Arcas roman vrea tulnic

ajutor tehnic de specialitate ... :P
Post Reply
User avatar
daniel nita
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:3
Joined:21 Nov 2008, 14:46
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::bucuresti
judet:bucuresti
Varsta:43
Arcas roman vrea tulnic

Post by daniel nita » 25 Feb 2013, 12:19

Adresez o rugaminte in speranta ca cineva are drum mai des prin Arieseni.
Pentru ca am vazut la diferite concursuri la care am participat in afara tarii arcasi cu instrumente de comunicat la distanta (corn de exemplu), ne-am gandit ca reprezentativ pentru noi ar fi sa avem un tulnic. Pentru ca Tara Motilor este in Romania, este un instrument romanesc (si utilizarea lui este foarte veche se pare).
Ca atare, datorita faptului ca Bucurestiul este departe de Patrahaitesti (Arieseni), nu pot sa ajung personal la mesterul Aurel Mocanu, care este cel mai renumit in domeniu, sa cumpar un tulnic.
Ma poate ajuta cineva in acest sens?
Stiu ca face si tulnice mai scurte de trei metri, adica de 1,2m si 1,7m.
Detalii putem discuta pe PM daca poate cineva.
Imi place sa trag cu arcul...

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arcas roman vrea tulnic

Post by domide » 25 Feb 2013, 21:40

Tulnice se fac in toata "Tara Motilor", din pacate sunt mai mult artizanale.

In perioada 20-21 Iulie (daca se va pastra data pana atunci) este "Targul de fete de la Gaina" - pe muntele Gaina, situat in Hunedoara, Arad, Alba si Bihor, sunt patru vai in fiecare judet :d - unde este raiul tulnicelor si al mesterilor. Daca pana atunci nu faci rost de tulnic, facem o excursie si se rezolva.

Pot sa-ti spun, ca nu este usor de suflat, de reprodus sunetul inconfundabil al unui tulnic. Un tulnic scurt - este mai mult artizanal, mai usor de folosit, dar sunetul....
Deasamenea, un tulnic este greu de pastrat, astfel incat sa poti "canta" la el in diferite ocazii, se usuca, trebuie reumezit... mai multe secrete... Am vazut, de exemplu, un nene care stia sa sufle, dar cu greu a gasit un tulnic potrivit si a scos sunetele potrivite. Este bine odata cu instrumentul sa capeti si lectii de suflat :)

Un mot, de la Brad!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
daniel nita
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:3
Joined:21 Nov 2008, 14:46
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::bucuresti
judet:bucuresti
Varsta:43

Re: Arcas roman vrea tulnic

Post by daniel nita » 26 Feb 2013, 11:57

Multumesc pentru raspuns!
Stiu ca este greu sa sufli in tulnic asa cum o fac cei care au crescut cu el. Eu nu vreau sa si cant, pentru ca nu stiu daca am sa fiu in stare. Nici nu trebuie de altfel, pentru ca nu ne ducem la un festival muzical cu el. Mi-am imaginat ca sunt multe tulnice facute artizanal, de aceea prefer unul facut de mesterul Aurel Mocanu, pentru ca este renumit si le construieste cu suflet.
Sper totusi sa fie cineva care sa treaca mai curand pe acolo, in ideea in care poate ajungem in Turcia prin iunie. Daca nu, asta e! Poate imi voi lua cateva zile de concediu si fac un drum pana acolo, sa stau si o zi doua.
Imi place sa trag cu arcul...

Post Reply