Zona de stepă

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:
Re: Zona de stepă

Post by cristiflorin » 31 Oct 2008, 22:14

Nu v-ati prins niciunul, sunt nasturii de la jeans ai lui Irinel, cu pietre swarowski. Si sa nu mergeti sa il salvati ca nu face semnale morse. E efectul cauzat de Monica care s-a saturat si da din cap ca bebelusii in semn de nu. :))
Ce are Transilvania cu stepa de-a face?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Zona de stepă

Post by dady » 31 Oct 2008, 22:33

=))
s-a ras copios dar cer sa se revina la subiect, altfel voi muta toate posturile offtopic la diverse... multumesc pt intelegere.

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by kosmin » 31 Oct 2008, 22:52

cristian_iepure wrote:probabil is ceva nasturi de la vreo manta militara de parada....de stralucesc asa...
Lista şi pozele sunt luate dintr-un manual militar sovietic de prin 60 şi ceva, poate că pe atunci guvernul avea anumite aşteptări asupra capacităţilor tineretului român. Sau poate că dacă la 150m este unu în palton militar, cu nasuri dinăia mari cum se purtau atunci cu stema ţării, se pot observa.

Mai întreba cineva ce legătură are stepa cu Transilvania. Nu are nici o legătură pt că stepa este doar în S-E Moldovei, E. Munteniei şi Dobrogea. E bine să şti cum să te descurci în orice situaţie, niciodată nu şti ce calamitate naturală sau ce război poate începe şi tu te afli la Constanţa sau Galaţi. Sau poate eşti în excursie prin Rusia sau Mongolia (mai sunt oameni care pleaca acolo) şi te pierzi de grup, nu poţi să şti viitorul.

Se zice că un soldat roman mărşăluia 50km într-o zi. Cei de la Legiunea Franceză parcurg cam aceaşi distanţă doar că în deşert. Deci este posibil să faci 150 km în 3 zile dacă eşti într-o condiţie fizică perfectă şi dacă te mai ajută cineva cu un bici pe spinare.

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by testokick » 31 Oct 2008, 23:12

Hai sa revenim la topic si sa spunem si ceva despre plante, animale ce se pot gasi la noi in tara(nu ca nu ne-ar intreresa ce se gaseste in Australia) si cam ce am face in diverse scenarii. Da cineva scenariul si vedem ce-i de facut. [-o<

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by testokick » 01 Nov 2008, 21:47

fast_arrow wrote:De preferat in pamant daca este posibilitate.
Si cu furnicile, termitele, scorpionii si paianjenii ce facem ? ..aaa si serpii ! :-O
Sper sa fie luata informatia ca pe o completare. La noi merge sa dormi chiar pe oriunde. Din pamant, pana in copaci (daca gasesti unul asa de mare) fara sa fii in pericol de a fi atacat de vre-o insecta sau animal. In Australia..si alte zone tropicale si desertice, ma abtin sa dorm pe jos. Ca si experienta personala imi aduc aminte 3 exemple dureroase. 1. Pe malul lacului Snagov eu si restul familiei am fost muscati sau intepati de niste furnici roscate, mici si cu ac in dos. Stiu ca pare ciudat dar unul dintre varstnici avea ochelari cu lentila destul de mare si am putut vedea acul. Cam 4 ore dupa muscatura(intepatura) locul era rosu, umflat ustura ca la arsura si manca ca la soc alergic 2. Pe malul Vacarestiului unde acum este cartier rezidential(3 blocuri) acum vreo 11 ani prindeam paianjeni negri, plini de par si cu corpul de vreo 5-6 cm lungime iar cu picioarele intinse aveau cam 10 cm. Aveau colti de 3-4 mm la fel de negri. Stiu sigur ca nu erau tarantule, dar ce erau si daca durea muscatura... Ii prindeam cu guma de mestecat si ata 3. Am vazut calugarite verzi pe timpul verii si toamnei pe langa Bucuresti. Clar ca erau vii si foarte agresive. Din fericire nu m-am apropiat asa de mult de ele ca sa ma las muscat de vreuna. Cu experientele astea personal nu m-as culca pe pamant in zona de campie. Desi la munte si la deal fac asta des pe lumina.
Decat sa ma mai muste(sau intepe) vreuna din furnicile alea, mai bine ma las muscat de caine. Si va asigur ca doar de cap nu sunt muscat de caine. Cine sta in Bucuresti stie cum era cu cainii vagabonzi.

unqul
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by unqul » 13 Sep 2009, 17:30

datele sunt luate dintrun manual de topografie militara de prin ani 70 capitolul ;aprecierea distantelor dupa gradul de vizibilitate al obiectelor,(intradevar este vorba de echipamentul si nasturi militari,care sunt luciosi si mari ;) dar sa uitat sa se specifice ca la aprecierea distantelor dupa vizibilitate pot apare o serie de fenomene care influenteaza negativ precizia aprecieri .numi mai aduc precis aminte de toate aceste fenomene dar stiu ca erau cateva de care daca nu tineai cond nuti iesea aprecierea distantei corect niciodata
stiu ca era important;ora la care faceai apreciere ,culoarea obiectivului, cum era atmosfera ,pozitia caderi razelor soarelui pe obiect suprafata terenului pe care statea obiectul nivelul inaltimi la care erai tu cand faceai apreciere si probabil ca mai erau si altele

unqul
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by unqul » 13 Sep 2009, 18:00

kosmin wrote:
cristian_iepure wrote:probabil is ceva nasturi de la vreo manta militara de parada....de stralucesc asa...
Se zice că un soldat roman mărşăluia 50km într-o zi. Cei de la Legiunea Franceză parcurg cam aceaşi distanţă doar că în deşert. Deci este posibil să faci 150 km în 3 zile dacă eşti într-o condiţie fizică perfectă şi dacă te mai ajută cineva cu un bici pe spinare.
am facut si eu marsuri si probabil si cei care au facut armata pe vreme raposatului cel mai mare a fost de 60 de kilometri (30=30) am fost alarmati la 2 noapte cu dislocarea unitati am mers 30 km in teren variat ,fortarea unui rau de vreo 10 metri latime cu apa pana aproape de piemt ,trecerea printrun camp de vreo 50 de metri cu gaze lacrimogene ,si cine a facut armata stie cum erau mastile soldatilor patriei ,si atacarea si capturarea inamicului fortificat intro padure.dupa ce iam luat ostateci am primit o varza clocita pe care nu a mancato nimeni si ni sa dat retragerea la sediul unitati .am ajuns inapoi in unitate pe la orele 19 00 dar daca nu ne dadeau liber a doua zi ar fi avut o unitate intreaga de absenti nemotivati.sa faci 60 de km intro zi cred dar sa fac 180 in 3 ar trebui sa fii maratonist sau poate sa stea unul cu pm la spatele tau

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Zona de stepă

Post by Greenarrow » 14 Sep 2009, 01:08

Salut,sa incepem cu inceputul :d .....in primul rand vreau sa confirm ca este posibil sa mergi 60 de kilometrii intr-o zi,fie ca ai apa fie ca n-ai;eu personal acum vro 3 ani am mers vro 35 km in ceahlau pe timp de viscol(sus pe creasta)si zapada pana mai sus de genunchi si cu rucsac de vro 20-25 km in spate si asta cam in 8-10 ore...In al 2-lea rand faza cu dormitul pe jos prin campiile noatre nu e chiar asa de "periculoasa",aici ma refer in special la ce se discuta mai inainte cu calugaritele si furnicile si toate insectele enervante :d....La noi in tara sunt prea putine insecte cu adevarat veninoase,pericolul mai mare fiind atunci cand cel muscat/intepat este alergic si poate intra in soc anafilactic.Cheia supravietuirii,in general fie ca e stepa,savana,padure ecoatoriala etc,este pregatirea....adik normal ca inainte sa imi gasesc locul unde voi dormi voi fi atent sa nu dorm pe un musuroi de furnici ;) (da oricum am patit si deastea :))...noroc ca eram cu cortul,totusi).
Acum sa vorbim putin despre plantele si insectele sau animalele ce pot fi mancate:in general in caz de supravietuire, majoritatea larvelor de insecta se cam pot manca si unele insecte cum ar fi furnicile sau termitele sau chiar si paianjeni.Iarasi serpii de orice fel sunt cometibili cu precizarea ca,,,capul trebuie taiat cu tot cu glandele de venin(la serpii veninosi),soparlele sunt bune si ele,pasarile de toate genurile,broastele(sunt chiar delicatese)...Cat despre plante aici e putin mai complicat pentru ca trebuie sa stii putina botanica,sa cunosti diferite specii de plante.Oricum in caz de "survival" extrem,mintea si corpul uman sunt folosite la maxim si asta ar fi si un motiv pentru care multi reusesc sa supravietuiasca in astfel de cazuri.

mariusz
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:40
Joined:22 Feb 2010, 21:37
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::ploiesti
judet:prahova
Varsta:33

Re: Zona de stepă

Post by mariusz » 05 Mar 2010, 18:24

in privinta mersului pot si eu sa va confirm din proprie experienta ca se poate!
un militar care executa un mars de , sa zicem 50 km, are asupra sa armament si materiale destul de multe, pe langa deplasarea propriuzisa mai executa si alte activitati care necesita efort suplimentar si nu in ultimul rand, are incaltaminte total nepotrivita pentru mers la drum lung!
daca militarul prost incaltat cu destula greutate si ceva efort suplimentar poate, de ce nu ar putea un civil (cu o incaltaminte buna, fara greutate si care sa se deplaseze dupa vointa sa) sa faca aceasi distanta?

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Zona de stepă

Post by cipm66 » 19 Aug 2011, 09:54

Daca a trezit Greunceanu "monstrul' ... sa nu-l las singur ;)

In general manualele de instructie contin referinte de genul "nasturii se vad de la 150m" probabil sursa este acceasi :)
Un manual interesant este si Muntele Spatiu de Viata Si Lupta pentru cei care nu stiau de ea.
Greenarrow wrote: cu rucsac de vro 20-25 km in spate
@offtopic
just kidding... asta da rucsac B-)
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Post Reply