Dotarea supravietuitorului

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 15 May 2009, 20:05

Eu la iarba verde nu plec cu rucsacul, plec cu portbagajul plin, si imi dau daca pot si GPS si un aruncator de flacari sa fac foc, si drujba sa tai lemne, si eventual o rulota cu WC si dus.
in cazul asta... de ce mergi la iarba verde? presupun ca ai cu tine si un tv mic si un laptop... dar sper ca nu asculti manele la maxim;) k, am fost putin rau dar nush de ce ii acuzam pe altii ca vor sa faca ceva daca altii nu vor, cu ce deranjeaza? de ce mai tragem cu arcuri cand s-au inventat pustile, de ce mergem la gratar sau la un mic la iarba verde cat timp sunt restaurante, de ce facem sageti din lemn daca au aprut carboanele, de ce sa citesti o cart6e de supravietuire cand exista cancan... pt ca asa vrem. exact la fel ar putea spune si despre tine. incearca sa-i intelegi si pe ceilalti, iar daca nu poti lasa-i in pace, ei vor sa aprinda focul cu cremene si poate vor sa mearga la padure cu un rucsac mic si mainile-n dos si sa se simta bine la fel cum tu te simti bine cu portbagaju plin de tehnologie moderna.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by cristian_iepure » 15 May 2009, 21:27

razvan wrote:cand pleci la iarba verde NU UITA SA VERIFCI DACA AI ROATA DE REZERVA, CRIC SI LEVIER, nu poti sa sti in ce te infigi

hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaa prietenii stiu de ce!!!!!!!!!!!!!!

Image

am schimbat roata asta duminica trecuta cu Razvan si Petru pe aratura, in maniera de formula 1, :) in timp ce cricul se infunda zdravan in pamintul arat, cu toate ca pusesem o scindura sub el, asa e cind te avinti intr-un stejaris virgin :)), asta in deschiderea sedintei de tir

SieHorten
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by SieHorten » 20 May 2009, 15:33

Buna ziua, tuturor!
Asta de bun venit. Iar mai apoi, componente care n-ar trebui sa lipseasca dintr-un kit de supravietuire sunt zaharul si permanganat de potasiu/glicerina. Pe langa faptul ca cele doua chimicale sunt dezinfectante (permanganatul -extern, glicerina - intern) , combinate cu zaharul il oxideaza si acesta se aprinde.

SieHorten
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by SieHorten » 20 May 2009, 18:47

Imi cer scuze...De fapt permanganatul oxideaza glicerina...Deci reactiile sunt permanganat+zahar (care necesita si o actiune fizica asupra lor - sfaramare cu o lingurita, de exemplu) si permanganat+glicerina.

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by kboom » 20 May 2009, 21:45

Are cineve idee pe unde pot gasi permanganat, eventual prin bucuresti !

SieHorten
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by SieHorten » 21 May 2009, 13:37

Daca nu gasesti in farmacii, pot sa-ti dau eu un pic...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Greenarrow » 24 May 2009, 01:19

yo era sa dau foc la casa de cateva ori..... a cazut scrum incins pe covor in bucatarie=)))

SieHorten
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by SieHorten » 24 May 2009, 12:28

Las' ca si eu am aruncat un tub de gaz de bricheta arzand (gazul a condensat pe tub) direct sub perdea...noroc ca a ars mai repede decat a ajuns perdeaua la punctul de aprindere...:))

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by rotariu nicolae » 19 Jul 2009, 13:45

salut vreau sa va arat cum am reusit sa aprind focul folosind doar doua bucati de lemn si un arc facut dintr-o sfoara si o nuia de lemn de singer la intilnirea de la rebrisoara ,bine inteles era mai usor cu bricheta dar am vrut sa incerc aceasta thnica straveche de aprins focul care dupa cite am inteles o mai practica putini oameni din triburile salbatice care mai exista in lume.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 19 Jul 2009, 14:22

sunt martor, am vazut focul, felicitari!!

ps: defapt ei doar s-au aplecat pt poza, lemnele erau acolo de la cioplitul arcurilor si fumul era de la tigara ce am aruncato. cand au vazut, imadiat s-au aruncat sa faca poza si sa se laude ca au facut focul primitiv ;))))) glumesc, au avut ceva rabdare dar au reusit. am incercat si eu de cateva ori dar nu am stiut sa-mi aleg lemnele bune caci rabdare as avea.

Post Reply