Longbow laminat

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked

Se va rupe arcul lui Eduard?

da, se va rupe
1
11%
nu, nu se va rupe
8
89%
nu se va putea intinde
0
No votes
 
Total votes: 9

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 22 Feb 2008, 22:47

pai arcul la full draw se poate vedea in clipul video de sub poze,si deci chiar si in actiune :lol: Iar despre terminarea arcului.....acesta este terminat.In afara de finisajul cu smirghel de 1000-1200 si aplicarea unui finish nu mai am ce sa-i fac........eventual altul :lol:

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: longbow laminat

Post by Sharpshooter » 22 Feb 2008, 23:04

Felicitari ... eu tin pariul dar ...eu zic asa daca se rupe urmatoarea luna ai pierdut... daca nu se rupe am pierdut eu... jucaria trebuie folosita ca sa vedem daca tine sau nu.... eu asa zic...asa s-a incordat odata si gata... in clipul ala.. si as vrea sa vad o sageata mai lunga ca aia era cam scurta ... daca l-ai intinde macar cat pe ala din sala de sport.. cel de 105...... foarte frumos rezultatul... felicitari... eu tin pariul desi l-am facut fara sa stiu ce pariez...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 22 Feb 2008, 23:16

Am vazut si eu clipul pana la urma..initial nu mi s-a deschis....arcul arata foarte fain ..imi place... exact la asta ma refeream si eu...la finish...dupa ce ii aplici finish-ul poate ne mai pui o poza sa ne mai clatim putin ochii :lol: .... as fi curios cate sageti s-a tras cu el pana acuma...cam dupa 100 de bucati asa poti fi sigur ca e un invingator :lol: ...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 22 Feb 2008, 23:33

Pai ........doar astazi s-au tras peste 150 de sageti,asa ca.......este super-invingator :mrgreen:Dar daca as fi filmat toate sagetile ce s-au tras cu siguranta ca v-ati fi plictisit :lol:
Uite ca sa exemplific cele mai sus afirmate,mai pun o filmare,de data aceasta una in care arcul il pedepseste putin pe Gigi lovindu-l cu putre peste antebrat.Nu se astepta sa fie asa de tare,si a incasat-o :mrgreen:

Image

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 22 Feb 2008, 23:47

Si inca o filmare in care da din cap de durere cind ii trosnesc putin incheieturile cotului si antebratului.Dar cu stoicism si un pic cu teama,da drumul la sageata neasteptind inca full-draw-ul.Pina la urma s-a obisnuit(caci trage si el cu arc greu),si am facut o miuta de vreo 200 de sageti impreuna.Deci:..............a trecut testul ......sau nu?

Image

Miine am sa fac niste comentarii,asa ca de final de proiect reusit.As vrea sa expun niste idei si impresii,care sunt sigur ca va vor place. :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 23 Feb 2008, 01:04

Pai asa as zice...cam asa se testeaza toate arcurile....si nu degeaba...acuma arcul invata miscarea , se mai intampla ca apar modificari ale tilleringului, si mai trebuie lucrat putin la arc, acuma se vede si rezistenta,etc....din punctul meu de vedere nu mai exista nici un dubiu....ceea ce ai realizat se numeste ARC....FELICITARI..cat depsre tarie...sincer e super ok....la ce probleme ai intampinat la proiectul asta , e nesperat de bine...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 23 Feb 2008, 09:20

Salut.
Arcul are o intindere de exact 28 inch.In primul clip se vede clar cum sageata ajunge cu virful linga miner.Eu l-am testat pina la 28cm si l-am garantat viitorului proprietar la aceasta elongatie.Nu uitati ca arcul are o grosime a limbii totusi de 13mm ceea ce ii da elongatiei ,in speta a arcului meu, chiar exceptionala.Cit despre tillering,ii raspund lui Akila de data aceasta:arcurile laminate cu fibra de sticla nu au nevoie de tillering.Daca bunul simt nu te inseala la croirea limbii si daca arcul arata frumos Va merge Cu siguranta.Si apoi cind faci arcuri(asta o spun din practica facuta acum) flerul face cam 90% in constructia insine.De exemplu mie coarda mi-a picat centrata pe mijlocul arcului din prima.

Asa cum am promis,voi reveni cu o disertatie pe tema constructiei acestui arc intr-un reply viitor.Acum plec sa ma dau putin cu motocicleta mea da viteza caci este frumos afara.Voi reveni.Pina atunci mai studiati un pic clipurile si astept bucuros eventuale comentarii :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 23 Feb 2008, 09:59

Deci........draga robinhood Sageata aia SCURTA are 28" in lungime.Ca sa intind arcul la o elongatie de 32-34",ar fi trebuit facut mai lung,ma rog intram in niste discutii la care nu te pricepi :roll: .Iar daca acum intervii cu niste conditii care impun alte standarde ale pariului,nu pot sa cred decit ca esti neserios.In legatura cu faptul ca spui ca nu ai stiut ce pariezi,eu cred ca am lucrat clar si la lumina zilei ,cum s-ar spune.Eu cred totusi ca realizarea mea fiind in premiera la noi in tara si la o tarie la care am primit multe mesaje de la maestri consacrati ca nu sunt calificati,citez"pentru asemenea tarii" am incheiat citatul (deci si taria este o premiera absoluta,la noi in tara),poate crea o oarecare invidie vis-a-vis de proiectul derulat aici.Eu tind sa cred ca esti om de onoare,si-ti vei tine pariul facut in public,si nu vei mai impune niste conditii care se pot modifica pe parcursul intregii vieti:cum ar fi,sa trag cu el la -40 grade celsius,sub apa ,cu sageti de 1m,pe soare,pe luna,etc..............Uite daca vrei te invit pe la noi sa tragi cu el si sa te convingi ca EXISTA si are toti parametrii amintiti de mine,daca clipul video nu te satisface. :mrgreen.

Cit despre faptul ca l-as fi intins,citez"odata si gata",am spus clar ca am tras in jur de 200 de sageti cu el,dealtfel am pus mai multe clipuri care atesta ca nu am tras doar o data doar de ochii lumii.Dar........chiar daca as fi tras doar o data si tot ar fi fost cea mai mare realizare a vreunui arcar amator de pina acum de la noi din tara.Sa nu uitam ca longbow-ul este cel mai dificil proiect dintre arcuri din cauza prostului sau obicei de a se rupe de linga fade-outuri,chiar de la bracing,iar asta are muuuuuuult peste 100#.Deci...... :roll:

Multumesc mult oricum celor care au fost cu Adevarat De Partea mea,cu tot sufletul nu doar din gura si sperind ca se va rupe odata si odata,caci la urma urmei eu aici nu am facut decit sa deschid o cale pe care de acum vor putea pasi si altii,pe la noi nu numai de aiurea.Si la noi se pot gauri lopeti,se pot face arcuri frumoase si puternice,etc.Cei care doar comenteaza si se cred atoatestiutori desi sunt complet habarnisti nu au decit sa continue,au si ei rolul lor care trebuie respectat,la fel ca si opiniile lor.Dar.........ei sunt pe tusa si nu se pot juca linga baieti.Mai bine ar fi daca ar incerca sa invete ceva,si sa taca mai mult daca nu au nimic de zis.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: longbow laminat

Post by Sharpshooter » 23 Feb 2008, 12:43

Nu mi-a placut tonul tau sarcastic Eduard... Am zis ca tin pariul .... astept ocazia sa-l onorez... poate vin intr-un week end sa tragem la Severin in sala aia a ta de sport.... GIGI E STANGACI.... se pare ca nu sunt singurul stangaci... cat mai multe sageti in tinta va urez la amandoi...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 23 Feb 2008, 14:14

Nu vreau sa supar pe nimeni...dar de asta nu fac eu pariuri...nici macar cand sunt sigur de ceva, tot nu fac pariuri...asa am eu o pasarica... :lol: , Robinhood si eu tot stangaci sunt asa ca...suntem mai multi...iar despre proiectul tau Edi imi place sa cred ca nu a existat cineva care chiar sa-si doreasca cu adevarat ca arcul sa se rupa...ar fi prea de tot....eu unul sunt genul de om care se bucura pentru reusitele altora...ai spart gheata intr-un domeniu nou la noi in tara...poate incerci si un model reflex-deflex...ar fi super...Felicitari inca odata...ahhh era sa uit..de ce zicea Florin...si mie mi s-a parut un pic cam mica distanta de la maner la coarda...tu cum masori acea distanta?? eu de obicei pun pumnul cu degetul aratator in sus si strunesc arcul sa-mi vina coarda chiar deasupra degetului aratator...dar acuma sincer nu cred ca e o regula neaparat...depinde si de design-ul arcului...ma gandesc ca daca ai mai mari un pic distanta, poate la full draw ar creste si taria arcului putin acolo...oricum ar fi arcul e super fain...te-ai hotarat la ce finis ai sa folosesti?

Locked