cum sa aprinzi focul cu o baterie

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:
cum sa aprinzi focul cu o baterie

Post by nickbr » 02 Sep 2012, 17:49

salut...azi am gasit un video interesant care tear putea ajuta in caz de supravietuire....cum sa aprinzi focul cu o baterie ....daca te ratacesti si nu ai nimic de aprins focul e bun >:) ...poti sa folosesti baterii de la o lanterna,telefon ,aparat foto si o hartie de gume sau de la pachetul de tigari...poti sa folosesti si 2 baterii...se aprinde mai repede...eu am incercat cu 2 baterii mici si merge :d :)>-
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: cum sa aprinzi focul cu o baterie

Post by nickbr » 02 Sep 2012, 18:05

asta e varianta cu 2 baterii
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: cum sa aprinzi focul cu o baterie

Post by KMLeon » 02 Sep 2012, 20:38

Faina demonstratia ;) . Eu am incercat varianta cu o baterie in trecut si merge fara probleme insa si asta cu doua baterii e draguta. Buna de stiut! Evident, trebuie pregatita din vreme o amorsa mai mare din paie uscate, ramasite de pene (dupa profilatul sagetilor- nu-s de aruncat), pufuri de plante si cate-un pic derasina de molid pentru a prinde cum trebuie flacara si a o intretine macar 10-15 secunde pana se aprind crengute mai subtiri altfel stropul de flacara se duce repede si trebuie repetata operatia. Musai sa fie bagata urgent intr-o amorsa pregatita din timp.

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: cum sa aprinzi focul cu o baterie

Post by otonel » 15 Nov 2012, 00:44

Teoretic trebuie sa mearga si cu bateria de la telefonul mobil dar practic a incercat cineva ca m-ar interesa intre care dintre contactele acestuia ar trebui facuta legatura
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply