Cutite,macete,topoare...

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Cutite,macete,topoare...

Post by Neacsu Ionut » 23 Sep 2008, 20:18

Salut!

Deoarece cutitul este probabil cel mai important lucru pentru supravietuirea in salbaticie am deschis acest topic in care sa ne exprimam preferintele,opiniile si chiar poze cu propriile noastre cutite si nu numai.

Asadar incep eu...am trei cutite facute de bunicul meu din otel de arc de locomotiva (el a lucrat in domeniul reparatii CFR)...este printre cele mai bune oteluri pentru cutite...iata doua poze cu ele...e si toporul pe acolo...
Image
Image
de sus in jos:topor 38cm....cutit lama 13cm....cutit lama 14cm....maceta lama 24 cm....

cam asta ar fi...toate cele bune

Ionut
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

WolfMasS
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by WolfMasS » 23 Sep 2008, 22:01

in cazul meu:

Image
Image
Image
Primul cutit are lama de 15 cm dar e mai mult ornamental cu toate ca are o "taiere" f buna si nu rugineste,
cutitul 2 are lama de 18 cm, isi mentine "taierea" foarte bune dar trebuie "gadilit" din cand in cand ca sa nu rugineasca (un sacrificiu care cred ca merita), iar bardita (o tentativa de tomahawk") este facut de mine dintr-un cutit de abric, isi pastreaza bine taierea dar poseda aceeasi problema cu rugina.

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by testokick » 05 Oct 2008, 15:06

Salutare tuturor. Fiind primul post pe acest forum, vin cu imaginile primului meu cutit facut in perioada cand lucram la IMGB. Deci iata :
Image

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by falco » 05 Oct 2008, 21:38

super tare !
:-O

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by soimu` » 07 Jan 2009, 16:50

cutitul hand made, facut de mine
toporul suedez...tot hand made
pe langa multele machete cae le am (in fiecare rucsac cate una si in fiecare masina cate una), sunt mandrul posesor a unei machete traditionale europene
sa va spun cateva cerinte a unui cutit de outdor
1. lama sa fie groasa (minim 5 mm) si sa fie cu un unghi de tais mare, daca se poate sa fie convex (cel mai recomandat pt outdor)
2. manerul sa fie fulltang, deci manerul sa fie aplicat pe lama nu sa fie prins de lama sau sa se continue in lama mai ingust, manerul imbracand lama
3. sa fie potrivit ca marime, sa nu fie prea mare dar nici prea mic, lama undeva intre 10 si 15 cm este idealul, ce e mai mic sau mai mare, are mai multe dezavantaje decat avantaje
4. teaca sa fie fara capsa, sa cuprinda cel putin 2/3 din manerul cutiului, pe modelul nordic
5. manerul sa ai be o forma simpla dar sa ofere priza f buna chiar daca e ud sau uns, ori daca e frig afara
6. otelul e preferabil sa fie otel-carbon si nu inox, pt ca se ascute mult mai usor si taisul e mult mai bun
7. taisul trebuie sa fie ascutit periodic, nu odata la an, e mai dificila ascutirea rara decat cea periodica, lama trebuie mentinuta ascutita
8. total contraindicate cutitele cu garda proeminenta, cu capat de maner mare, cu tais dublu sau manerele f grele
va spun din ce stiu, nu povesti
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by soimu` » 07 Jan 2009, 16:55

alte cutite de outdor facute de mine si care cred ca sunt ok
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

HansEric
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by HansEric » 04 Sep 2009, 15:41

Toporul si cutitele mele
DSC01315.JPG
DSC01316.JPG
In ultima vreme cam multi turisti au fost atacati de ursi asa ca dupa parerea mea campingul si hikingul fara macar un topor e o treaba riscanta. Sa nu uitam ca suntem tara populata de cei mai multi ursi din Europa.


Numai bine ! :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by Arthelad » 04 Sep 2009, 21:44

super cutitele
apropo de urs si topor, o fi chiar util toporul la urs? Stiu pe cineva care a ucis cu ani in urma un urs cu toporul, la o stana, dar ursul era prins in lat. Altminteri mi se pare cam riscant, mai mult cred ca l-ai enerva daca dai cu toporu'n el, mai bine un spray lacrimogen, o goarna d'aia de stadion, ceva inflamabil, masurile preventive de rigoare (hrana pusa departe sau in apa etc)
altminteri defensiv recomand cu caldura bata (batzul), el ne apara de animale care sunt mai frecvente si mai periculoase decat ursii, respectiv cainii ciobanesti, mult mai periculosi de cativa ani incoace, treptat ciobanii au devenit mai... ciobani, adica mai nesimtiti, nu prea mai ii dreseaza ca lumea si nici nu le pasa daca musca pe cineva, mai ales in zonele mai turistice.

HansEric
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by HansEric » 05 Sep 2009, 00:07

Am patit-o de prea multe ori. Colindam padurea ca de obicei si am dat peste o stana ,mi-am dat seama cred ca de la vre-un km ca e stana ,ma simtisera cainii. Ii aud latrand , si ce sa vezi ma trezesc cu 2 dihanii langa mine de am zis ca atata mi-a fost . Aveam acelasi topor la mine si am multumit tuturor divnitatilor ca are coada lunga. L-am apucat de metal , am luat pozitia ofensiva si am asteptat sa se apropie. Am reusit sa-i troznesc de cateva ori peste bot si m-am retras incet ,incet cu fata spre ei . Indarjite animale !
Intr-o vreme cand eram mai mic si mergeam cu tata pr munte aveam la mine petarde . Ce se mai speriau cainii cand aruncam vre-o trei :)) ... nu le mai ardea de nimica .
Ideea cu spray-ul este foarte buna . Am o cunostinta care cand mergeam cu cortul purta la el un tub de spray cu piper.
Cunosc si eu muncitori la exploatarile forestiere care au omorat ursi cu tzapina care pare un hibrid intre un topor si o sulita.
Uneori m-am gandit sa confectionez ca un varf de sulita care sa il montez in padure direct pe un bat drept de alun. Ma gandesc ca poti tine salbaticiunile si cainii ciobanesti departe cu asa ceva si te poti sprijini si cand mergi in ea (ori asta ori m-am uitat prea mult la filmul 300 :)) )

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cutite,macete,topoare...

Post by raduL_tfh » 05 Sep 2009, 18:49

salutari. ideea cu pocnitorile mi se pare cea mai potrivita, fiindca daca te plimbi pe munte si mai dai din cand in cand o pocnitoare mai maricica, cred ca nu se mai apropie nimic de tine( asta s-ar putea sa fie si un dezavantaj, fiindca nu vei mai vedea nici un animal prin jur, nici macar pasari :)) ), dar dupa parerea mea, cea mai buna arma, daca ar fi sa lasam la o parte spray-urile si pocnitorile si alte din astea si sa ne gandim doar la arme folosite cu forta bratului, ar fi arcul compound sau o katana super ascutita :)) (cu conditia sa stii s-o folosesti ca lumea);daca cu arcul s-ar putea sa mai ratezi, cu katana lasi animalul salbatec sa se apropie de tine si...PAC! l-ai linistit definitiv, asta in cazul in care animalul nu are skill-uri ninja si vine tiptil pe la spate. dar cred ca de cele mai multe ori cel mai bine e sa ai la tine un sul de hartie igienica, fiindca daca prin cine stie ce miracol dumnezeiesc scapi si de ursi si de lupi, caini ciobanesti sau neciobanesti, vulpi turbate si alti bau bau din astia, o sa ai nevoie de asa ceva mai mult ca de orice... :))

p.s.: stiu ca asta nu are legatura cu acest subiect, dar venind vorba de vulpi turbate, am vazut intr-o emisiune pe animal planet un om muscat de o vulpe turbata. stiu ca poate suna cam sadic, dar cred ca am ras 10 minute de vulpea aia, ca facea tare urat =)) ... frate, nu as vrea sa fiu in pielea omului aluia, aici l-a atacat in plina zi si departe de padure, inchipuiti-va ce ravagii poate face unuia care se plimba fara nimic la el prin padure, ca poate iesi din orice tufis, are o gramada de ascunzatori pentru un atac "hit and run and hit again and so on..."
aici puteti vedea filmuletul: http://www.youtube.com/watch?v=UGvOrNlhmMI

Post Reply