de construit la el.

Pentru constructori o sa fie usor, dar pentru arcasii care vin la intalnire de dragu companiei si a trasului cu arcu nu e practica.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Reguli pe la intalniri

Post by anasazzy » 03 Sep 2012, 15:37

pai eu construiesc arcuri dar la o intilnire dasta nu cred ca as veni cu draga inima. sa lucrii un arc trebuie sa fii cu capul limpede si relaxat ,daca vin pe drum 6-7 ore si apoi trebe sa construiesc un arc ? mai beau si doua beri :d nu mai are rost sa pun mina pe cutitoaie ar fi un esec din start :P >:)
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Reguli pe la intalniri

Post by domide » 03 Sep 2012, 18:06

Marian, nu trebuie sa construiesti un arc ad-hoc, pentru a participa si tinti la premiu la un mic concurs, poate sa fie un arc inceput si terminat la fata locului, poate sa fie un arc mai vechi facut de tine sau altcineva. Doar sa nu-l rupi in ziua sosirii :d. Ideea este sa fie un arc traditional, replica, sunt foarte multe care intra in aceasta categorie, cred ca si cele turnate din fibra, sau nu?

De exemplu, daca vin eu, aduc un arc facut de mine si-l dau cui vrea sa traga cu el la concurs, Mitu aduce 2-3 (ca este mai mester si are mai multe), Florin vine si el cu 1-2... si asa in prima zi se fac antrenamente cu arcurile primite, iar in ziua concursului esti cat de cat in forma.

Aceasta "regula" - buna dealtfel pentru stimularea constructorilor si a arcasilor de a fi cat mai "traditionali - ar trebui lasata la latitudinea organizatorilor totusi, sper sa nu rareasca numarul participantilor...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply