longbow 90 lbs

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: longbow 90 lbs

Post by WhyNot » 25 Mar 2010, 10:16

Oricum, ti-a iesit super. Sa-l stapanesti sanatos, ca si pe celelalte dealtfel.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: longbow 90 lbs

Post by dady » 25 Mar 2010, 13:03

eu le-am vazut cateva in realitate si am si tras cu cel putin unu, dar inca tot nu am inteles partea cu forta. de ce atata forta daca nu intinzi arcul la fulldraw, adica degeaba are 45kg daca nu trag mai mult de 30, eficienta arcului e mult mai mare daca l-ai reduce la cat poti sa tragi si sa tragi pina la fulldraw decat sa-l ti asa tare si sa-l intinzi jumate. o alta parte ce n-am inteles-o la multi e de ce sa tragi 10 sageti si sa pleci acasa? adica ce rost are? in 10 sageti nu exersezi nimic doar te chinui, apoi nu poti fi atent la tehnica ci la cum sa nu te lovesti sau cat de mult intinzi, daca vreau sa fac forta trag de fiare nu de arc ;). zici ca faci febra la biceps, aici e tehnica gresita de care cu un astfel de arc nu o poti pune la punct, bicepsu tre sa stea cat mai relaxat cand tragi cu un arc, TREBUIE sa lucreze spatele, nu bicepsu, nu tricepsu si nici antebratu. iar ca si exercitiu fizic nu e deloc bun, gandeste-te ca tu faci miscarea asta intro singura pozitie ce-ti solicita neuniform musculatura si osatura, coloana e fortata doar inspre dreapta, chiar daca lucrezi cu spatele si fara sa incordezi bicepsu, nici spatele nu lucreaza uniform. iar despre pectorali nu inteleg de unde febra si nici la abdomen, poate esti incordat de la brau in sus cam peste tot, dupa mine nu e k. conteaza foarte nult respiratia, si nu in sensul in care tragi cu o arma sa ti respiratia sa nu misti, trebuie sa respiri sa relaxezi toata musculatura in afara de grupele ce tin arcul la fulldraw. eu am mai avut o discutie de genu asta cu Eduard, care m-a inteles gresit, a crezut ca am ceva cu el sau cu arcurile foarte tari, nu am absolut nimic chiar le sustin, si la concursuri is pentru nelimitarea arcurilor ca si tarie. Dar la eduard era altceva, omu chiar putea duce arcu la fulldraw si asta e f bine, doar fortarea nu cred ca e buna. eu prefer un arc cu care sa tragi mii de sageti la capacitate maxima decat unu cu care tragi f putine sageti si mai putin de jumatate din capacitate, pt ca daca-l duci la 3/4 din drawlength nu cred ca ajungi la jumatate din tarie. sper ca ai inteles parerea mea si nu o iei in nume de rau.
numa bine

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: longbow 90 lbs

Post by dady » 25 Mar 2010, 13:34

pai asta nu inteleg eu, ce simti cand tragi cu un arc cu care nu poti sa tragi? care e sentimentul? k, sa zicem ca unii simt altceva cand trag cu un arc ce te solicita la maxim, dar totusi sa-l duci la fulldraw atat de usor incat sa nu trebuiasca sa fi atent la el sau sa nu tremuri, adica sa-l folosesti la eficienta cat mai mare. eu unu dupa cum ti-am mai zis nu vad partea asta si o compar cu tragerea cu o pusca ce cantareste 20kg, adica in loc sa fiu atent sa ochest sa fiu cat se poate mai mobil tre sa fiu atent sa nu o scap sa-mi rupa gheoambele sau sa nu-mi disloc coloana. iar putem vb de colectie, pt ca intelegem diferit termenul, dar o sa avem timp de 1 mai sa le lamurim :D
numa bine

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: longbow 90 lbs

Post by rotariu nicolae » 25 Mar 2010, 20:58

salut ! nu trag des cu acest arc doar citeva sageti .dar da bine la colectie ,este un arc la care am lucrat mult dintr-o bucata de prun aproape imposibil de lucrat dar a iesit . Andrei cum esti pasionat tu de asiatici si arcurile lor asa sint eu pasionat de warbow-urile englezesti ma impresioneaza prin simplitatea lor eleganta si nu in ultimul rind performanta!un warbow chiar daca nu il intinzi pina la ureche din experienta spun ca egaleaza performanta multor arcuri traditionale atit ca precizie cit si ca forta de penetrare a tintei, poate in trecut erau greu de folosit calare pe cal dar erau folosite cu mare succes in debutul bataliilor cu rol chiar hotaritor in multe dintre ele si asta ma impresioneaza .

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: longbow 90 lbs

Post by dady » 25 Mar 2010, 21:42

discutia despre ce ne place si ce nu, care e mai performant, care penetreaza mai mult is alte subiecte ce se pot discuta. eu vorbeam de ce sa ai un arc pe care nu-l poti intinde. nu contesta nimeni ca nu ai lucrat la el, si sa sti ca apreciez foarte mult cand cineva isi da silinta si vrea sa-si intreaca limitele, depinde normal incotro se indreapta. nu stiu la ce arcuri traditionale te referi care sunt egalate de un warbow intins la 3 sferturi. calare nu se foloseau mai deloc si e usor de inteles de ce. nu vreau sa intelegi ca e o polemica sau caut sa ne contrazicem degeaba, vreau doar sa inteleg logica. nu am inteles ce intelegi prin colectie de ex, o multitudine de arcuri, ca eu de ex inteleg o diversitate de arcuri.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow 90 lbs

Post by liviu » 25 Mar 2010, 23:10

Salut,

Legat de dinamica miscarii: bicepsul, indiferent de cat de bine iti folosesti spatele (marele dorsal) si umarul (deltoidul posterior), intra obligatoriu in actiune cand tragi cu un arc: mai putin spre deloc pe ultima parte a miscarii, mai ales daca intinzi mult.
Pieptul (plus bicepsul si nitel si deltoidul anterior) este de fapt folosit doar la montarea corzii (metoda step-through): la tragere deloc, la niciuna din maini.

Cat despre folosirea unui arc mai tare decat poti intinde la inceput, pentru mine ar avea sens, in ideea ca:
- as putea apoi, dupa un timp, sa intind mult mai usor si sa folosesc mai precis un arc care se apropia initial de maximul fortei mele;
- imi fac o imagine mai cuprinzatoare despre ce-nsemna trasul cu arcul pentru cineva a carui existenta depindea de folosirea arcului.
Este drept pe de alta parte, s-a demonstrat ca folosirea cu frecventa mare a unui arc de tarie apropiata sau egala fortei maxime a tragatorului dauneaza serios coloanei, deformand-o si putand chiar duce la forme grave de boala.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: longbow 90 lbs

Post by dady » 25 Mar 2010, 23:34

florin, eu ma refeream la colectii nu la clasificarea arcurilor.
liviu, daca folosesti un arc pe masura ta si tehnica e corecta nu ar tre sa folosesti bicepsu, dar nu mai insist pt ca fiecare trage in fond cum vrea sau cum a auzit si mi-e ca discutia coboara spre altceva.
Cat despre folosirea unui arc mai tare decat poti intinde la inceput, pentru mine ar avea sens, in ideea ca:
- as putea apoi, dupa un timp, sa intind mult mai usor si sa folosesc mai precis un arc care se apropia initial de maximul fortei mele;
nu e indicat deloc sa faci "antrenamente" cu un arc pt a putea trage cu altu, arcurile difera, iar pt forta corpului exista o sumedenie de exercitii nu trasul de arc. nu e mai usor sa faci un sist de scripeti unde poti pune orice greute vrei si sa tragi ca si cum ai trage de arc? decat sa faci cate un arc pt fiecare kg in plus. si nush cat de precis poti fi daca arcul solicita aproape maximul din tine. cand tragi cu arcul nu tre sa te gandesti doar la trasul in sine, sunt f multe variabile.
- imi fac o imagine mai cuprinzatoare despre ce-nsemna trasul cu arcul pentru cineva a carui existenta depindea de folosirea arcului.
ce legatura au cei carora existenta le era strans legata de arc cu forta arcului?
Este drept pe de alta parte, s-a demonstrat ca folosirea cu frecventa mare a unui arc de tarie apropiata sau egala fortei maxime a tragatorului dauneaza serios coloanei, deformand-o si putand chiar duce la forme grave de boala.
intereseaza pe cineva aspectu asta? :D
asta e ultimu post pe subiectu asta ca sa nu stric detot topicul lui Nicu, daca e cineva interesat de dezbaterea subiectului sa se deschida un topic separat. eu am incercat sa raman ontopic.
numa bine

User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:

Re: longbow 90 lbs

Post by candavaly » 26 Mar 2010, 20:21

ma termina faptul ca orice discutie pe forumul asta ajunge si degenereaza spre altceva.. adica inspre cearta :) :) :) :)

si daca mai pune unu o intrebare mai ciudata.... sariti cu toti... HAAAAAAAA :)

stati calmi, trageti aer in piept si haideti sa cautam un miel de paste... ca si asa se apropie...
Die with your boots on ! ! !

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: longbow 90 lbs

Post by rotariu nicolae » 26 Mar 2010, 22:02

salut ! Andrei eu nu colectionez arcuri eu fac arcuri nu stiu cit de bune le fac idea e ca incerc cu materialele de care dispun sa le fac cit mai bune .sa stii ca si eu mi-am pus intrebarea ce fac cu ele ca de tras doar cu unul trag,asa ca deocamdata le adun .warbow-ul l-am facut din curiozitae si din pasiunea constructiei de arcuri,mai testez si diferite soiuri de lemn ,nu prea trag cu el din motive lesne de inteles pe care le-am spus si pe forum dar poate gasesc pe cineva care poate sa-l intinda la maxim si sa traga bine cu el cel putin imi satisfc placerea doar privind. a nu se crede ca-mi compar arcul cu cel al lui Ulise departe de mine acest gind !mi-asi dori o bucata de tisa sa construiesc un longbow apropiat de cele englezesti!!!!!!!!!!!!

User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:

Re: longbow 90 lbs

Post by candavaly » 26 Mar 2010, 22:33

pai eu nu am zis ca e cearta... ci ca se va ajunge acolo :):)
Die with your boots on ! ! !

Locked