Arc din arbore de cauciuc

detalii care conteaza
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Arc din arbore de cauciuc

Post by Sharpshooter » 03 Jun 2011, 19:48

Am vazut pe un alt forum un arc interesant , intrucat informatia era publica si disponibila oricui , m-am gandit sa expun si aici povestea unui arc facut complet din lemn , pe care il poti intinde cat vrei fara sa se rupa . Din pacate , arcul este disponibil la un magazin , linkul respectiv poate fi considerat reclama , am sa imi permit sa pun cateva fotografii . Pentru o parte din fotografii vreau sa multumesc persoanei care a adus in atentia mea acest arc . Intrucat informatia a fost facuta publica , si pusa la dispozitia publicului larg , nu pot fi acuzat de incalcarea drepturilor de autor . Pentru a nu incalca dreptul la intimitate al persoanei respactive unele fotografii vor fi editate . Deci este un arc 100% din lemn fara fibra sau rasini , de care poti trage cat doresti, producatorul spune ca nu are draw limit . intr-o fotografie arcul este intins aproape 1 metru dupa cum zice proprietarul.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by Sharpshooter » 03 Jun 2011, 21:58

Are 370 de grame arcul in cauza... si eu am ramas uimit.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by Sharpshooter » 03 Jun 2011, 22:16

Urmeaza sa i se faca un test deci abia dupa putem afla exact cat este de bun , ceea ce este uimitor este materialul in sine , nu am vazut asa un lemn niciodata, sa se indoaie asa ca si material natural , imi imaginez un laminat cu un lemn tare si acest lemn elastic , cred ca este explozie curata.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by liviu » 11 Jun 2011, 01:11

Salut,

Am vazut arcul pe net, unul din produsele unui magazin virtual care vinde arcuri. Acolo zicea, in afara de faptul ca nu are data o limita de intindere, si ca este un arc "ceva mai lent".
La flexibilitatea pe care o are, mi-e ca elasticitatea (eficienta - capacitatea de a-si recapata forma cat mai rapid) este proasta. Compozitele au flexibilitate foarte buna si o elasticitate decenta, dar alea-s altceva; banuiesc ca (acum, cei care stiu fizica serios sa ma contrazica daca-i cazul) un material mai flexibil este mai putin elastic ca unul mai casant (dar, evident, nu comparat la aceeasi intindere, ci la acelasi procent din "intinderea de rupere" pentru fiecare material in parte).

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by Shirak » 11 Jun 2011, 13:07

eu nu pra cunosc capacitatea sau fizica diferitelor soiuri de lemne, dar n-as crede ca arcul din arbore de cauciuc ar depasi performantele uniu arc de corn.

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by baloghbela00_HD » 11 Jun 2011, 14:00

Interesant ar fi sa folosesti lemnul in cauza ,in combinatie cu alt lemn si sa ii maresti performantele .Desi lemnul respectiv e super si asa (parca ar fi de cauciuc :)) ) .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by Sorin » 12 Jun 2011, 21:56

Foarte interesant. Va dati cu parerea despre un arc, postati poze ce el, probabil fara acordul proprietarului (nu ca ar conta), si apoi va dati cu parerea despre modificari fara sa intrebati cum, de cine si de ce au fost facute. La urma urmei omul poate face ce vrea cu arcul lui, nu?

P.S. Florin, nu te mai lauda atat ca stiu bine povestea arcului de fibra facut de Scorillo dupa instructiunile tale.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by Sorin » 12 Jun 2011, 22:24

Maestro, nu inteleg de unde scoti asta cu recomandarile. A recomandat cineva modificarile arcului? Ai vazut tu asta undeva? Si de ce spui ca membrii altor forumuri nu recomanda lucrurile cu buna credinta? Exemple? Macar sa stiu de cine sa ma feresc.

P.S. Eu din topicul proprietarului nu am citit nimic legat de recomandari.Pusesem un link mai sus dar se pare ca nu e voie...
Last edited by Sorin on 12 Jun 2011, 22:31, edited 1 time in total.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by Sorin » 12 Jun 2011, 22:37

Tipic!

Dar asta nu e tot Florin. Pune si discutia din faza de constructie. Nu stiu daca exista scrisa sau a fost doar telefonica, dar intreb atat: Ce forta trebuia sa aiba arcul ala dupa dimensiunile tale si de cat a iesit?
Iar pe marele teoretician scorillo intreaba-l cate a facut. daca ridica macar un deget atunci sa stii ca te minte
Pai tocmai ai aratat aici ca a facut mai multe :)) :)) :))

MODERATOR
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din arbore de cauciuc

Post by MODERATOR » 13 Jun 2011, 09:21

Rugaminte pentru toata lumea , rezumati-va la comentarii despre arcul din titlu orice alt comentariu va fi sters . Nu conteaza cine ce si cum a modificat , nu au relevanta povestile vechi (anul 2007) in relatie cu acest arc . Ramaneti la subiect .

Post Reply