Longbow laminat

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked

Se va rupe arcul lui Eduard?

da, se va rupe
1
11%
nu, nu se va rupe
8
89%
nu se va putea intinde
0
No votes
 
Total votes: 9

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 18 Feb 2008, 21:49

Poti sa iei legatura cu Fast Arrow,pentru eventuale materiale.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 20 Feb 2008, 10:35

Astazi mi-a venit rasina din Italia,caci Bowgripul din State s-a incapatinat sa ajunga,si n-am mai avut rabdare sa-l astept.Un demon insa imi bintuie prin creier si nu-l pot alunga defel.
Daca ratiunea imi spune ca un arc reparat trebuie facut cu o tarie de tragere mai mica,pentru ca proiectul sa fie un succes,demonul ma imboldeste sa il termin neaparat la taria la care am inceput initial.
Acum plec sa il lipesc......demonul imi spune,"fa-l de 13mm in grosime si adauga-i deci inca o fibra de bambus suplimentara",ratiunea imi spune "pune-i doar un laminat de ulm si lasa-l de 10,5mm,si ai sa vezi ce arc va iesi,nu va fi prea tare dar va functiona,in fond este primul tau arc de ce sa esuezi lamentabil?"
Sa ascult Ratiunea? Sa ascult Demonul?..............HMMMMMMM.........La naiba, :twisted: :twisted: :twisted: Cu Ratiunea,daca ma luam dupa ea ajungeam mai bine in viata.........asa ca Demonule ...... merg pe mina ta ca de obicei :lol:

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by andreih » 20 Feb 2008, 14:27

servus
fa-l de taria propusa initial... ai sanse mari sa reusesti si .. merita!!!

semnat
avocatul ... demonului :)

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 20 Feb 2008, 14:40

Gata,l-am lipit,acum nu mai pot da inapoi.Miine il termin de decupat si tillerit pentru un nou floor-tillering. Am sa vi-l prezint,inainte de a fi finisat cu smirghel de 800-1000 , de dat cu ulei de arma si polishat.Tot miine bineinteles. :lol:

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by scorillo » 20 Feb 2008, 15:48

Salut Edi!

Nu stiu de ce ai vrea sa dai pe el cu ulei de arma, dar eu cred ca e total contraindicat.
Nu mai poti da cu nici un fel de lac apoi, fie el cu solventi sau epoxidic.
In plus cine stiu cum reactioneaza fibra lemnului impregnata cu ulei, poate isi pierde calitatile mecanice.

Eu n-as da cu asa ceva pe arc.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 20 Feb 2008, 16:25

Mda,s-ar putea sa ai dreptate(ca de obicei :lol: ).Oricum oscilam intre uleiul de arma,care vad ca este foarte folosit de constructori amatori din State si nu numai) si un alt finish,la care nu ma pot hotari inca.Oricum..........sa vad arcul la full -draw si apoi nu-i nici o problema.Finish-ul este ultima problema a mea in legatura cu arcul acum.Oricum multumesc pentru sfat.La fel de util de altfel ca toate care mi le-ai dat pina acum

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: longbow laminat

Post by anasazzy » 20 Feb 2008, 19:44

imi place demonul asta, e convingator :lol: , aproape ma convins si pe mine :twisted: .felicitari pentru curaj.................marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 20 Feb 2008, 23:12

Treaba cu uleiul ala de arma nu e chiar asa de rea...(asta daca o fi uleiul ala pe care il folosesc astia in state...imi scapa acuma numele)...ei il folosesc din greu la finisat arcuri cu el si e foarte bun.In general finish-ul cu ulei nu dauneaza lemnului daca este aplicat cum trebuie...cu o carpa inmuiata in putin ulei ..si aplicat uleiul in mai multe straturi...si lasat sa se usuce intre straturi si eventual smirgheluit putin cu smirghel foarte fin, si dupa primul strat incalzeste lemnul cu heat-gun-ul (doar se incalzeste...atentie), pentru a permite o penetrare mai buna a uleiului.Singurul inconvenient la toata treaba asta cu uleiul este acela ca din cand in cand mai trebuie aplicat cate un strat de ulei.Dar depinde foarte mult si de ulei...Uleiul de tung este super bun, dar nu prea se gaseste, si mai este asta de care zici du Edi care imi scapa acuma numele.Si bineinteles sa nu uit de uleiul de in...dar e cel mai slab dintre toate....inlipsa de altceva merge si asta foarte bine..cu conditia sa fie fiert.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 21 Feb 2008, 10:07

Salut prieteni

Credeti ca am putut sa dorm azi-noapte dupa ce seara am scos de la cuptor arcul?........Bineinteles ca NU.M-am apucat de decupat dupa ce bineinteles l-am lasat sa se raceasca usor in cuptor pina a ajuns la temperatura camerei,nu mai trec prin operatiuni cacu sunteti deja familiari cu ele din posturile trecute......sper!
Oricum,eu fiind de principiul o poza face cit o mie de vorbe va las sa apreciati daca am pierdut noaptea degeaba sau nu.Dupa ce il voi mai lasa 2-3 zile sa se absoarba integral rasina(caci aceasta mai lucreaza si la rece,si nu este indicat sa se indoiasca arcul in timpul acesta),voi pune coarda pe el si voi incerca sa vedem daca este un arc sau doar seamana cu unul :lol: .Nu ma tem decit de un singur lucru :grosimea cam maricica!!!!!!!!(13mm) :shock: Deci.......pozele:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: longbow laminat

Post by Sharpshooter » 21 Feb 2008, 10:40

Arata chiar foarte bine .... esti aproape de final ... iti tinem pumnii ... astept cu nerabdare sa vad ce se va intampla mai departe... si evntual sa te vad tragand cu acest arc in care ai pus atata pasiune.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Locked