Intalnirea din Bulgaria 2008 a celor de pe PaleoPlanet

Unde, cand si cum se vedem
Locked
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: Intalnirea din Bulgaria a celor de pe PaleoPlanet

Post by anasazzy » 15 Jul 2008, 20:40

ce arc mestereai in pozele alea de pe paleo planet andrei :mrgreen: .am vazut ceva munca ardeleneasca :lol: si mai facut curios
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Intalnirea din Bulgaria a celor de pe PaleoPlanet

Post by Pisic » 01 Aug 2008, 09:31

e un lemn folosit la arcuri,cauta pe google la imagini ipe tree,da in Romania nu gasesti,creste prin ceva zone dastea indepartate......
http://en.wikipedia.org/wiki/Tabebuia
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Intalnirea din Bulgaria a celor de pe PaleoPlanet

Post by andreih » 01 Aug 2008, 14:05

Salut.

Mihai
Ipe e un lemn exotic (din America de sud) foarte dens, elastic, de culoare maro... Le place tipilor fiindca pot sa faca arcuri inguste si care arata bine cu acea culoare... Ei il puneau dupa tisa cam pe acelasi loc cu osage orange... Deocamdata singura cale sa-l obtii ar fi sa-l comanzi pe net ca si tisa sau osage orange. Sau dam un raid intr-o noapte prin gradina botanica din cluj? :))
pentru detalii mai multe, pe google ipe + wood cred ca ai obtine cele mai bune rezultate.

Pai nu erau toti din autorii, doar un coautor "Ken" - Toxophileken (da, si inca cativa experimentati), da' numai sa tii in mana arcurile facute de ei si deja iti vin idei
Sa-i aducem in Romania... Nu e imposibil, da' necesita organizare, timp si bani... La bulgari Illiana si Kosio (123sharo si Tpqotia nick pe paleoplanet) s-au ocupat... Trebuie cazare, masa, transport de la aeroport pentru vezi tu... 15-20 de persoane plus noi, romanii... E o idee si ar putea fi functionala, dar necesita un efort mare, eu unul subscriu si ajut, dar ar trebui un organizator bun... eu is cam impiedicat, cam incurca-lume uneori... florin stie :)

Annasazy
Scuze de intarzierea cu care raspund. Am mesterit asa, incet incet :) pana la faza de floor tillering la un arc piramid din frasin. aproape la fel cu ce ai facut tu la tg. mures de 1 mai si in faza aia e de o luna.. mi-e frica sa ma grabesc cu el ca am vazut ce se intampla cand te grabesti :) asa ca o ora pe zi, mai iau cu scraperul mai pun pe tillering stick, nu-i graba.. nu e nimic special si sper doar sa reusesc sa-l fac, sa nu-l rup, sau de s-o rupe.. fac altu' :)


andrei

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Intalnirea din Bulgaria a celor de pe PaleoPlanet

Post by anasazzy » 02 Aug 2008, 12:35

aha. sa il postezi cind e gata . ca sigur ai furat ceva din ce faceau cei din bulgaria :d .........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Locked