Zona de stepă

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Zona de stepă

Post by Dediu00ro » 07 Feb 2012, 23:02

Cred ca suntem in siguranta inca o mie de ani cu steaua polara, din nou reamintesc ca e cel mai simplu mod de a gasi nordu, daca cunosti constelatiile poti sa gasesti west, est, sud etc.
George stii ce imi place mie sa fac in situatii de genu ala?
Pun intrebarea simpla care se aplica in orice situatie de supravietuire.....
Ce element ma va omora primu? Daca e vorba de un viscol cauti adapost nu bazbai prin intuneric cu posibilitatea de a te pierde mai tare, sau mai rau sa fi rapuns de elemente.
Dar cum spui tu pleci din sat pe camp spre alt sat la discoteca, sa zicem 8 km si esti la jumate de drum si te prinde viscolul, poti sa mergi direct in linia de mers si te uiti la urmele din urma pt a mentine o linie dreapta sau direct cauti adapost pana trece viscolul.

Voi sigur plecati iarna din sat spre o discoteca in alt sat? vara mai inteleg........ dar iarna? Era misto tare la discoteca aia inseamna.....

Fiecare om are drift lateral, adica daca mergi in linie dreapta fara punct de reper specific ai sa mergi in cercuri ori in stanga ori in dreapta, depinzand de piciorul tau dominant.......de asta se zice ca poti sa mergi in cercuri cand esti pierdut.
Sunt metode foarte simple de a preveni lucrul asta, pe zapada te uiti din cand in cand in spate chiar si cu 20 de metri vizibilitate poti sa observi o deviatie de la linia dreapta.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Zona de stepă

Post by oroborusgeorge » 08 Feb 2012, 05:31

pe zapada e cel mai simplu sorine , :) ce-i drept eu nu m-am ratacit niciodata chiar daca am fost de multe ori in teritorii necunoscute , oarecum stiu instinctiv de unde am plecat si unde trebuie sa ajung , nu stiu daca treaba asta functioneaza la toata lumea, intr-o padure deasa tot timpul va trebui sa ocolesti ceva cel putin pana gasesti adapost , bun la noi in tara mai ai si marele avantaj ca daca vei merge 10-15 km vei gasi un drum sau vreo asezare , totusi mereu sunt numerosi turisti care se ratacesc nu mai spun de cei care nu stiu sa urmareasca un treaseu pe munte , alta treaba pe dunare unde daca ai ceata e destul sa te uiti la apa si gasesti orasul si alta e pe mare unde nu vezi nimic mile integi , doar un orizont rotund am fost pe mare la pescuit si stiu ca nici un pescar din acea zona nu pleca fara GPS si sonda de adancime si cu toate astea au existat si naufragiati , inca ceva nu doresc nimanui situatii de genul extrem dar e bine sa stim si in acelasi timp sa ne cunoastem limitele .

User avatar
soimu`
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:54
Joined:24 Sep 2007, 10:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::arad dar e prea scurt
Location:Arad

Re: Zona de stepă

Post by soimu` » 08 Feb 2012, 09:50

sa nu uitam ca, la venirea de la discoteca nopatea, poate fi DEOSEBIT de dificila orientarea chiar si in conditii meteo perfecte, datorita intoxicarilor si a starii fizice a petrecaretului :))
eu odata m-am ratacit in oras intr-un astfel de moment :))

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Zona de stepă

Post by oroborusgeorge » 08 Feb 2012, 17:52

da ''soimu'' ai perfecta dreptate , dusul ca dusul dar intorsul ? :)) :)) =D>

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Zona de stepă

Post by Dediu00ro » 08 Feb 2012, 18:03

Cu binecuvantarea sfintului Betivilor nu ai sa ai nici o problema la intors frate, la dus cand esti treaz e mai greu.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply