Cum faci tu o coarda?

Tehnica si materiale....
varilac
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Cum faci tu o coarda?

Post by varilac » 27 Mar 2010, 13:20

Buna

Ca si material pt coarda recomand firele de pescuit folosite pt a da cu muste artificiale. Unele sunt din Dacron sau chiar din Dynema si se gasesc aproape la toate magazine de aricole de pescuit in diferite grosimi.

Toate cele bune
Varilac

corui
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by corui » 10 May 2010, 00:00

Salutare la toata lumea
sunt nou pe aici, nu insa absolut pe linga subiect cind e vorba de arcuri si arbalete.Am avut cindva arc de frasin si de tisa facute de mine si au mers ...doar ca la un moment dat fortindu-le prea mult la intindere (ceva experiente cu sageti mai lungi), s-au rupt.Poate trebuia sa le matisez partea dinspre miner pina pe la jumatate, poate lemnul nu a fost uscat , poate amindoua..nu stiu. Am ramas cu o intrebare de pe cind studiam constructia arbaletelor, mai precis in ceea ce priveste coarda lor.sistemul chinezesc de tragaci, diferit de cel european, la eliberarea corzii ,piedica de otel coboara pina cind coarda o sare si e eliberata ;sistemul european are piedica acel cilindru din os , lemn, sau metal care basculeaza coarda, fara sa o frece.Daca e folosit sistemul de tragaci chinezesc si arcul de otel puternic tipic pentru arbaletele medievale europene, treaba nu prea functioneaza , adica fie tragaciul cedeaza sub forta corzii eliberind-o imediat, fie nu vei putea elibera coarda .Aici, introducind tragaciul-pirghie lung la cele doua piese "chinezesti", poti obtine un hibrid multumitor.ceea ce ramine de rezolvat va fi sa poti construi o coarda suficient de puternica pentru a rezista la frecarea din momentul declansarii mecanismului. Folosisem un fir textil impletit cam de 1mm in diametru (extrem de rezistent), iar acest fir l-am bobinat intre doua cuie infipte intr-o scindura, de 16 ori, apoi am inceput sa vin in continuare cu matisaj peste, din cm in cm trecind firul si printre firele lungi si facind un fel de nod. A iesit o coarda puternica si foarte batoasa, de o rezistenta extrema , insa frecarile repetate ii rodeau stratul matisat de deasupra pina cind acesta ceda, iar aceasta a fost o problema peste care nu reusisem sa trec.Intrebarea mea este : ce s-ar fi putut folosi pentru a o intari in acea zona?Din cite am citit, printre alte materiale e mentionat tendonul de cerb-sa fie acesta atit de puternic ?

VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by VictorM » 06 Jul 2011, 19:17

In afara de dacron b50 ce alte materiale se pt folosi pt coarda? si ce fire pt matisat( sintetic/natural;mai subtire/gros...)?

danours
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:17 Aug 2011, 09:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::paris
judet:franta
Varsta:43
Location:BRASOV si PARIS
Contact:

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by danours » 17 Aug 2011, 23:25

un document pdf cu explicatii pentru fabricarea corzilor de arc. este in franceza dar e destul de usor de inteles.
fabrique_corde_arc.pdf
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by Dediu00ro » 27 Mar 2012, 15:45

Pentru coarda asta tip endless fast flight am folosit degetu aratator de la mana stanga si clanta de la usa, 20 de fire fast flight matisate cu nod pescaresc constrictor la capete dar si la matisarea de la nocking point, modelul asta de matisare tine firele mai unite si daca cedeaza un singur fir nu se destrama, fiecare nod are individual tensiunea lui nu da voie sa se plimbe matisarea de la nocking point cum se intampla destul de des.
Timp de constructie 10 minute coarda asamblu endless, 70 de minute matisarea cu pauzele de plictiseala... matisarea facuta cu o bucatica de lemn si ata pescareasca.

Fata de coarda veche de la falco care era model flemish twist, care se intindea se uzau capetele le-am reparat cu matisarea sa destramat dupa asta matisarea de la nocking point am reparato si pe aia dar tot avea obiceiu prost sa se intinda.
Coarda noua are doar jumate din greutatea celei vechi...... nu se intinde mai simplu de facut etc.

Image
Image[/img]
Image
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by domide » 27 Mar 2012, 21:42

Frumoasa lucratura, dar castile la ce le-ai folosit??? :d sau ai dat maceta pe ele??? =))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by Dediu00ro » 27 Mar 2012, 21:56

Glumesti tu Mircea glumesti dar te-am invatat cum sa faci nodu asta :d castile sunt purtate intr-un stil mai modern, numai o casca pe ureche sa aud daca ma suna telefonu sau la interfon ;) . Si cine ii baiat cuminte ii arat si cum se face nodul ala care il folosea coreanul la coarda fara ca sa mai fie nevoie sa mai bage ata in ac de fiecare data, la prima intalnire (%) .
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by domide » 27 Mar 2012, 21:58

Putem deschide un topic nou cu noduri. Pescaresti, folosite in alpinism, noduri de cravata, sau orice alt tip, cred ca ar fi util.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Cum faci tu o coarda?

Post by Dediu00ro » 02 Apr 2012, 15:29

Dupa ce am cantarit din nou corzile, mi sa parut putin incorect sa cantaresc coarda veche fara sa o fi curatat foarte bine inainte.......
Am curatat coarda flemish fir cu fir .....am scos 2 fire care au cedat complet.
Greutate:
152 grains inainte a avut 220.
Coarda noua cu ceara pe ea a cantarit 88 de grains fara ceara undeva la 75.
Concluzia o coarda tip endless poate sa cantareasca la jumate din greutatea fata de una tip flemish.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply