Bara magneziu

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau
Bara magneziu

Post by Shirak » 27 Oct 2011, 17:20

Salutare,

Foloseste cineva de pe forum bara de magneziu?
Am vazut la un prieten si era tare interesant. Scoate scantei de zici ca-i joc de artificii.
Cica scoate scantei de 3000 de grade, functioneaza in mediu umed etc.
M-am gandit sa fac o investitie :)

el este
Image

Uploaded with ImageShack.us

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Bara magneziu

Post by cipm66 » 27 Oct 2011, 19:12

No' bravos... mi-ai adus aminte si mi-ai dat de lucru. :P
Aveam unul home made, comandat bara de pe net si i-am pus maner. L-am avut la Cioclovina, insa acuma nu mai dau de el, am rascolit peste tot.

De fapt este ferocerium (http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrocerium). L-am folosit de test insa nu in mod constant si oricum are nevoie de un "tinder" bun. Eu foloseam un smoc de vata. Nu l-am incercat niciodata ud.

Exista insa si o bara de magneziu Image care insa se foloseste altfel.
De asta nu m-am "atins" :).

Edit later:
Multumesc Shirak ^:)^ ^:)^ ^:)^
Dupa cautari ce au durat1/2 de ora am reusit sa-l gasesc. Nu-i mare lucru de el... insa mie imi este suficient.
Image
Bine ca nu trebuia sa fac focul =))
In caz ca intereseaza pe cineva am comandat barele de aici http://firesteel.com/FireSteel-Blank-Rods/
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Bara magneziu

Post by Greenarrow » 27 Oct 2011, 20:43

Salut,si eu folosesc unul cam in toate iesirile in natura in care merg...uite am sa pun un filmulet aici in care fac focul cu aa ceva......faza respectiva e undeva pe la munutul 2:30
http://www.youtube.com/watch?v=f3Kb7innfEQ

User avatar
nomad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:28 Sep 2011, 18:31
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::orastie
judet:hunedoara
Varsta:36
Contact:

Re: Bara magneziu

Post by nomad » 27 Oct 2011, 20:45

Eu folosesc bara de magneziu si am ajuns sa nu ma mai despart de ea ... am facut focul in toate conditiile atmosferice folosind tot felul de lucruri, incepand cu iarba uscata pana la bumbac carbonizat( facut de mine dintr-un tricou vechi )
Face toti banii :)
"Ioooiii...viata-i cu de tate"
-Matusa Veta-

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Bara magneziu

Post by domide » 27 Oct 2011, 21:23

Ce ne-am mai distrat la Greaca, au incercat unii sa aprinda un smoc de uscaciuni. Am observat ca trebuie ceva dexteritate si un material destul de inflamabil.

Poate imi atrag ceva critici, dar intreb si eu, de ce sa investesti in asa ceva, sa te chinui sa-l folosesti, doar pentru ca este "water proof" ??? - Mai bine o bricheta pastrata intr-o cutiuta ermetica. Unii spun ca se termina gazul, eu spun ca nu-mi planific o iesire in care sa-mi consum gazul...

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: Bara magneziu

Post by AlinAndreica » 27 Oct 2011, 21:46

Nu cred ca trebuie comparat cu o bricheta.E ca si cum am compara arcul cu pusca.Dispozitivul asta iti da ceva bataie de cap pana ai dexteritate,dar in final e satisfactia ca poti sa aprinzi un foc cu ceva mai primitiv decat bricheta.Nu cred ca e vorba de eficienta.Noi tragem cu arcul nu ca vrem sa nimerim o tinta si e mai usor decat cu altceva.E senzatia in sine...Asa si cu focul asta... Am incercat si eu sa aprind,dar in afara de vata nu prea mi-a iesit...

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Bara magneziu

Post by Mugurbb » 28 Oct 2011, 08:36

Si eu voiam sa-mi iau asa ceva dar astept sa se ieftineasca asta: http://www.youtube.com/watch?v=CLFYvG6MsZU
Vedeti la minutul 2:00 :P
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Bara magneziu

Post by cipm66 » 28 Oct 2011, 08:36

domide wrote:Ce ne-am mai distrat la Greaca, au incercat unii sa aprinda un smoc de uscaciuni. Am observat ca trebuie ceva dexteritate si un material destul de inflamabil.
hai sa povestim :)

Fiecare lucru se potriveste unui anumit context.
Normal ca indiferent ce temperatura au scanteile nu pot aprinde usor un foc fara mici pregatiri. Eu folosesc putina vata. La fel de bine cred ca merge pe "pamatuful" papurei sau "bumbacul" din ceara albinei sau alte plante care au semintele invelite intr-un material asemanator cu vata.
Un putregai uscat (salcie, mar) face iarasi serviciu bun.
Pe un carbune uscat daca cad acele scantei este suficient cat sa-i dea viata iar apoi carbunele se poate folosi foarte usor pentru a aprinde focul. Si este chiar mai bine! O pala de vant invioreaza carbunele pe cand pe bricheta o stinge.

Ca-n iubire, un "foc interior" tine mai mult ;)

Din punctul meu de vedere:
- cand nu mai ai dexteritate pentru a aprinde cu un chibrit, folosesti bricheta, iara daca ti-s degetele foarte inghetate poti folosi acest "amnar". Dar in toate cazurile este necesara o "preparatie".

Eu cand merge pe munte sau alte iesiri, am doua lucruri care ma ajuta in orice situatie: "charcloth" (chiar produs in casa fara fum http://www.cmuntean.ro/site/evadari/58- ... oth-inside) care prinde orice scanteie si apoi stie sa dea caldura pentru aprins focul, iar pentru cazuri deosebite fasii de camera de bicicleta (stiu ca nu este green dar astea sunt pentru cazuri deosebite)

In orice caz petru mine nu a existat placere mai mare cand am reusit sa aprind focul prin metoda "bow drill". Simti o orecare independenta (acuma nu ca as fi doar in salbaticie si am nevoie de asta... insa cred ca unii dintre voi ma inteleg).

Cum ziceam la inceput tine de context si normal fiecare aplica metoda care i se protriveste cel mai bine, fiindca la urma urmei, scopul scuza mijloacele (cateodata ) :)

Sper ca nu se supara Shirak pentru "derapaj"
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Bara magneziu

Post by cipm66 » 28 Oct 2011, 08:41

Greenarrow wrote:Salut,si eu folosesc unul cam in toate iesirile in natura in care merg...uite am sa pun un filmulet aici in care fac focul cu aa ceva......faza respectiva e undeva pe la munutul 2:30
http://www.youtube.com/watch?v=f3Kb7innfEQ
Da' stiu ca te distrezi ;) ti-am urmarit filmulete pe YT.
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Bara magneziu

Post by Shirak » 28 Oct 2011, 09:41

De ce sa ma supar? nici vorba! >:d<
Si mie imi plac aparaturile si solutiile ciudate (dealtfel simple).
Prima data m-am gandit sa iau o bara pentru tata sa nu ramana fara sursa de foc cand se duce la vie, dar ieri m-am razgandit si am facut comanda pentru 5 buc. :d

Post Reply