Ce parere aveti?

detalii care conteaza
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Re: Ce parere aveti?

Post by dady » 01 Jul 2008, 16:39

la punerea corzii pe arc este folosita alta metoda decat cea obisnuita ''printre ... burlane'', deci atentie daca va cade in mana asa ceva nici macar sa nu incercati.
cum se pune coarda la arcurile astea? si de ce nu e buna metoda cu burlanele? am vazut si la cele coreene ca foloseste alta metoda dar din cate stiu se poate folosi si asta.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Ce parere aveti?

Post by Pisic » 01 Jul 2008, 17:03

la alea asiatice am vazut ca se folosesc doua chestii de lemn de forma asta ( pe care sunt legate bratele,dar se poate pune coarda si cu metoda aia pe sub picior,dar ii mai periculos,se poate sa iti scape cand sa pui coarda pe nock si sa iti izbeasca una in cine stie ce parte a corpului.....si sansele sa se rupa arcul is mari.
la asta cred ca atunci cand cumperi arcul iti da o chestie (o funie) care are la capete niste ,,saculeti'' in care pui nockurile,funia are cam doi metrii si ceva,dupa ce pui nockurile in capete mijlocu funiei se pune sub talpa si arcul se ridica,astfel incordandu-l si poti sa pui coarda pe el fara probleme (coarda sta libera pe arc in timpul acestei proceduri,pana in momentul in care.......)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Ce parere aveti?

Post by Pisic » 01 Jul 2008, 17:04

chiar cand am scris eu mesajul a mai scris si altcineva aceiasi chestie..... :lol:
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Ce parere aveti?

Post by Sharpshooter » 01 Jul 2008, 17:26

Salut , poti linistit sa-l incorzi peste picior, eu am de un an pe fratele lui mai mic SHB si pot sa-ti zic ca e un arc foarte bun . Partea cu vibratiile este adevarata , la tragere arcul scoate un "zbarnait metalic" se resimte un pic si in mana . AI 2 solutii , dac arcul are prevazuta posibilitatea de a-i monta stabilizator ( al meu are ) poti sa-i pui sa mai reduci vibratiile , daca nu poti sa folosesti asa numitele Whiskers (de preferat din blana naturala ) sunt niste amortizoare de coarda care reduc din vibratie, eu am la un arc din blada de castor comandati de un bun amic de-al meu , si la un arc din blana de iepure . Daca ai nelemuriri te pot ajuta cu detalii suplimentare .
Ideea ca nu poti sa incorzi arcul peste picior e valabila pentru arcurile cu brate inegale . Din cate stiu eu Vulcano este simetric deci fi pe pace ca nu vei avea probleme daca totusi nu vrei sa-l incorzi peste picior fa-ti un bow stringer dintr-o bucata de sfoara de rufe si 2 bucatele de piele este foarte simplu.
Parerea me ca sunt foarte asemanatoare arcurile deci nu ar trebui sa ai probleme. Voi pune cateva poze cu ambele arcuri :
1 SHB
Image
1 VOLCANO
Image
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Ce parere aveti?

Post by Pisic » 01 Jul 2008, 17:30

sunteti sigur ca stati in Romania? :lol: acolo scrie 3 59,in data de 1,si nu,nu sunt domnul,daca dumneavostra vreti.....
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by akila » 02 Jul 2008, 01:21

Aveti grija...ca tot veni vorba....metoda asta cu strunitul arcului peste picior e cam riscanta.... se pot torsiona bratele si se pot rupe....pentru long-bow-uri este o alta metoda care este mai sigura...se pune unul din capetele arcului in pamant, arcul se tine de maner cu mana stanga (pt. dreptaci) sau cu mana dreapta( pt. stangaci)., mana cealalta apuca arcul de capatul de sus, mana care apuca capatul de sus impinge iar mana care tine de maner trage spre sold....in acelasi timp mana de sus pune si bucla in nok-ul arcului...bucla de jos este deja fixata la locul ei...asta e cea mai sigura metoda pentru long-bow....pentru recurve-uri e alta poveste...nici una din metodele astea 2 nu e buna nici aia peste picior, nici asta care v-am zis-o...acolo se foloseste acel "bow stringer".....o coarda care are niste buzunarase din piele la capete....asta daca vrem sa fim 100 % siguri...eu sincer folosesc metoda peste picior....dar is foarte atent unde si cum pun arcul...si chiar si asa daca o sa va uitati in jos la tibia piciorului , o sa va dati seama de ce ziceam ca exista risc de torsionare....de rasucire a bratelor....arcul pe tibie sta cumva oblic...

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by scorillo » 02 Jul 2008, 23:46

Torlek, arcul ala seamana foarte mult cu un arc traditional coreean- h'wal, sau hwarang bow.
Foarte interesant, nu am auzit pana acum de el.
Poti sa imi dai ceva informatii suplimentare despre arcul asta, un link poate, chiar sunt curios ce e cu el, care e pretul, care e taria maxima, intinderea, cine-l face, etc.

In ceea ce priveste arcurile coreene, sunt cele mai bune din lume.
Fireste ca sunt subiectiv. Ideea e ca arcul de corn nu poate fi cmparat in performante decat cu arcul turcesc de corn, discutiile pot fi interminabile care e mai bun si daca e unul mai bun, ideea e ca amandoua is high tech-ul arcurilor compozite.
Arcul hwarang laminat modern este o imitatie cu materiale moderne a arcului de corn. Is facute de obicei de arcari in casa, de regula de cei care fac si arcuri de corn, din 6-8 straturi laminate, printre care carbon, fibra de sticla (core tuff), bambus si fenolic, o adevarat arta.
Sunt extrem de performante, rapide, zero soc, mici, usoare, cum am zis, pt. mine is cele mai bune, dar costa o avere.
In ultimul timp au aparut si arcuri traditionale coreene facute de firme, mult mai ieftine. Am vazut unele care chiar arata bine, discutii legate de fiabilitatea lor au tot fost (se plangeau unii ca se tot delaminau niste arcuri kaya, erau disponibile pe 3rivers parca), in ultima vreme insa nu am mai citit nimic rau.

In europa hwaragurile is disponibile pe www.mandarinmansion.com

Inca ceva, desi is unii care trag cu 3 degete sau chiar cu 2, arcurile astea pot fi utilizate la intreaga capacitate numai cu inel, cu tehnica asiatica.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by scorillo » 02 Jul 2008, 23:49

A, inca ceva, arcul hwarang laminat arata aproape identic cu unarc de corn, acoperit cu scoarta demesteacan si cu burta neagra lucioasa.
Foarte faine.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ce parere aveti?

Post by scorillo » 03 Jul 2008, 00:25

In general manerul are o forma de baza, pe care fiecare arcas o modifica ca sa ii vina bine pe forma mainii.
Aduce un pic cu forma de pistol, de revolver.
La tehnica coreeana presiunea e pusa in partea de jos a manerului, cu oul palmei, oarecum asemanator cu tehnica HH.

Post Reply