Reguli de baza

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Re: Reguli de baza

Post by dady » 05 Mar 2010, 15:35

eu ce am observat e ca daca beau apa cand merg constant is k, si nu mult, cam o inghititura la 20-30min in conditii de caldura mare, in rest cam la 45-60min.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Reguli de baza

Post by dady » 06 Mar 2010, 03:20

defapt is cam 3 zile si apoi cam mori ;) dar asta nu inseamna nici ca tre sa bem apa la 3 zile odata :). eu incerc sa-mi formez un ritm exact ca si respiratia si asta ma ajuta sa-mi impart cantitatea de apa ce o am mai bine. incerc sa nu beau haotic si luand ihn considerare vara trecuta mi-a prins chiar bine, nu simteam sa-mi fie sete si beam destul de putina apa.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Reguli de baza

Post by dady » 06 Mar 2010, 10:53

am tinut post negru inaintea sarbatorilor de Paste 5 (cinci) zile fara apa si mancare.
WTF??? s-a inventat glontu, gravitatia si atatea alte metode de suicid... ma mir ca nu te tai cu lama peste tot si apoi pui sare.. pina unde poate duce religia asta? hmmm, privind partea buna, ar fi o noua metoda de slabit (+spitalizare) =))

ares73
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:30 Jan 2010, 14:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tg.mures
judet:mures
Varsta:37

Re: Reguli de baza

Post by ares73 » 06 Mar 2010, 15:48

Salutari, arcasi
incet incet ma bag si eu in seama. In primul rand ,ca si comentariu ,nu vad un farmec deosebit ca in drumetiile montane sa fie necesar sa cunoasaca cineva zona . Unde mai este farmecul noilor descoperiri si adrenalina.Ca regula de baza ar fi indicat sa nu fi singur, sa ai atractie pentru munte, spirit de aventura,in rucsac , element de baza,sa ai tabla de slanina, branza, ceapa, zahar,si o sticla de tuica de prune veritabila,astea ca si completare. Apa o gasesti in general cam peste tot in munte si daca nu in mod sigur dimineata si seara sub forma de roua. Eu aveam pregatit in permanenta cateva "pliculete" cu prafuri in caz de nevoie pt aprins focul sau speriat animalele in caz de nevoie, declansau o flacara foarte puternica si mare, care putea topi si tabla de 0,8.Cutitul, cordelina si toporisca in mod obligatoriu.

edybox
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reguli de baza

Post by edybox » 12 Mar 2010, 20:40

buna,

La inceput sa vorbit despre cutit.. este foarte important.. insa ar fii bun ce am eu?? si ca toporisca si ca cutit de bucatarie.../.. am un cutit.. adica o baioneta de AK-47 KALASHNIKOV aia mijlocie.. nu briceagul si nici maceta.. aia mijlocie o am eu.. i faina.. si cand zic ca se poate folosi ca toporisca adica dai cu un lemn in opusul lamii.. si asa poti sa tai si copaci/copacei.. deci ce spuneti i bun de iesit in aer liber/ supravietuire?? sau nu-i BUN ??.. am un briceag fain cu lama de approx10 cm.. cu ala cand am fost acuma o saptamana in padure asa de distractie am taiat un copacel.. ca ne infundam in namol :)) :)) si sa avem de ce sa ne proptim daca picam... Am mers eu si cu un prieten de al meu.. si bineinteles.. si cateaua mea..( brac german ) i-a placut la nebunie... si am mers approx 35 de km dus-intors ma mir ca nici nu era cu limba peafara.. :)) :)) ... ... ce spuneti despre baioneta i buna de supravietuire sau sa ma bazez mai bine pe briceagul ala mai maricel ..?? astept pareri.. de toate felurile... sper ca am pus bine intrebarea pe forumul asta...

cordelina este cumva o coarda mai groasa.. / sfoara???

numa bine;

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Reguli de baza

Post by dady » 13 Mar 2010, 02:58

te astepti sa-ti spunem ce cutit sa porti la supravietuire? orice numa sa supravietuiesti, si un ciob de sticla. cat despre ce cutit sa ai cand faci plimbari in padure... orice-ti place si in functie de scop. daca vrei sa tai copaci dupa cum ai amintit, ia o secure sau o drujba, daca vrei sa cioplesti sau sa tai slana iei un cutitas mai mic, daca vrei ceva universal iei unu mai mare dar sa nu te incomodeze. cutitul cel mai bun e ala care-l ai. incercati sa nu mai folositi cuvantul supravietuire in loc de plimbarile in padure sau oriunde in natura, am mai spus si ma repet, supravietuirea e atunci cand te afli in momentul nepotrivit in locul nepotrivit si poate cu un cutit nepotrivit sau absent, suprevietuirea e un caz major care tine de viata si de moarte, iesirea la padure nu e supravietuire. daca tai o creanga sau faci un foc nu insemna ca "faci" suprevietuire.

cordelina e o sfoara mai goasa, are mai multe dimensiuni dar se deosebeste printrun miez din 3 sau mai multe fire invelite intro impletitura.

ares73
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:9
Joined:30 Jan 2010, 14:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tg.mures
judet:mures
Varsta:37

Re: Reguli de baza

Post by ares73 » 13 Mar 2010, 12:40

Zi ca zici bine , Dady. =)) =D>

edybox
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Reguli de baza

Post by edybox » 13 Mar 2010, 22:16

buna,

am inteles.. dady... scuze..

numa; bine.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Reguli de baza

Post by Mugurbb » 13 Mar 2010, 23:39

edybox wrote:buna,
am inteles.. dady... scuze..
numa; bine.
N-ai de ce sa iti cer scuze edybox (inca ;) ).
Suntem toti aici ca sa invatam de la ceilalti si sa ne ajutam.

Despre ce cutit e bine sa ai la tine, nu cred ca este un model universal. Exact asa cum zice Daddy.
Spre exemplu, eu incerc sa am la mine tot timpul un briceag multifunctional Victorinox Camper (http://www.victorinox.com/product/1/100/1000/1.3613) care are si lama normala, si una mai mica, fierastrau de lemn, 2 surubelnite, tirbuson si desfacator de bere si de conserve, o sula, scobitoare si penseta. Si e destul de mic ca sa nu ma deranjeze in buzunar.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Reguli de baza

Post by Mugurbb » 14 Mar 2010, 14:36

Aia este alta scula, care sta linga compound. Asta care sta tot timpul la mine, are "imbusuri" pentru vin si bere :d
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply