acesta este nodul de arcas?

Tehnica si materiale....
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: arcul asiatic "Cipic"

Post by akila » 12 Jun 2008, 01:44

Asta e mai complicat....ala de arcas e mult mai simplu.....nu pot sa-ti desenez aici ce si cum......bate pe google...bowyers knot.....si ai sa-l gasesti...cu sigurnata...oricum am impresia ca is vreo 3 tipuri .....asta care il folosesc eu e super simplu....dar na...nu am nici o poza sa-ti arat....de asta ti-am zis....daca bati pe gooogle il gasesti....si daca tot il gasesti, pune un link aici sau o poza sa il vada si altii....

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arcul asiatic "Cipic"

Post by dady » 12 Jun 2008, 08:55

uite aici un exemplu: Bowyers Knot

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul asiatic "Cipic"

Post by akila » 12 Jun 2008, 11:12

Exact asta il folosesc eu.....mi se pare foarte simplu de facut si e foarte eficient....la coarda de tillering folosesc numai astfel de noduri....

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: arcul asiatic "Cipic"

Post by Neacsu Ionut » 12 Jun 2008, 22:46

salut!

iata un nod mai complicat,dar foarte eficient,e mai rezistent ca nodul de arcas...
Image
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul asiatic "Cipic"

Post by akila » 13 Jun 2008, 01:28

Nodul ala are si el un scop....nu e gandit ca sa nu-l mai poti desface in veci si pururi....oricum la arcul ala de 50kg la care am lucrat, am folosit tot asa nod de arcas....nu va povestesc cam ce chin era cand trebuia sa scot coarda de pe arc....ma ajuta si sotia si tot era greu....asa ca nodul de arcas este chiar foarte eficient.....pentru ca pentru asta a fost gandit...nu are rost sa folosim alte noduri din moment ce asta se chiama Bowyers Knot....nu??? eu unu asa ma gandesc...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul asiatic "Cipic"

Post by akila » 15 Jun 2008, 12:47

Aici cam asa e....eu folosesc nodurile astea doar la coarda de tillering....pentru ca in felul asta o pot scurta tot timpul cat am nevoie....la arcuri fac tot timpul o coarda cu 2 bucle.....am doar un singur arc pe care am o astfel de coarda cu nod de arcas la un capat si cu bucla la celalalt....nu stiu nodul asta de arcas( ma refer la ala mai simplu), cu cat la suta slabeste durata de viata a unei corzi, dar deja coarda mea de tillering s-a uzat la capete si trebuie sa folosesc alta..

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arcul asiatic "Cipic"

Post by akila » 15 Jun 2008, 13:35

Stiu ca nu e locul sa discutam depsre corzi, dar uite....am mai zis-o si pe alte topicuri si o mai zic odata si aici....nici eu nu aveam dacron pana acu cateva luni cand mi-am luat, si foloseam ata de cusut la pielarie.....este o ata are se foloseste la cusut papuci cred, si are cam 0,8 daca mai tin bine minte, este de fapt un poliester, si iti zic ca merge super la arcuri.....asta daca nu poti face rost de dacron.....ata asta de care iti zic, este chiar super....nu se intinde de te trezesti cu coarda mai lunga cu vreo 2 cm decat ai fi vrut sau faze de genu asta......este exact cat trebuie de rigida si de elastica....am dat 40ron pe o rola de 1km.... eu zic ca ar merita sa incerci sa gasesti ata asta de care iti zic....cat depsre noduri nu te contrazic... sunt sigur ca asa spun calculele....numai ca oricum cine face o coarda ar trebui sa stie ca acea coarda trebuie sa duca de 4 ori taria arcului....asta e lege....si daca acea coarda e facuta dupa aceasta regula, un nod de arcas nu cred ca ar duce la ceva dezastruos....( doar un singur nod la unul din capete..).....

Post Reply