Excursii/supravietuire....interesati?

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului
Excursii/supravietuire....interesati?

Post by tdrbuzle » 26 Sep 2010, 23:09

Salutare!

Iubesc muntele si merg de cate ori am ocazia (ocazional mai si catar)....uite adresa mea de facebook pentru poze :d http://www.facebook.com/buzle.tudor

Sunt super incantat sa vad ca si voi mergeti in ture...dar as fi foarte curios daca ar vrea cineva sa incerce "supravietuire"...adica sa iti iei un cutit, o cremene, eventual un arc sau o prastie (ori sa le faci in natura) si ptreci cateva zile in pustietate (daca ai norocul sa gasesti la noi :)) )

eu as fi foarte tentat...da as prefera sa nu o fac de unu singur :P

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by dady » 27 Sep 2010, 09:19

daca nu dadeai o explicatie as fi crezut ca esti sinucigas, credeam ca vrei sa sari de pe un perete de 20m sa zicem si apoi sa vfezi cum supravietuiesti pina acasa, sau sa mergi cu masina in pustietate cu benzina cat sa-ti ajunga pina acolo, sau nu stiu, sa te pui intro siutuatie nasoala pt tine din care trebuie sa scapi cu viata adica sa supravietuiesti. si mai nasol e ca mai vrei sa bagi si pe altii in situatia asta :d. Dar din ce ai explicat eu cred ca vrei sa faci o iesire in natura cu cat mai putine chestii la tine, adica un fel de bushcraft. Dar de ce cutit si cremene si poate chiar arc, de ce nu o carte si o masinuta de jucarie? de ce crezi ca de ex daca pici cu avionu sa zicem in pustietate, si supravietuiesti impactului, o sa ai cutit si cremene si poate chiar prastie la tine:D sper ca intelegi ce vreau sa spun, ideea e ca ce vrei sa faci tu e foarte bine, si eu vreau sa fac dar nu gasesc cu cine, dar nu-mi place mie folosirea termenului de suprafietuire in chestii programate, e ca si cum ar face practica un sinucigas cu bomba sau sa te bagi in cusca leului sa vezi daca poti scapa, adica e mai bine sa studiezi comportamentul leului, sa incerci cu ceva animale mici si daca vodata te vei afla acolo (nefericit moment) poate reusesti sa si scapi ;)
Oricum sper sa fie o iesire faina si nu va doresc doar soare ;)

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by tdrbuzle » 27 Sep 2010, 11:31

mda..e un pic tras de coada supraietuire....ma degraba cum spui tu...un fel de bushcraft in gen Ray Miers

Nu vreau sa ma sinucid cum incearca Bear Grill de fiecare data cand da de o prapastie sau cascada (in loc sa o ocoleasca) ci vreau sa ma simt bine cat mai aproape de natura cu doar cateva unelte esentiale :)

Ar trebuii sa fie super sa te chinui sa iti procuri mancare...chiar daca s-ar rezuma si numai la radacini si ciuperci :P

Sper sa gasesc pe cineva interesat...si daca nu iesim, macar sa dicutam ;)

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by parfum » 29 Sep 2010, 22:26

sant interesat de orice golaneala in natura!!! >:d<
instruirea este pt asa zisa nefericita situatie de a supravietui!
tehnici bushcraft sau care or mai fi vor fi de maree folos la nevoie!
cred ca nu este tema in care sa nu fie cineva care sa tachineze
fie de supravietuire fie...!
"glume glume "care nu contribuie cu nimic!

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by parfum » 30 Sep 2010, 01:10

dady imi cer scuze
acum cand sa inchid pagina am vz ca e postat de dady
eu nu ma uit sa vad cine posteaza
citesc repede toate postarile
am crezut ca mai sant si alti glumeti pe aici
iar faptul ca am obiectat nitel
te rog sa nu crezi ca am ceva cu cineva
iti doresc numai bine
>:d<

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by tdrbuzle » 15 Oct 2010, 22:26

Eu ma uit foarte mult la Ray Mears si nu numai...imi place sa si aplic ce invat...si foarte mult imi place ideea de a te descurca in natura cu ce ai la indemana

Sper ca intro zi sa reusesc sa strang suficienti bani pt o aventura prin Alaska sau Siberia :X

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by parfum » 07 Jan 2011, 04:22

cred ca e mult mai greu in Romania oriunde teai afla, exploateaza munti nostri si apoi daca mai ai timp mergi si in alaska! avem cea mai frumoasa tara, nu ne ajunge o viata de om sa o descoperim macar pe sfert sau poate doar 1%! >:d<

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by tdrbuzle » 20 Mar 2011, 01:50

Asa e....cred ca mi-ar lua o viata intreaga sa descopar fiecare vale, fiecare muntisor din tara noastra (iubesc muntele si natura)

Desi probabil ca voi crapa de frica singur printr-un loc salbatic, gen ALaska, e un vis care sper sa se indeplineasca candva....nu de alta dar uneori am impresia ca trebuia sa ma nasc mult mai demult, cand totul era mai simplu si cand tehnicile de supravietuire erau folosite mai des...asa ca ideea de a fi intr-un loc salbatic si sa fiu nevoit sa vanez si sa ma descurc singur e ceva dupa care practic "tanjesc" :d

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by Greenarrow » 20 Mar 2011, 15:59

Salut,daca tot se vorbeste aici de iesiri in natura....o sa poluez putin topicul cu 2 filmulete....unde sunt intreprinse activitati bushcraft caci la noi in tara nu-i nici vorba de supravietuire
http://www.youtube.com/watch?v=pd_nG1X8A3k http://www.youtube.com/watch?v=-MT8dur1EWg
Daca aveti sugestii de iesiri prin natura ca sa facem ceva activitati de genu bushcraft,sunt interesat :)

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Excursii/supravietuire....interesati?

Post by tdrbuzle » 20 Mar 2011, 20:49

hehe...da nu poluezi deloc...dimpotriva, e in tema cu topicul :)>-

Eu am mai incercat iesiri de genul...ar fi foarte fain sa organizam ceva de genu undeva in munti (sa fie mai pustiu) pentru o saptamana sau doua

pescuim, vanam, punem capcane, ciuperci, plante...incercam tot ce am invatat :d

Post Reply