material pentru coarda?

Tehnica si materiale....
Post Reply
raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
material pentru coarda?

Post by raduL_tfh » 30 Sep 2009, 18:28

Salut. astazi am gasit prin casa cateva mosoare cu o ata care este foarte subtire si care este destul de greu de rupt. pe ea scrie urmatoarele lucruri:

ORLA EniChem
100% fibra poliammidica
NISTAR

si cica e facuta in Italia. e posibil sa fie buna pentru constructia de corzi pentru arcuri sau macar folosita la matisajul corzii?
ca am vreo 3 mosoare a cate 2850 metri fiecare, si ma gandesc ca daca e buna ca material de coarda, nu mai trebuie sa mai cumpar niciodata :)) ce parere aveti?
p.s.: scuze de calitatea pozelor...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: material pentru coarda?

Post by Pisic » 30 Sep 2009, 21:38

nush ce ii aia,da altadata pune aparatu pe masa cand faci poza,si da pe macro,sau fa de la juma de metru poza ca tot o sa se vada bine...din alea poate fi orice....:D
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: material pentru coarda?

Post by raduL_tfh » 30 Sep 2009, 22:35

da, scuze pt. poze, cam atat poate aparatul :P o sa incerc maine sa fac alte poze cu alt aparat...

virgiliudv
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: material pentru coarda?

Post by virgiliudv » 05 Oct 2009, 20:31

salut!cel mai bine e sa incerci.
pt.ca cele 2 corzi pe care le-am cumparat odata cu arcul (un recurve olimpic de 70"/40#),erau prea scurte,a trebuit sa ma ingrijesc de o coarda noua.inainte sa ma apuc sa cmpar dacron,m-am uitat prin jur dupa ceva potrivit si uite ce am gasit:]
Imag013.jpg
Imag015.jpg[/attachment dupa ce mi-am construit un dispozitiv pt.facut corzi(sorry,nu am poze),a iesit ce urmeaza: [attachment=3]Imag016.jpg
Imag017.jpg
Imag021.jpg
imi pare rau pt. calitatea pozelor.sunt facute cu telefonul.
virgiliudv
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

virgiliudv
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: material pentru coarda?

Post by virgiliudv » 05 Oct 2009, 20:37

se pare ca topica mesajului anterior este cam defectuoasa.voi mai exersa.
virgiliudv

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: material pentru coarda?

Post by raduL_tfh » 17 Jan 2010, 00:13

O intrebare mai am si eu: stie careva din ce material e facuta ata aia care se gaseste in curelele de transmisie? Sa fie cumva kevlar? E ata aia galbena spre portocaliu la culoare...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: material pentru coarda?

Post by florinarnaut » 17 Jan 2010, 23:27

raduL_tfh wrote:Salut. astazi am gasit prin casa cateva mosoare
Salut!
Materialul pt confectionat corzi este dedecat acaestui domeniu,cu proprietatile necesare,nu "il gasesti prin casa" .Pina in 10 kg forta merge aproape or si ce, pentru alte forte tre numai ata ca lumea :) Dacron!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: material pentru coarda?

Post by Greenarrow » 18 Jan 2010, 01:41

Salut,eu unu nu sunt total de acord la partea cu dacronu....sincer,materialul de dacron este froarte bun dar la fel de buna este si ata de pielarie,de exemplu...plus ca pe piata sunt o groaza de alte materiale si firme dediate constructiei de corzi de arcuri.....si ca sa nu mai zic de stramosii nostrii care confectionau corzi din diverse materiale vegetale si cred ca aveau si arcuri mai puternice de 10 kgf :d....

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: material pentru coarda?

Post by raduL_tfh » 18 Jan 2010, 16:29

Ok, am inteles. Nu prea merita efortul, sa fac o coarda din ceva netestat, mai bine caut ceva Dacron sau altceva asemanator ca rezistenta. insa in legatura cu ata aia din curelele de transmisie, din ce material e facuta? nu vreau sa o folosesc neaparat la arcuri, doar ca sunt curios, am cateva bucati de ata din aia si pare foarte rezistenta...

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: material pentru coarda?

Post by KI306 » 18 Jan 2010, 17:17

Ata pe care o ai tu este poliestiren o folosim la conf. plaselor de pescuit este f. tare.Eu am pus o coarda rasucita grosime 3mm la un arc de 23kgf si nu am avut probleme de rupt am schimbat-o cu coarda de otel flexibila pentru ca eu trag folosind inel pentru deget si o rodea cu timpu dar daca tragi cu 3 degete e OK (incearca)

Post Reply