Arc laminat/R/60"40#@28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by florinarnaut » 23 Aug 2009, 22:56

Salut!In acest sfirsit de saptamina am finalizat un arc recurve ;o sa pun poze legate de constructie, nu sint maximum de calitate dar cu mina plina de rumegus,rasina,nu indrasnesc sa atinng o camera "profy" :)
Incep cu miner , forma , etc
Image
Image
Image
Image
Laminatele(salcim)le-am taiat la circular, pe fibra,cca 2mm grosime.Grosimea dorita am obtinut-o asa:
Image
Image
lamela perfect paralela fara taper.
Image
Un lucru important!
Image
Acesta e o unealta improvizata cu care calibrez fisiile de laminate
Image
Image
sigur ca o rotesc 90 gr. si o fix. in menghina!
Image
Image

Image
Pregatiri pt lipirea laminatelor
Image
am avut laminate de l=800mm - 1000mm si atrebuit sa le lipesc la capete saobtin peste 62 inch:
Image
Image
In tippul impregnarii cu rasina nu a fost timp de facut poze...
Image
Image
Image
Dupa uscare:
Image
Verificarea si trasarea axei(cea mai importanta ! Din acest moment totul se raporteaza la axa de simetrie,mai ales la recurve)
Image
Image
Un test usor.
Image
Image
decupaj,ajustare miner.
Image
Image
finisaj.
Image
Image
Ce a rezultat dupa mult jmirgal de diverse granulatii: 80.120.240,320 ...
Image
Image
Image
Image
Nock-uri...aici sfaturile lui Florin au fost de un real folos desi nu parea.. :-?
Image
Si fulldraw,
Image
Image
Image
Image
Cam atit,mai am de lucru la nock_uri; cind va fi complet gata o sa revin cu poze! Concediu s-a gatat...2-a saptamiini sint plecat..dar apoi n-eauzim!Bafta
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Vreascu
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:93
Joined:01 Jul 2014, 08:24
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Iasi
judet:Iasi
Varsta:35
Location:Iasi

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by Vreascu » 26 Aug 2009, 10:55

Salutare...foarte fain arcul...simplu si elegant. Cred ca trage si foarte bine. Am vazut ca ai folosit fashii de salcam la brate, dar manerul din ce esente de lemn e facut? Cred ca la varfurile arcului meg facute nock-uri tot in doua culori :d . dar asta e decizia ta.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by cristiflorin » 26 Aug 2009, 13:44

Felicitari. Urmarind doar pozele, ce treaba usoara pare....
Sper sa te tina mult si sa bucuri de el.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by florinarnaut » 26 Aug 2009, 22:47

Vreascu wrote:Salutare...foarte fain arcul...simplu si elegant. Cred ca trage si foarte bine. Am vazut ca ai folosit fashii de salcam la brate, dar manerul din ce esente de lemn e facut? Cred ca la varfurile arcului meg facute nock-uri tot in doua culori :d . dar asta e decizia ta.

Salut!
A fost un eveniment fericit terminarea arcului,imi place enorm.Cind am vazut ca nu este urmarit pe forum...am crezut ca am gresit ceva ...din 30 vizua. cred ca juma. erau ale mele ...asta e..si totusi ...
Pt . minerul laminat am folosit fisi de 4mm de :fag+frasin+fag +frasin +fag+stejar tinar(alb)+mahon -belly.Toate de calitate excep....pe fibra...sanatos...ce mai..mai mare dragul sa-l lipesti.
L-am facut cu ceva vreme in urma... acum cred ca as proceda altfel ,as folosi mtrita,simetrie perfecta,extrem de importanta la laminate.
Tocmai am facut unul din nock-uri ..in doua culori ...asa e..(e arc nu papagal-pasare ma refer)
E un sentiment de satisfactie daca ce-a-ce-faci mai intereseza pe cineva ..apropo una tare...pe un forum ..nu e important c.se. chea. UNUL a postat constructia unui arc laminat in cel mai mic detaliu...nu a interesat pe nimeni!? Dar tipul "zice" "Let the show time begine"...si anunta ca cel care reuseste sa ghiceasca :lungimea N-N"/kgf#@00"....v-a primii arcul cadoo :d
Tare tipul! ...au urmat 280 vizualizari cu N-N"/KGf@28"..SI cu "Multumesc da ca raspunsul e corect si iau premiul!"
A dat o lectie de cel mai inalt nivel..zic eu..

Multam de aprecieri!
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by florinarnaut » 26 Aug 2009, 22:55

cristiflorin wrote:Felicitari. Urmarind doar pozele, ce treaba usoara pare....
Sper sa te tina mult si sa bucuri de el.
Salut! si mersi!
Eu nu pot numii dubla doi! pt ca sint la a cince-a :d
Am spus tot..cred..
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ringring
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by ringring » 26 Aug 2009, 23:22

io m-am mirat si mai tare cand am vazut ca nu a reactionat nimeni si m-am gandit ca lumea e plecata pe undeva, la tras cu arcu
foarte frumos facut, felicitari ai un arc pe cinste

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by andreih » 27 Aug 2009, 09:21

Servus!
Foarte frumos arc, si manerul arata super si bratele se arcuiesc frumos..
Felicitari!!!!

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by viezure » 27 Aug 2009, 10:41

Salut,

Arcu este extrem de reusit! Nu trebuie sa fii trist ca nu au fost f multe vizualizari/comentarii, oamenii reactioneaza mai mult la esecuri decat la reusite absolute pentru ca vor sa invete ceva din asta.
Facut de tine pare floare la ureche insa eu nici nu indraznesc sa ma gandesc cat de dificil este in realitate, sincer prima mea parere a fost - sigur omul asta a facut inca 100 de arcuri din astea inainte :d .
Inca o data - foarte frumos si la mai multe si poate faci si tu un concurs ca cel pe care l-ai mentionat ca ma apuc de matematici ca sa castig arcul ala ;).

Numai bine,

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by florinarnaut » 27 Aug 2009, 21:57

ar fi frumos sa faci un ghid de cinstructie. salut
[/quote
]

Salut!
M-am rezumat la poze cu caracter strict legat de etape de constructie din urmatorul motiv: Sa nu interpreteze cineva ca trebuie sa respecti niste cote sau dimensiuni si iese...nu!..sint mai multi factori care pot produce schimbari majore, ex. in primul rind FORMA, cu cit sint mai multe curbe cu atit e mai greu si trebuie sa ai ceva experienta(daca totusi nu se poate fara ele atunci sa fie line , dulci , fara exagerari.Cu alte cuvinte daca nu ai experimentat , sa vezi cu ochii tai cum reactioneaza laminatul :paralel,tapper,mixt (cit de mixt) + grosimea fisiilor, e greu sa reusesti din prima.Apropo eu sint deschis nu stiu cu secrete..si chestii de maniera asta..
Daca as incepe acum as aborda o forma de arc(de laminate vorbesc si cele dintr-o bucata) relativ usoara dar cu satisfactii maxime: Howard Hill style un longbow frumos, cu un mic reflex,foarte mic asa sa dea bine.Cam pe la 64' - 68".
Despre grosimea laminatelor parerile sint impartite,nu sint evaziv dar fiecare situatie cere alt ceva!in functie de model se fac conicitati de 0,001" pe 1 inch , 0,0015 pe 1 inch, 0,002 pe inch, 0,003 pe inch.
Razvan, daca zici ca ai "dreptul " doar la o incercare ...un sfat inainte de lipire nu strica,pe urma e tirziu!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc laminat/R/60"40#@28"

Post by JohnTheRipper » 03 Sep 2009, 20:54

Wow! Super arc! Cum au zis si altii foarte usor pare numai din poze, dar imi imaginez ca e foarte greu sa faci un asemenea arc. Felicitari si la cat mai multe!

Locked