Bijuterii din lemn ....

detalii care conteaza
Post Reply
User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:
Bijuterii din lemn ....

Post by Sharpshooter » 06 Aug 2008, 16:16

Salutare, pentru ca imi place foarte mult tipul de arc pe care il voi prezenta, si pentru ca multi nu stiu ca au posibilitatea sa-si cumpere un astfel de arc , m-am gandit sa postez la categoria design si finisaje arcuri ale unul producator din Europa . Este bine de stiut ca exista si se poate achizitiona si altceva decau modelul unguresc (mongol) si din cate stiu eu preturile nu sunt exagerat de mari, arcurile sunt din lemn , laminate , cu fereastra de tragere , one piece sau takedown.
Astept parerile voastre ...
ImageImageImage
ImageImage

Va urma un topic cu arcuri din categoria longbow flatbow
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Bijuterii din lemn ....

Post by dady » 06 Aug 2008, 16:43

sunt unu din cei ce prefera takedown-urile, sunt foarte frumoase dar prefer sa mi-l fac :) si nu din cauza pretului ci din cauza ca-mi place sa lucrez la el, e adevarat ca inca nu le fac laminate si nici asa frumoase dar o sa ajung poate si acolo ;)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Bijuterii din lemn ....

Post by dady » 07 Aug 2008, 08:56

cam asa arata un recurve takedown fara coarda
Image
Image

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Bijuterii din lemn ....

Post by Sharpshooter » 07 Aug 2008, 10:14

Ca si rigiditate a ansamblului , la tensionari stanga dreapta nu vei simti nici o diferenta intre un takedon care este strans, si un arc dintr-o bucata , partea de prindere este solida . Un avantaj major pe care nu il sesizeaza majoritatea este faptul ca poti progresa cu un astfel de arc...schimbi bratele cu altele mai tari , ai acelasi arc, aceeasi greutate totala , aceeasi intindere , acelasi comportamnet acelasi maner cu care te-ai obisnuit, practic ai mai multe arcuri intr-unul.... Nu stiu cati dinte voi ati rupt vreun arc , eu personal am fost de fata la 3 astfel de evenimente , doua arcuri laminate traditionale longbow si recurve si un arc olimpic takedown (toate olimpicele sunt takedown) Laminatele erau dintr-o bucata , si s-a rupt cate un brat , de fapt la unul din ele s-a fracturat miezul (laminarea a rezistat nu a pleznit fibra ) iar la celelalt bratul s-a deformat plastic adica nu a mai revenit la forma initiala ,s-a indoit de parca era de plastilina si a ramas asa. Vreau sa zic ca arcurile respective au fost aruncate la gunoi . De ce spun povestea asta? Un alt avantaj este ca daca rupi un brat , la takedown cumperi alte brate si ai arcul la loc , pe cand la arcurile dintr-o bucata se uiti lung dupa banii dati....
Referitor la ce zice Trolek legat de greutatea arcului.... Daca ne uitam la cea mai evoluata forma de tras cu arcul , olimpic sau compound (trebuie sa recunoastem ca sunt cele mai performante , nici mie nu-mi plac dar asta e ) unde se trage de la 90 de m in cercul tintei de marimea unei farfurioare , (bineinteles profesionistii) vom observa ca se cauta ca partea de maner , sa fie cat mai grea , si in afara de asta se mai adauga greutati suplimetare asa numitele stabilizatoare , la declansarea sagetii, arcul se comporta oarecum ca o arma de foc adica are un fel de recul , cu cat e mai greu arcul cu atat are mai putn recul deci sageata va avea mai putin de suferit (traiectoria sagetii) de la miscarea mainii care tine arcul... Priviti un filmulet in slow motion cu un arcas olimpic sau de takedown cu stabilizatoare .... Morala nu este sa ne luam stabilizatoare , dar un arc mai greu in partea de mijloc macar in teorie ar trebui sa fie mai stabil deci mai precis . Nu la fel sta treaba cu bratele , bratele trebuie sa fie cat mai subtiri si mai usoare pentru o eficienta maxima .
Un alt factor de care nu se tine seama este raportul dintre "riser" adca maner parte centrala si brate . Exista arcuri cu manerul lung si brate scurte , exista arcuri cu maner scurt si brate lungi .
Dupa parerea mea arcul perfect sau arcul din care poti scoate maximum de eficienta este un arc cu brate lungi usoare si maner ca mai scurt si cat mai greu . Este de preferat un brat mai lung , si este de preferat ca bratul sa lucreze pe o portiune cat mai mare pentru maxim de eficienta . Iarasi ma uit la arcurile olimpice pentru ca sunt varful de lance (ca si eficienta ) si vad ca odata cu puterea creste lungimea bratelor ,pentru a pastra acuratetea. Arcurile traditionale se presupune ca sunt folosite la vanatoare acolo unde acest lucru e permis , si s-a facut un compromis adica s-a cautat un arc cat mai scurt sa fie usor de transportat printre pomi si tufisuri... Am observat spre exemplu la arcurile compound ca sunt de 2 tipuri , cele de vanatoare scurte si comprimate pentru usurinta transportarii si cele de tinta lungi aproape dublu ca si lungime . Am sa pun si 2 poze desi discutia nu este legata de compound ci de traditional dar ca sa exemplific (pozele nu sunt la scara dar se poate vedea diferenta de design pentra ca topicul este despre design)
1) Arc compound pentru tinta (fara accesorii)
Image
2)Arc compound de vanatoare (fara accesorii)
Image
Revenind la ruperea arcurilor laminate am inteles cauzele ce au dus la nefericitul eveniment . Laminarea era de culoare neagra , si arcurile statusera in soare la 40 de grade ...eu cred ca s-a incins fibra si ca s-a inmuiat si atunci cand arcul a fost intins s-a deformat plastic...
Apropos de raportul dintre brate si maner la traditional , am sa pun niste poze.
1) arc takedown cu maner lung si brate scurte (a nu se intelege ca toate sunt asa )
Image
2) arc takedown cu maner scurt si brate lungi
Image
Imaginile nu sunt la scara (asa le-am gasit ) dar eu cred ca m-am facut inteles
Cam astea am avut de spus cat mai multe sageti in tinta ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Bijuterii din lemn ....

Post by florinarnaut » 21 Aug 2009, 23:03

Salut!
Revenind la ruperea arcurilor laminate am inteles cauzele ce au dus la nefericitul eveniment . Laminarea era de culoare neagra , si arcurile statusera in soare la 40 de grade ...eu cred ca s-a incins fibra si ca s-a inmuiat si atunci cand arcul a fost intins s-a deformat plastic...
Sincer nu cred asa ceva din moment ce laminatul se "coace" la 60-150gr C cca 4-6h in functie de rasina folosita...deci 40 gr C sau cit a fost ..nu cred in cauza asta... :-O
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bijuterii din lemn ....

Post by akila » 23 Aug 2009, 10:34

Salut....e stiuta treaba cu uitatul arcurilor laminate in masina vara,,,,e un dezastru pentru arc,,,,,doar printr-o minune scapa....asa ca atentie.....

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Bijuterii din lemn ....

Post by florinarnaut » 23 Aug 2009, 23:04

akila wrote:Salut....e stiuta treaba cu uitatul arcurilor laminate in masina vara,,,,e un dezastru pentru arc,,,,,doar printr-o minune scapa....asa ca atentie.....
Salut! Nu am stiut..multam!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply