Longbow laminat

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked

Se va rupe arcul lui Eduard?

da, se va rupe
1
11%
nu, nu se va rupe
8
89%
nu se va putea intinde
0
No votes
 
Total votes: 9

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: longbow laminat

Post by anasazzy » 21 Feb 2008, 20:57

mamăăăăăăăăăă, ce marfă arată ,abia astept sa il vad terminat ,cu burta aia neagra arată asa de artistic că mai virusat si pe mine :shock: si imi doresc si eu unul ,bineinţeles categoria fără muschi :mrgreen: .acum o sa incerc sa forjez ceva virfuri pt tine chiar daca nu imi reusesc prea bine tot fac citeva :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ..................marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 22 Feb 2008, 13:29

Salut prieteni,

Astazi in jur de ora 14.00 voi incerca sa pun coarda pe arc si sa-l intind eventual la full-draw.Co okazia asta declar pariurile deschise in sinul micii noastre comunitati de arcasi.casa de pariuri se inchide la ora 22.00 pm.
DECI: 1-Se va rupe?
2-Nu se va rupe?
3-Nu il voi putea intinde?

Astept pariurile dumneavoastra :lol:

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: longbow laminat

Post by Sharpshooter » 22 Feb 2008, 14:24

Sa inceapa pariurile atunci.... Avand in vedere reparatia si desfasurarea evenimentelor desi nu imi doresc asta incin sa cred ca se va rupe .Desi Eduard a facut o treaba magistrala. Deci votez SE VA RUPE. Astept sa vad ce castig.... Iti tin pumnii
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 22 Feb 2008, 14:27

:lol: ...hai ca e tare faza...eu am votat ca nu o sa se rupa...si sincer tind sa inclin ca nici nu o sa-l poti intinde, dar nu am avut varianta asta la vot...asta asa ca sa te ambitionez putin....( da parca nu ai fi destul de ambitios :lol: )... de rupt nu cred ca se va rupe ....oricum iti tin pumnii...

User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla

Re: longbow laminat

Post by Alin » 22 Feb 2008, 17:09

Am votat si eu... sper sa nu se rupa, ar fi pacat de munca depusa. Oricum,.. indiferent de rezultat, Eduard merita toata admiratia.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 22 Feb 2008, 17:32

Salut Akila.

De intins nici nu se poate pune problema,oricit ar fi iesit de tare este prea slab pentru mine.Oricum,la mine in gasca toata lumea trage cu arcuri peste 90# chiar si Florin care este cam codas la capitolul exercitiu fizic a tras cu longbow-ul de 105#,asa ca ....... nu asta e problema.Problema este pe ce facem pariu daca se rupe sau nu?

Eu pierd 100 de beri la urmatoarea intilnire si mincare pentru toata lumea,daca nu voi minca si bea pe gratis de la toata lumea care eventual pierde pariul :mrgreen: .Deci se mai inscrie cineva la cotele de pariuri?

Sincer sa fiu,nici macar eu nu stiu daca va tine,Dar sunt incapatinat si pun si un pariu de felul asta.OK?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 22 Feb 2008, 18:48

Pai daca iese un monstru de peste 150#....eiiii?? da nu cred totusi..oricum era o gluma.....un risc exista intotdeauna indiferent de cat de bine ai lucrat...de multe ori tine si de lemn( asta in cazul self-bow-urilor), iar aici tine si de materiale cred, dar cel mai important e lipitura...daca lipitura s-a realizat uniform atunci nu ar trebui sa se rupa...ramane de vazut..cat depsre pariu ma gandesc ca daca se rupe arcul ai si-asa o paguba de cateva milioane bune...nu are rost sa mai faci inca o gaura in buget cu alea 100 de beri.... :lol: ...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: longbow laminat

Post by anasazzy » 22 Feb 2008, 19:20

eu am votat nu se rupe si sper sa reusesti sa il intinzi :lol: , acum depinde de noroc,ceva reparat implica si riscul asta. .......marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 22 Feb 2008, 22:03

Mda,.......acum am ajuns la calculator.Deci,se rupe sau nu se rupe poate fi intins sau nu,niste intrebari care pe mine personal,mai putin ultima m-au cam chinuit.
Iata-ne ajunsi la capatul epopeii acestui proiect.Concluzia este urmatoarea:Arcul NU s-a rupt,si DA a putut fi intins.L-a testat prietenul meu Gigi caruia i-am vindut arcul meu anterior de 105#,caci eu nu am vrut sa fac lucrul asta.El m-a asistat de-a lungul constructiei si am considerat meritoriu sa faca el lucrul asta.Dupa parerea mea are in jur de 110#pe undeva pe la 26# si in jur de 120-125# pe e undeva pe la 28#.oricum zilele astea il voi cintari si va voi spune.Pentru mine din pacate este tot un arc slab si epopeea mea de a accede la constructia unei tarii care sa ma satisfaca este inca undeva in viitor.Va las acum sa urmariti,citeva poze cu arcul pe tiller,si cind incercam sa-l strunim printr-o metoda inedita care ne-ar fi scutit de eventuale accidentari in cazul unui esec.Cu comentarii si date tehnice ,in ceea ce priveste constructia arcului voi reveni intr-un nou reply
AAAAaa,era sa uit........RobinhooddeTimisoara,sper ca vei fi un bun amfitrion la o eventuala intilnire,si ma vei delecta cu bucate alese si cu udatura pe masura :mrgreen:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 22 Feb 2008, 22:45

Nu pot sa zic decat felicitari pentru o treaba facuta super....eram sigur ca nu o sa se rupa 8) ...arcul arata foarte fain...asteptam o poza cu full draw si cu arcul finisat ca banuiesc ca nu e inca finisat in totalitate...BRAVO...

Locked