Longbow laminat

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked

Se va rupe arcul lui Eduard?

da, se va rupe
1
11%
nu, nu se va rupe
8
89%
nu se va putea intinde
0
No votes
 
Total votes: 9

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Longbow laminat de 150#

Post by eduardbilanin » 30 Jan 2008, 12:11

Da tillerul il fac piramidal pentru ca laminarea este paralela fara tapper.Si ca sa va faceti o idee despre cit de proaste au fost materialele,inainte de a le presa aveau insumate o grosime a sandvisului de 13 mm,dupa presare au ramas de doar 12mm :? .Fara cuvinte...............

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat de 150#

Post by akila » 30 Jan 2008, 22:26

Hmmm....ciudat intr-adevar...mai ales ca acuma exista si rasina intre ele...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat de 150#

Post by eduardbilanin » 31 Jan 2008, 12:32

Salut,

Pina la sfirsitul saptaminii sper sa termin pantele de tiller ale arcului catre virfuri.Am trasat niste linii estimative care imi vor permite sa scot de sub tensiune bazele arcului(la fade-outuri),si sa-l fortez sa lucreze cam de la 3 sferturi inspre virf.Cu siguranta ca arcul nu va mai avea taria pe care mi-am propus-o initial dar va compensa prin viteza,din cauza acestor ajustari.
Pe tiller il voi pune de-abia dupa ce imi va veni Bowgripul din State(o rasina ce n-are nevoie de cuptor),pentru a putea lipi nockurile la virful limbilor arcului,si pentru a putea termina minerul pe care va mai veni aplicata o bucata de lemn de stejar in care voi face adinciturile privind ergonomia,palmei mele cu care voi tine arcul de miner.De acum incolo de fapt urmeaza migaleala caci ce a fost usor a trecut(si trebuie sa marturisesc jenat ca ,treburile cu migaleala nu-s chiar domeniul meu forte).Ne auzim ,deci,in curind cu noutati.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat de 150#

Post by akila » 31 Jan 2008, 12:52

Hehehee...trebuie si migala lucrat ca e pacat de asa frumusete de arc :wink: ,,,aici poti da frau liber imaginatiei...si de ce nu te poti inspira si de la altii...vroiam sa te intreb de pe ce site ai comandat materiale din state??

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat de 150#

Post by eduardbilanin » 31 Jan 2008, 17:47

Materialele cele mai bune le poti lua de la Bingham Project.Cel mai bine este sa ne unim mai multi cind avem de cumparat ceva ca sa impartim transportul.Cel mai bine este sa luam legatura intre noi periodic,si cind vrem sa o facem sa ne hotarim.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat de 150#

Post by eduardbilanin » 01 Feb 2008, 18:47

Astazi am modificat pantele de tillering trapezoidal,in forma bruta bineinteles.le-am dus pina la 21mm limba de jos si 20mm limba de sus,la nockuri.Dar nu le-am dus in linie dreapta ci parabolic .Cam complicat insa ,mi-a luat de la 10.00 pina la 15.00.Se pare ca acum ,grosier,se indoiesc bine.dar pina nu-l pun pe tiller nu voi fi linistit.Cred ca nu mai am rabdare sa astept Bowgrip-ul ala sa lipesc nockurile pentru coarda),asa ca am sa procura niste Locktite din ala meserias si am sa continui asa.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat de 150#

Post by akila » 01 Feb 2008, 18:59

Ma gandesc ca ai putea folosi niste rasina de asta care se gaseste la seringi...Bison parca..rasina epoxidica ...eu zic ca e buna pentru ce ai tu nevoie ...lipeste foarte bine si e cam 13ron....

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat de 150#

Post by eduardbilanin » 03 Feb 2008, 11:44

Salutare,

Astazi am mai lucrat ceva la arc,tota la ceea ce se numeste Floor -tillering.Nu imi placea cum se curbau bratele folosind metoda de mai sus,asa ca am hotarit ingustarea lamelor pina la 18mm spre capete si acum ma pot declara multumit.La acesasta prima metoda de floor-tillering,grosier,bratele se indoiesc destul de suplu si natural.Ramine sa pun arcul pe tiller si sa ajustej cu finete ce mai este de ajustat.Imi pare rau ca va tin cu sufletul la gura dar.........pina nu va iesi asa cum vreau nu voi declara terminata misiunea.Sunt cam chichiricios si imi place ca lucru sa iasa bine din prima.ne auzim in curind cu noutati cind va voi arata arcul incordat la brace-height pe tiller.Numai bine.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Longbow laminat de 150#

Post by anasazzy » 03 Feb 2008, 20:49

avind in vedere ca esti primul care face un asfel de arc pe aici ar trebui sa ne arati cum procedezi si la tilering ,asa invatam si noi de la tine . :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: poate ne impulsionezi sa procedam ca tine si sa ne construim arcuri laminate ..........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow laminat de 150#

Post by eduardbilanin » 03 Feb 2008, 21:34

Incerc sa pun acum o poza cu arcul intr-un floor tillering,si o voi si comenta putin. Acum ca il pot vedea in poza este clar!.Dar.........mai intii va astept sa va spuneti o parere si............ sa ghiciti, unde am gresit.

Image

Image

Locked