Wild food

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49
Wild food

Post by cipm66 » 31 May 2012, 09:28

@off topic
Imi place ca folosind internetul gasesc informatii pentru care inainte pierdeam o groaza de timp la bibioteca. Din cate va cunosc pe unii dintre voi, sunt sigur ca nu sunt singurul ;)

Pe de alta parte un rezultat al vietii din zilele noastre este faptul ca o parte din cunostintele acumulate pe parcursul a sute de ani, se pierd cu o singura generatie. Mare, mare pacat!:(
@on topic
De ce wild food? O mare parte din resursele care se pierd sunt langa noi nu le dam atentie sau nu mai stim ca exista.
In cautarile mele am gasit un site care printre altele prezinta o lista de utilizari ale teiului. Utilizari alimentare.
Pentru cei interesati, linkul este mai jos
http://www.celtnet.org.uk/recipes/ancie ... erm=Linden

Daca va intereseaza subiectul si aveti timp, exista embedat la mine pe site si un minunat film a lui Ray Mears (da, imi plac la nebunie documentarele lui )
http://www.cmuntean.ro/site/bushcraft/f ... -wild-food

Vizionare placuta!
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Wild food

Post by cipm66 » 31 May 2012, 09:35

Am uitat sa pun si indexul general:
http://www.celtnet.org.uk/recipes/wild-food.php
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Wild food

Post by otonel » 29 Jan 2013, 19:42

Ca sa completez si eu cele postate de colegul, postez fotografie cu o capcana pentru animale mici usor de facut cand ti-e foame tare :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Wild food

Post by domide » 29 Jan 2013, 20:20

@Ciprian, ma bucur ca ai revenit, si din nou cu subiecte interesante :), Bun materialul prezentat

@Otonel, Capcana functioneaza si cu o brisca multifunctionala? :)) Era sa uit, am primit un set de la Greuceanu... cred ca cei din armata suedeza, exact la capcana il folosesc :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply