Iesirea de la Hoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Vine Clujul pe la noi...
Post Reply
andreih
Membru al forumului
Membru al forumului
Iesirea de la Hoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by andreih » 09 Sep 2008, 11:08

Servus!
Duminica am reusit sa ne intalnim si sa iesim un pic din oras.
Locatie: Padurea Hoia-Baciu (langa Cluj)
Participanti: Igor, Cornelia, Laura, Cristi (cristiflorin), Andrei, Mihai, Andreea (copiii) si sotia mea Claudia.
Vreme excelenta, un pic cam puternic soarele dar ne-am mai tras la umbra.
Scris cam telegrafic. Cam asa a si fost si intalnirea la inceput. De-abia am ajuns ca am si pus arcurile in functiune :
Image
de la stanga spre dreapta Andreea (fiica mea!), Cornelia, Cristi, Igor si Laura
Image
Igor si Laura
Igor e stangaci si deci tine arcul in mana dreapta, da, ar fi fost bine sa fac poza din partea cealalta
Image
Cristi cu arcul de la Florin si Igor care lansase deja...
Image
Andreea, Cristi, Igor, Laura. Fiica mea m-a uimit reusind sa traga cu arcuri de 18-20 de kg... I-am dat unul mai slab dar tot de astea mai "tari" era atrasa...
Image
eu, testand noul arc facut de Cristi... surprinzator ce poate sa iasa dintr-o scandurica de stejar...
Image
Cristi, testand arcul meu de salcam facut de un an dar nu am tras cu el nici eu pana de curand.. tot astepta sa-i fac o coarda sunt cam lenes, recunosc...
Image
Fiul meu Mihai cu arcul lui... "adevarat", nu ca cel care i l-am facut eu mai demult.. dupa ce a primit arcul asta cel vechi facut de mine l-a si dat unui prieten ca "acum am arc adevarat"
Image
sagetile in tinta... ei, la inceput au mai mers si pe langa destule, da' am adus-o mai aproape ;)
Image
paaaauuuza... lasam arcurile sa se odihneasca... de la stanga la dreapta: 1. "patzaikinul", (paddle bow-frasin am tras si cu el un pic la sfarsit, i-am facut o coarda macar temporar cat sa tragem acolo cu el), 2. arcul de salcam (flatbow), 3. de ulm (piramid), 4. de alun (un fel de longbow - primul meu arc ), 5. arcul lui mihai primit in bulgaria de la "Mark in England" flatbow frasin, 6. arcul lui cristi - stejar, 7. asiaticul de 30 kgf facut de Florin pt. mine cu muult timp in urma... 8. asiaticul lui Cristi facut de Florin recent.
si ceva sageti aici trebuie lucrat (cat de curand sper!!! sambata? da, Cristi si Igor?? )
Image
Se odihnesc arcurile dar si noi!!!
mihai, cristi, andrei
Cristi a adus hamacul pe care l-am testat toti Cristi, daca a rezistat la cat sa hatzanat mihai in el, inseamna ca o sa te tine mult si bine :) hahaha
Image
Laura si Cornelia, e destul de obositor dupa cateva ore!!! Da, nefiind si protectii de antebrat suficiente au mai fost si echimoze... Dar facem si din acelea mai multe pe viitor...
Image
Mihai si Igor
Image
Mihai si Cristi... asta micu' isi duce sahul dupa el tot timpul...
Image
Image
Image
Pai pe burta goala nu prea merg nici arcurile cum trebuie
Igor m-a salvat de la gatit... Oricum toti ar trebui sa-i fie recunoscatori ca altfel daca ma lasau pe mine ieseau sau prea arse sau crude hahaha ) Si se pricepe de minune!!! Multumesc Igor!!!
Image
inapoi la treaba!!! dar ne-am retras in padure ca la soare deja era mult prea cald...
Laura, Andrei, Cristi
Image
Igor...
Image
Laura si soarele care ne urmarea chiar si printre copaci
Image
Un mic-mic "splinter" pe spatele celui de ulm... Nimic grav, se repara ca l-a vazut Cristi din timp...
Image
studiind stilul de lupta al "calugaritei" direct de la sursa
Image
Image
Image
Image
Si padure, peisaje cat cuprinde.. A pus mana Mihai pe aparat si cu indarjire a fotografiat la copaci pana a ... terminat bateriile... asa cam vreo 30 de poze... Un pic m-am suparat pe el... Dar l-am iertat..
Pot sa va spun ca am mai tras printre copaci pana catre seara... Ei, au mai fost si vreo 2 sageti rupte, pierdute.. se intampla intotdeauna..
La un moment dat am mers cu Igor sa cautam o bucata de lemn pentru un viitor arc.. Am gasit doar un alun cat de cat potrivit.. in zona aia cam doar carpeni batrani si imensi erau :( Am zis ca o sa testam, o sa incercam sa facem din alunul ala.. o sa punem si poze cum o sa lucram la el... Si niste sageti.. ce zici Igor? Cristi? Facem un mic workshop ?!? sambata?
Cam asa a fost.. deci fara baterii in aparatul de fotografiat nu am cum sa va arat fetele noastre pe drumul de intoarcere, obositi dar totusi multumiti si cu ganduri ca a trecut mult, mult prea repede si ca vom reveni si alta data, sau la Hoia sau la Faget...
Nu sunt un fotograf bun si fiind si pe fuga printre arcuri si sageti n-am fost tot timpul pe faza sa fac poze si acum mi-e ciuda ca nu vad destule poze mai ales cu Laura tragand... Si m-am bazat pe Mihai care a imortalizat mai ales... padurea

nu mai pot sa zic decat... s-altadata, s-altadata, o so facem si mai si mai lata!!!

salutari de la Cluj!!!

andrei

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Iesirea delaHoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by cristiflorin » 09 Sep 2008, 11:29

Salut. Multumin Andrei pentru poze. Ce sa mai zic, a fost o zi frumoasa , si micului nostru grup s-au mai alaturat 3 iubitori ai arcurilor, oameni pusi pe fapte. In plus, nu strica niste fete in grup, care pe linga faptul ca stiu sa se distreze, vor da exemplu si altora ca se poate trage cu arcul chiar si cu degete de domnisoara. ;) , si nu s-au lasat batute dupa primele vinatai la coate, prin care am trecut si noi toti.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Iesirea delaHoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by andreih » 09 Sep 2008, 11:41

Se pot face si arcuri mai potrivite ca tarie pt. domnisoare. Sper sa fie in curand !!!
Andreea m-a impresionat, poate sa traga cu orice arc al meu exceptandu-l pe cel de 30 kg... dar cred ca doar deocamdata... Se pare ca ia in serios indemnul de "get heavy" de pe tricoul ei hahahaha
Am devenit nostalgic (din nou) si de-abia astept sa mai iesim!!!
Dar sa avem si baterii de rezerva la ap. foto :))
Si m-a impresionat si pasiunea pe care au pus-o in trasul cu arcul Laura, Cornelia si Igor!!! Si cat de repede au progresat dupa primele runde de sageti care mai mergeau si in directii surprinzatoare la inceput, apoi au inceput sa se mai grupeze sagetile... hmm... Cristi, cred ca ar trebui sa ne antrenam mai serios nu asa de 3-4 ori pe an ca altfel o sa fim ultimii curand :)


andrei

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Iesirea delaHoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by cristiflorin » 09 Sep 2008, 11:47

Data viitoare sper ca vor mai veni inca doi oameni, care deja au arcuri. Dan Rotea (asiatic si longbow) si Dan T. (flatbow si compound)
Propun sa ne reintilnim in 20 septembrie, in acelasi loc.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Iesirea de la Hoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by andreih » 09 Sep 2008, 13:08

Te asteptam cu placere pe la Cluj oricand!!!!
si mai des, ca sunt doar 100 km :) ma rog, 110, depinde din ce directie vii :))

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Iesirea de la Hoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by dady » 09 Sep 2008, 13:21

salutare si felicitari pt intalnire... si la cat mai multe.

ps. mi-a mai zis cineva mai demult ca distanta cluj-mures e de 100km si mures-cluj 110 :))) dar asta din toate directiile, poate de la voi de la cluj se vede altfel.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Iesirea de la Hoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by andreih » 09 Sep 2008, 13:30

multumim!!
pai e pe un indicator rutier :))
o sa fac poze cu prima ocazie :)

Nu e o distanta mare din orice parte am privi, asa ca putem face intalniri cluj-mures si mures-cluj relativ usor....
Va astept cu drag la cluj!!!!
Eu oricum o sa mai trec prin tg. mures ca va avea mihai concurs de sah in toamna asta... cupa muresul sau cam asa ceva..
si semifinalele in februarie

andrei

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Iesirea de la Hoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by akila » 09 Sep 2008, 16:16

Bravo pentru ieirea voastra....peisajul e superb.....sunt sigur ca v-ai distrat de minune...asa si trebuie intre prieteni... ;)

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Iesirea de la Hoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by cristiflorin » 10 Sep 2008, 10:04

Pe linga peisaj, (care e relativ la directia in care privesti) chiar la marginea padurii (in padure) sunt 2 copaci taiati grosi de peste 1 m buni pe post de bancuri de lucru, in stil oriental, pe sezut :d .

RusBogdan
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Iesirea de la Hoia-Baciu (Cluj) septembrie 2008

Post by RusBogdan » 25 Nov 2010, 21:44

ce fain :(...eu is din satu mare si imi pare foarte rau ca aici nu se fac astfel de iesiri :(!

Post Reply