Coarda.. matisata sau impletita ?

Tehnica si materiale....
Bussu81
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by Bussu81 » 21 Feb 2013, 01:16

Multumesc pentru raspunsuri.. o sa imi procur ceara cat mai repede.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by Mugurbb » 21 Feb 2013, 14:10

Mi-am amintit o comparatie facuta ce cineva: "Ceara pentru coarda este precum uleiul pentru motor".
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by florinarnaut » 24 Feb 2013, 15:09

Bussu81 wrote: Poate sa imi spuna cineva cam la cate trageri ar trebui sa reziste o coarda?
Salut,
nu pot spune cate sageti poti trage cu o coarda depinde de mai multi factori - calitatea materialelor, nr de fire, forta arc etc - dar pot spune cum sa-i prelungesti durata de "viata".
Coarda este foarte solicitata la nock-uri(poate cel mai mult!),punctul de ancorare al sagetii si locul unde coarda loveste aparatoarea antebratului.Toate aceste puncte sunt protejate de regula prin matisare.
Am sa ma refer doar la asezarea corzii pe nock-uri.
Cu arcul strunit , unghiul facut de bucla asezata pe nock si coarda, sa fie cat mai optuz,unde este posibil(longbow)aceasta e aliniata perfect pe lungimea coarzii.Un alt aspect este cat de lustruit este locasul corzii.Dupa o ajustare(sau nu)cu pila rotunda apoi smirghel de granulatii fine 400-800,se lustruieste foarte bine frecand cu o sfoara din lana. Apoi dupa o sedinta de tragere(cca 100 de sageti) se inspecteaza vizual bucla.Daca sunt urme in anumite puncte pe ochiul corzii, de tasare sau frecare, se reia procedeul de ajustare dar numai pe portiunile care au afectat coarda.In acest mod solicitarea la capete se repartizeaza orecum uniform pe toata bucla.Dupa finalizarea acestei operatii, se da bucla cu ceara(recomand ceara dedicata) in exces si se tine deasupra unei flacari de aragaz,la cca 25cm, pana cand ceara se topeste si patrunde bine in coarda.
Se recomanda ceruire inainte de fiecare sedinta tragere deoarece aceasta este consumata prin "eliminare" pe timpul tragerii.

n.b. cu coarda din 8 fire dacron B 50, arc 42lbs,am tras cca 8 000 sageti :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by florinarnaut » 04 Jan 2014, 10:28

Salut,
despre matisarea corzii la punctul de ancorare sageata:
Am observat pe la intalniri sau concursuri,arcasi care aveau probleme cu acest matisaj, se "debobina" dupa cateva sageti.La inceput nu mi-am dat
seama (am patit si eu de cateva ori)de ce,infasurarea era stransa(initial),capetele bine "ascunse" si totusi...
Trebuie tinut cont de sensul cum e rasucita coarda, si matisarea se va face in acelasi sens.In acest fel la o rasucie ulterioara a corzii
efectul e de strangere,matisajul se strange.
Un alt aspect(mai putin important)este in ce sens rasucim coarda?
Daca ancorezi cu mana dreapta,la eliberarea corzii, efectul de rotire imprimat corzii sa fie in sensul de strangere a matisajului, adica rasucirea corzii si matisarea sa fie facuta in sens orar cum privesti spre punctul de ancorare.Evident invers,anti orar, pt mana stanga.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

mihailescue
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Coarda.. matisata sau impletita ?

Post by mihailescue » 05 Jan 2014, 16:24

florinarnaut wrote:Dupa finalizarea acestei operatii, se da bucla cu ceara(recomand ceara dedicata) in exces si se tine deasupra unei flacari de aragaz,la cca 25cm, pana cand ceara se topeste si patrunde bine in coarda.
Cel mai sigur pentru coarda este sa folosesti un fohn.

Post Reply