Etica vanatorii cu arcul!

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply

Considerati ca vanatoarea cu arcul ar trebui legalizata?

da
131
78%
nu
37
22%
 
Total votes: 168

black
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by black » 12 Mar 2009, 12:06

nu am informatzii interne directe , dar observ modificarea atitudinii politziei , care pana mai ieri considera arcurile un fel de jucarii , iar peste noapte (de cand tirul cu arcul traditzional a luat ceva amploare la noi in tzara) s-a sucit la 180 de grade , cerand permis de port arma (si aici stiu mai multe cazuri) . politzia fiind o institutzie de tip militar , banuiesc ca o asemenea schimbare radicala nu poate veni decat de sus in jos . eu sper sa fie doar un caz izolat , dar sincer , nu prea cred .
eu nu am club la mine in oras . si chiar daca s-ar face , nu avem aici poligon autorizat pt tras cu arcul , cum zice legea aia . si sa platesc taxa de inscriere si cotizatzie cand oricum pot fi tras de urechi pt ca nu am tras in poligon autorizat ... cum sa zic , parca nu sunt atat de bogat . adicatelea , riscul e cam tot ala , numai ca vantul de prin buzunare ar bate ceva mai tare .
in ceea ce ma priveste , pana acum ceva vreme ma lasau in pace . ma ignorau mai bine zis . treceau cu masina pe langa mine si isi vedeau de patrulare . de la o vreme incoace , insa , masina se opreste si sta 5-10 minute in spatele meu , pe buza unei rape . probabil cineva ma filmeaza sau ma fotografiaza . cum nu am vazut nici un film cu mine pe youtube , banuiala mea e ca se pregateste un dosarel , ceva . ca doar nu le place al naibii tehnica mea si vor sa ma ia la Dinamo .
la cum vad eu lucrurile , e groasa . nu zic ca treburile stau chiar asa cum le-am descris eu , ci doar ca eu unul asa le vad . poate n-o fi asa . sper sa nu fie .

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 12 Mar 2009, 12:25

cel putin din ce am vazut eu mi se pare exagerat ce zici tu acolo... in zonele in care trag eu nu patruleaza politia, trag in padure si de a ma feri de patrule si din precautie pt a fi sigur ca nu trece ceva viu printre mine si tinta. Daca patrula s-a oprit.. daca te filma aveau un scop ca si dovata si te saltau dupaia, iar daca-ti faceau dosar cred ca la fel te saltau dupaia sau cel putin te luau la intrebari. Si ar fi cea mai tare faza sa te filmeze politia si sa te puna pe YouTube. sau poate isi face album cu tine :)) Nu mi se pare sa-si fi schimbat peste noapte atitudinea cu 180, nici inainte nu erau considerate jucarii, asta poti verifica la o sectie de politie. Eu am legitimatie la FRTA sau cum ii zice, nush cat imi da asta voie sa posed, plimb sau trag cu arcul dar totusi e ceva. Daca ma ia vun chipiu la shuturi macar nu-s in c*ru gol.

dar hai sa se continue subiectul despre "Etica vanatorii cu arcul!"

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Mugurbb » 12 Mar 2009, 15:44

Din punct e vedere al meu personal vanatoare implica 2 aspecte:
1 moral, care tine de constiinta si educatie,
2 practic, ecologic care tine de supravietuirea in bune conditii a speciei prada si a speciei pradator (in acest caz Homo sapiens).
Fiecare om are propria manifestare a constiintei si educatiei. Unii dintre noi nu accepta ideea de a vina, altii o practica si se simt fericiti si impliniti. Dintre vinatori, unii respecta reguli si au o deontologie care limiteaza efectele potential distructive asupra prazii, altii sunt braconieri.
Vinatoarea cu arcul pare (zic ca pare pt. ca nu am vinat) ceva mai complicata fata de cea cu arme de foc. Majoritatea celor care o practica in mod legal, spun ca nu trag la distante mai mari de 40 metri datorita riscului de a rata si de a rani neletal animalul. Asa ca ori trebuie sa se apropie mult de prada ori sa se camufleze in locuri de adapare sau hranire si sa astepte. Pentru asta trebuie inteligenta, rabdare, antrenament, educatie si muuuuuult bun simt. Si de aici parca incerc sa-mi explic de ce in Romania e interzisa vinatoarea cu arcul: vi-l imaginati pe legiuitorul roman si vinator cu pusca avand aceste virtuti si devenind vinator cu arcul? Asta pentru ca nu cred ca unul care nu e vinator da doua parale pe ce vor altii. Si inca un motiv pe care mi-l-a spus un tip de la RNP-Romsilva: “Pe braconierii cu pusca ii auzi”.
Numai bine!
Last edited by Mugurbb on 17 Mar 2009, 18:02, edited 1 time in total.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Sharpshooter » 12 Mar 2009, 16:57

Nu am vrut sa ma amestec dar nu ma pot abtine ,
Vanatoarea la momentul actual nu are absolut nimic moral , nici un vanator nu pleaca de acasa in Romania sau in Europa sa vaneze ceva ca sa-si hraneasca familia. Este un sport , in principiu practicat de oamenii cu bani ce-si pot permite luxul de a cumpara echipament si permise de vanatoare . Nu cred ca mai exista pe undeva prin lume exceptand zonele foarte sarace din Africa oameni care vaneaza sa traiasca , si aia din africa vaneaza cu arme primitive nepericlitand vreo specie in felul asta . Deci nu exista absolut nimic moral la a vana in clipa de fata , chiar si cel mai sarac om de pe pamant are 10 lei (sau alta moneda) sa-si cumpere o paine dupa care nu trebuie sa alerge prin boscheti . Vanatoarea este pentru placerea de a ucide , pentru sport asa cum am mai zis cu exceptia vanatorii de control (limitarea inmultirii anumitor specii) , vanatoarea de vulpi, lupi , ciori , etc muuulte animale necomestibile ,nu are absolut nimic moral sau etic.
Braconierii sunt tot vanatori , care tot din placere ucid animalele numai ca ocolesc si incalca legea , ca nu vor sa plateasca permisele de vanatoare sau ca vor sa obtina profituri din aceasta activitate.
Acuma , ca se face cu arcul, sau cu pusca rezultatul e acelasi , adica animalului ii canta (popa ) si se duce in raiul speciei lui acolo in ceruri , deci finalitatea e aceeasi . Vanatoarea cu pusca e mai practica , si mai usoara , permite uciderea instantanee la distante mari , si cu echipamentele performante actuale are procentul cel mai mare de reusite . Deci daca presupunand ca exista in lumea asta un om care pleaca de acasa sa vaneze ceva sa bage la oala , este de preferat sa plece cu pusca nu cu arcul. Deci din punctul de vedere al vanatorului tre sa fi mare impatimit si mare meserias sa vanezi cu arcul , si sa pleci din start cu acceptarea unor sanse mici de reusita , e ca si cum ai participa la un meci in care sti sigur ca ai sanse mici sa castigi. Ca vanatoarea cu arcul este mai cinstita fata de vanat nu sunt de acord , vanatul e vanat , daca nimeresti o sa moara la fel ca si la pusca , daca nu nimeresti , o sa mori tu de foame (presupunand ca de asta vanezi ) sau va avea de suferit orgoliul tau de mare arcas . Singura concluzie ce se poate trage de aici este ca nu pot vana toti cu arcul asa cum pot vana cu pusca adica nu toti cei ce vor incerca sa vaneze cu arcul vor reusi . Vanatul moare la fel si din arc si din pusca , sa nu credeti ca un animal ranit cu pusca superficial nu sufera , este exact acelasi lucru , probabilitatea este mai mare sa sufere la pusca decat la arc datorita faptului ca o sageata de vanatoare face ravagii mai mari decat un glont , crescad probabilitatea ca animalul sa moara de la sageata care taie muschi nervi tendoane vase sanguine chiar daca nu intr-o zona vitala, pe cand glontul face o gaura mica la intrare si mare la iesire , dar de multe ori nu iese si ramane in animal sau se opreste in vreun os fara sa faca pagube prea mari , in ambele variante daca animalul nu moare pe loc , va servi drept masa carnivorelor din ecosistem deci se va reantoarce in natura ceea ce este firesc .
Tipologia unul animal sau a unei vietuitoare si modul de hranire nu se judeca dupa pozitia capului cum zicea un antevrobitor (si care de fapt a gresit-o ) ci dupa dentitie , vrei sa sti cum se hraneste un animal verifici dentitia si vei vedea ce tip de hrana prefera , in fine asta e mai putin important , din moment ce mai putin de 5% din toata populatia globului e vegetariana e clar ca omul ca si specie a avut o alimentatie combinata .
Vanatorea cu arcul in Romania este interzisa din 2 motive :1 un trofeu de cerb valoreaza muuulti euro peste hotare , 2 un foc de arma se aude la distanta de km pe munte sau in padure . Iarasi legea este ca si tara in care traim de o idiotenie rara , am impresia ca suntem cel mai imbecil popor de pe acest continent , de parca braconierul cu pusca nu-si poate cumpara un sistem se amortizare a sunetului astfel incat sa nu se mai auda nimic (similar cucel de la pistoale ), pe cand braconierul cu arcul trebuie sa munceasca in continuare sa ajunga sa aiba succes si trebuie sa plece din start cu probabilitate mult mai mica de a ucide ceva .
S-a vorbit mult pe tema asta .... ca sunteti de acord sau nu , ca ati fi dispusi sa vanati sau nu , astea sunt intrebari ce nu au legatura cu etica vanatorii , pur si simplu pentru ca aceasta nu exista . Ce poate fi etic la a ucide un animal? conteaza cum il ucizi? Nu cred , rezultatul final e acelasi animalul moare pentru distractia noastra nu pentru a satisface nevoia fiziologica de a manca . Daca ar fi ca toti vanatorii sa traiasca din ce vaneaza si numai din ce vaneaza , nu am avea unde sa-i ingropam pe toti ... ar muri de foame .
A vana sau a nu vana este alegerea fiecaruia , si nu ar trebui sa existe polimici aici , cat despre etica vanatorii de orice fel ar fi ea eu personal cred ca nu exista .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by kosmin » 12 Mar 2009, 21:44

Dentiţia nu contează deloc, se schimbă drastic odată la 100.000 - 200.000 ani, pe când poziţia capului are nevoie de milioane de ani ca să se modifice măcar puţin. Uite de exemplu la porc care are dentiţie de erbivor, defapt el a fost conceput să fie prădător.
Să zicem că datorită hranei cu pastile/bobiţe, dantura câinelui suferă nişte mutaţii peste câteva zeci de mii de ani, o să crezi că a evoluat din oaie ?

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by cristian_iepure » 13 Mar 2009, 06:16

corect! multumim Florin! asteptam un poll :))

p.s. chior ce sunt! abia acum l-am vazut :)

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by eduardbilanin » 13 Mar 2009, 09:34

Am citit tirziu postul acesta si ma tem ca trebuie sa fac o precizare.Se pare ca avea dreptate un antevorbitor spunind ca arcul va deveni o treaba serioasa in optica legiuitorului.Precedentul a fost creat (din pacate prin mine),fiind prima persoana ce are trecut pe permisul de port arma un arc(in cazul meu compound).Asa ca ,eu sunt de parere ca trebuie sa ne asteptam la ce este mai rau de acum incolo.Eu sfatuiesc pe toata lumea de aici,sa incerce sa se puna in legalitate cu posesia arcului ,deoarece se va intimpla ca si cu detinerea armelor cu aer comprimat:odata putind fi cumparate pe baza de buletin,iar peste noapte detinatorul devenind infractor odata cu mutatia suferita de lege.
Iar legea se va schimba ......DRASTIC.

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by ionutz » 14 Mar 2009, 13:27

fast_arrow wrote: Plecam de la un fapt cunoscut si demonstrat. Omul are nevoie de carne pentru a creste si a se dezvolta normal. La ora actuala nu mai e nevoie sa mergem in padure sa vanam un cerb pentru a ne asigura necesarul de carne pt hrana. In consecinta scopul primar al arcului cade. Atunci totusi d ece vaneaza unii?Cat este de corect? Cat este de etic?
Prin simplul fapt ca mergi la magazin sa cumperi carne, producatorul a omorat inca un pui, un porc sau alt animal. Fie ca-l vanezi, fie ca-l cumperi, e acelasi lucru. Asta e parerea mea.

In ce priveste ce a spus eduardbilanin sunt de acord 100%.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Pisic » 14 Mar 2009, 13:38

cand cumperi de la magazin un pui,un picior de ceva,ala apartine unui (apartinea) animal care a fost crescut in scopul de a fi taiat si halit de oameni (cand puii au fost crescuti la ferma,si taiati,populatia nu a fost pusa in pericol de extinctie) ,ceea ce in natura nu se mai prea intampla (animal->om),ii ca si cum ai zice ca,,,,caprioara isi creste puii pt a fi vanati cu arcu de cineva...daca toti ar face ca tiriac si ceausescu,ca mergeau si vanau sute de animale numai din placere,copii nostri ar mai vedea animale salbatice in documentare si filme
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by ionutz » 14 Mar 2009, 13:51

Tiriac are un teren concesionat si ingradit. Acolo nu calca nimeni sa braconeze pentru ca sunt paznici etc. Animalele salbatice sunt pe cale de disparitie pentru ca se taie padurile, a poluarii in exces si din cauza braconajului, nu din cauza vanatorii.
Vanatoarea se practica in anumite perioade de timp, stabilite prin lege. Este interzisa vanatoarea in afara acestor perioade, tocmai ca animalele sa se inmulteasca.
Pisic wrote:cand cumperi de la magazin un pui,un picior de ceva,ala apartine unui (apartinea) animal care a fost crescut in scopul de a fi taiat si halit de oameni (cand puii au fost crescuti la ferma,si taiati,populatia nu a fost pusa in pericol de extinctie) ,ceea ce in natura nu se mai prea intampla (animal->om),ii ca si cum ai zice ca,,,,caprioara isi creste puii pt a fi vanati cu arcu de cineva...daca toti ar face ca tiriac si ceausescu,ca mergeau si vanau sute de animale numai din placere,copii nostri ar mai vedea animale salbatice in documentare si filme

Post Reply