Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

detalii care conteaza
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by florinarnaut » 23 Jan 2011, 21:26

Salut!
Un mode de arc care m-a inspirat si ami place f. mult.." blacktails "

Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by florinarnaut » 06 Feb 2011, 16:24

Salut!
Un colaj de poze cu Black Widow..
http://s423.photobucket.com/albums/pp31 ... COLAJ2.mp4
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by Dediu00ro » 24 Feb 2011, 00:35

Mortal ... black widow ... As vrea sa trag si eu o sageata, cu un arc de la black widow. (dar cand oare?)
Show without showing what u know without knowing

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by basty » 30 May 2011, 13:15

Un Longbow ceva de genul dar de 100 lbs http://i616.photobucket.com/albums/tt25 ... wHiRes.jpg
Basty

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by florinarnaut » 01 Jul 2011, 23:21

...da, tipul e remarcabil,ai de invatat de la el!...dar totusi " Ce tip de arc ati prefera sa construiti?"
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by Shirak » 20 Jul 2011, 09:06

Greuceanu wrote:...
Iata, daca m-as pricepe, cu siguranta cu asta as incepe, mi se pare foarte deosebit:Arcul scit din imagine
[/quote]

foarte fumos: arc biocompozit laminat, fabricat de Csaba Grozer.
Greauceanu, pot sa te intreb cu ce arc tragi?

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by Shirak » 20 Jul 2011, 14:09

Greuceanu wrote:Cu placere, sigur ca da, trag cu un Kassai tip HUN, modelul "Raven", de 45 de livre cu 29'' intindere.Are si o poveste faina(pe care unii n-au crezut-o =)) ...am sa ti-o spun cind ne cunoastem) si mi-e tare drag...uite-l: http://s1136.photobucket.com/albums/n48 ... ac/Arcuri/
Foarte frumos, dar totusi cred ca este model MAGHIAR si nu HUN. Din cate stiu eu toate modelele HUN fabricate de Kassai sunt asimetrice.
Am citit undeva, ca prin realizarea modelului Raven a vrut sa studieze cum se comporta un arc cu brate scurte su capete lungi. :)

Eu am 3 arcuri si fiecare are povestea lui :)

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by deceneus » 26 Jan 2012, 11:59

Eu asa ceva mi-as construi daca as avea materiale,timp,rabdare si cunostinte despre constructia de arcuri-un arc amerindian Penobscot ,premergatorul arcului compound.
Am gasit ceva informatii despre el "Penobscot este un trib indian american care a trait in partea de est a Americii in zona de coasta si zona impadurita de langa coasta.In pelegrinarile lor a aparut nevoia unui arc puternic facut din materiale mai putin solide. Rezolvarea a fost designul de arc dublu.Si acest tip de arc are mai multe variante printre care si cel piramid care ofera putere maxima si hand shock foarte mic.
Atasat de spatele arcului principal se gaseste arcul secundar.Ambele lucreaza impreuna iar arcul secundar este putin sau mai mult reflex care ajuta la reducerea setului si de asemenea da plus de viteza si putere arcului.
Alt avantaj pe care il aduce arcul secundar este ca da posibilitatea arcasului sa tuneze arcul in asa fel incat sa se potriveasca spinului sagetilor folosite. Prin rasucirea corzilor dintre arcul principal si cel secundar poti sa cresti sau sa scazi puterea arcului."

E un arc foarte interesant atat prin faptul ca este reglabil cat si ca ma gandesc ca in ziua de azi avand la dispozitie esente de lemn calitativ superioare pentru constructia de arcuri si materiale moderne se pot face combinatii din care sa rezulte niste arcuri foarte performante ca viteza si putere.
Maestro ar putea sa construiasca unul,ar trebui doar sa faca un arc secundar pe care sa-l ataseze pe unul dintre arcurile facute si o coarda.....chiar il provoc sa construiasca unul ca apoi sa-i compare performantele cu performantele arcului simplu din care a fost facut, pentru buna stiinta a tuturor arcasilor :)
Si Florin Arnaut ar putea sa faca un laminat Penobscot. :d


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by Dediu00ro » 26 Jan 2012, 12:18

Salutare Vali, am mai vazut tipul acesta de arc si la alte triburi chiar am postat si eu vreo cateva la artefacte. Ele erau construite asa din cauza lipsei unui lemn din care ai putea sa faci un arc suficient de puternic dintr-o singura bucata. Spre exemplu triburile din amazon foloseau tipul asta de dublu arc pe spatele arcului pentru ca lemnu era constant umed la eii si nu se putea usca.

Utilitatea acestui arc si pe mine ma intrigat, dar peformante in plus fata de un arc simplu nu are. Decat doar daca arcarul este de ajuns de bun incat sa faca un arc de tipul asta care sa fie mai usor decat un arc dintr-o singura bucata la aceias putere.
Stramosul arcului asta e arcul Mollagabet unde se punea tendon si tendonul se invartea cu un sistem pe spatele arcului mai mult sau mai putin pt a spori puterea arcului.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cable-backed_bow
Image

http://peteward.com/test.penobscot.html
Aicia a fost testat un arc penobscot:
Both bows are made from Hickory and are not backed.Because of the design of the Penobscot the main bow has a very light draw weight and is not likely to fail.The power comes from the short front bow.Speaking of power this little bow has ample power as well as a very smooth low shock draw and release.At the chronograph I recorded average speeds of 160Fps with 465 grain arrows at my 27" draw length.It shoots very well with the right spined arrows for the weight you are shooting it at. Because of the adjustable draw weight it is also a great bow to grow with for the younger shooters.

160 fps la 8.4 grains per pound la o intindere de @27" Cred ca se poate scoate mai mult cu acest tip de arc.
Avantajul mare a acestui tip de arc e ca e foarte reglabil probabil poti sa scazi sau sa adaugi si 40-50 de livre.
In viitor daca o sa am lemnu sper sa fac si eu un asa fel de arc, el ar fi mai rapid decat un arc normal doar daca arcul secunda ajuta la storearea energiei in plus si ar fi foarte usor.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Ce tip de arc ati prefera sa construiti?

Post by deceneus » 26 Jan 2012, 13:09

Iata descrierea arcului laminat din ultima poza postata de mine facut de White Wolf Archery....pret 1149 $

New from white Wolf custom bows I am pleased to offer. The Wind Warrior Max P. One of the most Versatile Thad bows you will probably ever run across. This bow has it all versatility to move from a 51 pound bow to a 68 pound bow. And many poundage in between. It has the ability for extreme tillering in whatever configuration you would prefer to match your shooting style. It lets you go out for a day of practice keep the poundage low so you can shoot many arrows at your best and then off to the woods and up the poundage for some amazing takedown power with maximum penetration. Without the problems that comes from shifting from bow to bow. The primary bow is a wind warrior, which is a great bow in itself and then with the extra added features of the pony bows to give you all the adjustment and versatility that you will ever need. This one features full camouflage limbs that are fabric under clear glass. It is a left handed bow has all the same features as the original wind warrior with the extra added feature of the pony bows. This bow is somewhat of a new twist on the original Penobscot Indian bow. It has an amazingly flat trajectory which makes it great on those longshots the extra added mass from the pony bows gives this bow stability much like having stabilizers on the bow. This bow is just downright fun to shoot and feels great to carry around. The bow comes with a calf hair rest. Coreflexs tip overlays to make it fast flight string ready. This bow will come with a fast flight string with silencers . The bow will make a great hunting or competition bow. This bow will definitely be my bow of choice for this upcoming season

I stand behind my workmanship, call me anytime to discuss your purchase
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply