Excursii/supravietuire....interesati?

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by Greenarrow » 21 Mar 2011, 00:04

E mai greut cu vanatul si cu pusul de capcane.....pescuitul se mai admite....restu sunt total ilegale :d

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by tdrbuzle » 28 Mar 2011, 00:28

pai la noi ce nu-i ilegal? Daca-i pana acolo nici sa pescuiesti nu prea ai voie in multe din paraurile noastre de munte....iar daca prind o broasca, un sarpe, un iepure sau chiar o veverita ca sa o mananc...eu unul il consider un drept al meu...si in mod sigur nu ma voi duce sa le spun sa imi dea amenda ca am prins un iepure :))

mi-ar placea sa merg prin Apuseni si sa incerc sa gasesc aur in unele parauri (in care se pare ca se pot gasi si sub forma de pepite), DAR, si asta e ilegal la noi...

stupid country!

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by Greenarrow » 28 Mar 2011, 00:56

Eu cand ma gandeam ca vanatoarea e ilegala ma gandeam mai mult la vanatul mare:caprioare,ursi....si alte lighioane de genul si in mod cert si vanatoarea la iepuri e ilegala daca vreai sa incerci ceva de genu si nu vanezi cu arma in sezon de vantoare,dar cred ca de un sarpe nu va zice nimeni nimica....poate la vara reusim sa mergem undeva mai izolat si sa incercam sa aplicam cateva notiuni de bushcraft...practic sa ne folosim doar de cutitul din dotare si cam atat,restul sa concepem singuri cu resursele oferite de natura

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by tdrbuzle » 29 Mar 2011, 19:14

desi Bear Grils a avut emisiune si la noi, sa stii ca e destul de greu sa gasesti un loc cat de cat izolat :))

dar oricum...eu ador si numai ideea de a calatori prin natura cu cat mai putine lucruri la tine (daca se poate chiar fara mancare :d ) e interesant cate lucruri si metode alternative poti gasi atunci cand nu ai aproape nimic la tine.

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by nickbr » 14 Nov 2011, 22:35

as fi interesant de o iesire.sunt si io un mare amator de survival
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

User avatar
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:69
Joined:04 Aug 2011, 13:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:20
Location:Alba Iulia
Contact:

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by tiktak » 15 Nov 2011, 21:10

Sa stii ca si eu sunt foarte incantat, eu as zice, daca e, sa facem o iesire acum iarna, daca va tine, undeva prin Brasov sa plecam, si , vedem unde ajungem in 7 zile, ziceti daca sunteti interesati
Lăudată fie truda care caleşte.

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by supernova » 04 Mar 2012, 17:55

tdrbuzle wrote:Eu ma uit foarte mult la Ray Mears si nu numai...imi place sa si aplic ce invat...si foarte mult imi place ideea de a te descurca in natura cu ce ai la indemana

Sper ca intro zi sa reusesc sa strang suficienti bani pt o aventura prin Alaska sau Siberia :X
uitate la filmul "Into the wild" :D

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by Pisic » 04 Mar 2012, 22:01

nu cred ca ar dori o excursie de genul celeia facute in "into the wild" :)) -fain film oricum
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply