tolbe- modele si design

Cum sa arate bine...
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Re: tolbe- modele si design

Post by dady » 08 Sep 2008, 12:54


dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tolbe- modele si design

Post by dady » 24 Oct 2008, 22:48

tu vrei sa revolutionezi tolba? sau doar vrei sa faci ceva diferit sa areti ca si romanu poate? uite cam cum vad eu treaba, ce am vazut foarte putin p-aici e partea temei, o tema reprezinta o zona, o perioada, un curent sau chiar o traditie, tema are elemente reprezentative uneori unice, are culori predominante si secundare si are o linie, linie care se regaseste mai mult sau mai putin in fiecare element. trecand la arcuri, ele nu sunt doar primitive, traditionale si moderne. Cele primitive si cele traditionale se pot imparti in functie de zona si apoi perioada, normal ca in functie de perioada trebuie sa gasim o evolutie prin elemente care imbunatatesc tragerea cu arcul si implicit o optimizare cum ar fi design, materiale si poate chiar o alta metoda de utilizare. Exact cum fiecare popor are un port care are materiale, design si culori diferite, exact asa au si arcurile, sagetile si tolbele, pt ca un arcas le are pe toate, nu doar arcul. Luand doar aceste 3 elemente, lasand deocamdata celelalte accesorii cum ar fi aparatoare pt antebrat, inele de tragere, husa arcului...etc., sa realizam ca ele trebiue sa aiba o legatura foarte mare si sa fie in aceeasi tema, adica sa aibe materiale comune (de ex. bucati din aceeasi piele, ornamente) si aceeasi gama de culori, daca ne uitam mai atent vom observa ca in general sunt in ton cu elementele specifice zonei de unde fac parte ca si provenienta, aici ma refer la reproducere, pt ca, construirea unui arc amerindian de ex e o reproducere si trebuie sa pastreze elementele specifice amerindienilor, un Yumi de ex nu merge sa-l faci albastru si sa-i atasezi la nock o pana desi are forma de yumi. Asta in cazul in care arcul este replica arcurilor dintro anumita zona, in cazul in care nu ne referim la o zona sau o perioada, si doar facem un arc, elementele de design ale arcului si culorile trebuie sa se regaseasca sau sa faca parte din aceeasi gama cu cele ale sagetilor si a tolbei. Eu unu nu am vazut pe forum un set complet facut de cineva, adica daca faci un arc asiatic de ex, atunci fa-i si o tolba si husa la arc si fa-i si sagetile ca si cele asiatice, sau daca faci un longbow fa si sagetile alea medievale matisate peste pene taiate triunghi si o tolba cum aveau englejii. Acum tot ce am zis e doar o sugestie, normal ca nu va obliga nimeni sa faceti asa, e doar parerea mea si cred ca asa ar tre facut. Sper ca in curand sa ma apuc de proiectul ce-l gandesc de ceva vreme, custom arrows si poate va voi putea ajuta si eu.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: tolbe- modele si design

Post by dady » 25 Oct 2008, 14:34

fiecare e altfel, mie mi-ar placea sa am uhn set pt fiecare arc, adica sa aiba setul lui de sageti, tolba lui s.a.m.d, nu am zis ca am asa ceva dar incolo tind. Nici nu am inlaturat functionalitatea pt design, si mie imi place sa creez, asta e jobul meu, dar incerc sa fac si functional, uite de ex tolba ce am facut-o eu, nu e in standarde, nu e o tolba facut dupa una traditionala pt ca nici arcul pt care am facut-o nu e traditional dupa cum zic multi, dar e si tolba si husa in acelasi timp, de aceea nu am folosit nici materiale traditionale gen piele, capse, impletituri... am folosit materiale normale, o bucata de panza din foaie de cort si banda neagra si chiar si fermuar, cat despre culoare, aici pot zice ca am avut noroc, e verde deci se camufleaza bine, dar sincer iti zic, ca daca aveam foaie de cort albastra nu o faceam, cautam alt material, dar asta faceam eu... iar daca doar noi suntem interesati de topicul asta, desi cred ca multi deocamdata doar citesc, asta e, mergem mai departe si ne spunem parerile si ideile ;)
dar cel putin eu fac arcuri fac tolbe fac sageti fac detoate , ami cumpar scule insa mai prost stau cu trasul la tinta, deci prioritatea mea e sa am un minim si sa trag cat mai mult
gresit, cu minimum nu vei trage mai bine la tinta, cel putin din ce mi-am dat eu seama si pina acum nu a aparut cam nimic sa ma contrazica, desi arcul e cel ce arunca sageata, nu ajunge, sagetile conteaza foarte mult, foarte foarte mult, degeaba ai o sageata sau doua facute de mana ca va fi foarte greu sa le grupezi si mult mult timp sa ajungi sa tragi bine cu arcul, dupa parerea mea sagetile trebuie sa fie cat mai identice, am mai vorbit despre asta, conteaza varfurile ca si greutate, penele in directionare si batul sa fie drept. am un "aparat" de lipit pene care lipeste toate cele 3 pene deodata pe sageata, dar fiind facut de mana nu este perfect, penele la fel curatate si taiate de mana nu sunt perfecte, ajunge ca o pana sa fie putin diferit lipite (2mm de ex in alta directie) si deja sageata zboara altfel. aveam un set de 6 sageti cu care trageam si am ajuns la concluzia, dupa multe reprize de tras, ca una dintre ele merge tot timpul cu 20-30 cm mai sus, 2 din ele mergeau in dreapta cam cu 25-30 in dreapta si restu se grupau intrun cerc de 10-15 cm max. dupa ce am fost sigur ca se comporta asa le-am studiat, cea care mergea sus avea pana de jos aproape dreapta (penele sunt puse oblic pe sageata, cel putin asta a fost intentia ;)) cele 2 ce mergeau in dreapta aveau directoarea aproape dreapta iar celelalte erau puse bine. O solutie ar fi sa relipesc penele cu pricina dar e o solutie de moment si la celelalte ce le voi lipi pe alte sageti exista posibilitatea sa reapara. Acum am mai gasit o solutie, am facut un alt "aparat" care lipeste cate o singura pana dar put pune 3 sageti in aparat, deci tot 3 pene lipesc odata in schimb acum, cel putin teoretic se vor lipi la fel... sper

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: tolbe- modele si design

Post by Pisic » 25 Oct 2008, 18:43

in legatura cu aparatu pt lipit pene,cel mai simplu are doar pt lipit o pana odata,dupaia intorci su 120 de grade si o lipesti pe aialalta,si tot asa,cu superglue intr-un minut le-ai lipit pe toate,daca vreti caut un model,partea buna ii ca poti lipi o pana de ce lungime vrei,si e si simplu de construit
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Laura
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: tolbe- modele si design

Post by Laura » 06 Jan 2010, 02:17

Salut,

Razvane, vezi ca mai sunt arcasi in Bucuresti care mai
ies sa traga. Eventual poti iesi cu ei ;)

Post Reply